Jakou kávu pijete?

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od forbidden »

San Remo Extra, kilovku mám tak na čtvrt roku. Připravuju v konvičce, pressovar bych doma prostě nevyužil, i když bych rád. Turka z toho udělám tak jednou za měsíc, taky se dá.

Uživatelský avatar
denis15
Příspěvky: 641
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Opava

#17 Příspěvek od denis15 »

Lidl, zrnková červená kolem 80kč za 0,5kg. Když jsou Italské týdny, bereme jejich 1kg za 250kč, nějaká mix arabica/robusta. Příprava v Saeco Odea Giro - stroj k nezaplacení a neutahání. Jede od roku 2009, denně minimálně 1 kafe, spíše 3-4.

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#18 Příspěvek od starecd »

Robusta je příliš "drsná", proto beru jen arabicu.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#19 Příspěvek od MetalGod »

forbidden píše:San Remo Extra, kilovku mám tak na čtvrt roku. Připravuju v konvičce, pressovar bych doma prostě nevyužil, i když bych rád. Turka z toho udělám tak jednou za měsíc, taky se dá.
No hele, moku občas taky vytáhnu ;)
Akorát mám takovou nízkokapacitní, je jen na maličkýho prcka (~100ml), ne na moje standardní kafe (>500ml) :D
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od forbidden »

Já mám taky tu maličkou, asi třetina standardního hrnku. Problém je, že kdybych si dal půl litr takto silné, nevím co by to se mnou udělalo. :D

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#21 Příspěvek od MetalGod »

Jestli nejseš fajnovka, vem si plecháček, jestli fajnovka jseš, kup si džezvu, nasypej do toho dvojnásobek mletýho a uvař si arabský kafe (3-4x převař, ale bacha, zezačátku to dost pění!). To potom budeš vypadat takhle:
Obrázek
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
denis15
Příspěvky: 641
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Opava

#22 Příspěvek od denis15 »

Nevím která z nich je do kysela, proto beru jen mix rob/arab :wink: Každopádně ta Lidl je super v poměru cena/výkon. On ten automat to kafe žere jak Volvo turbo benzín :lol:

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#23 Příspěvek od MiraSt »

starecd píše:A jaká značka?
Jihl...

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#24 Příspěvek od MetalGod »

Ta hnusnější (a nakyslejší) je robusta. Tahle odrůda je ale odolnější a plodnější (asi jako jedno naše milovaný etnikum), proto je levnější a proto se u nás nejvíc prodává.


Hele, takový cibetkový kafe - dal by si někdo?
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
denis15
Příspěvky: 641
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Opava

#25 Příspěvek od denis15 »

Zkusil bych :-). 100m od práce máme pražírnu a kluci testují a labužničí. http://www.prazirny.eu/prazirna/7-la-boheme-cafe

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od forbidden »

No já nevím, klasickej turek mě většinou moc nechutná a ta arabská příprava bude asi chuťově podobná?
Já mám nejradši ristretto, malý a silný, to mi přijde chuťově zdaleka nejlepší. Ale musí to umět udělat a to je celkem problém. Když řeknu v restauraci, že chci presso, tak většinou donesou lavór hruškové vody. Ristretto neznají vůbec. Zatím v Brně znám jen asi tři kavárny, kde to umějí. Ale nechodím po kavárnách, to jen příležitostně zkouším.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#27 Příspěvek od MetalGod »

Ne, chuťově je lepší. Prostě:
1) Vemeš plecháček a dáš do něj třetinu vody a klepneš do něj lžičku mletýho kafete (nebo víc, pokud z toho hodláš dělat víc kafí)
2) Přivedeš nad mírným plamenem k varu, ALE bacha, začne brutálně pěnit!
3) Až bude hrozit přetečení zásobníku, plecháček na 10-15 minutek odstavíš
4) Hodíš to zase na sporák, tentokrát už by měla bejt pěnivost nižší, pak zase odstavíš
5) Tohle zopakuj ještě jednou, dvakrát, dokud to nepřestane pěnit, dokud to nebude normálně bublat
... a máš arabáka

Podařilo se mi takhle uvařit koncentrát, ale čím víc kafete, tím víc to pění. Ale pak, až pěnivost zmizela - jak se to vařilo, byly na tom hnědý bubliny s jakoby kovovým leskem :D

První lok je takovej hořkej, další už ne. Vono je to ale takový zrádný, protože ze stejnýho množství kafete vydoluješ asi dvojnásobek kofeinu, než z turka.
Naposledy upravil(a) MetalGod dne 13 říj 2016, 20:34, celkem upraveno 1 x.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
petus
Příspěvky: 594
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Pelhřimov
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od petus »

100% Arabica - Brazilie, Kolumbie, Indie, Peru ... a dokonce i "ochucený" jsou zajímavý
oxalis, manucafe.cz a další....
Pokud něco chcete a neodpovídám,pošlete SZ :)
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, ESP8266, STM32, ESP32...)
Peťus

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#29 Příspěvek od Achab »

Když je v tom kafi velkej rum tak nikdo nepozná jestli je "od žida nebo z koloniálu." :)

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#30 Příspěvek od MetalGod »

Myslíš směs vody, ethanolu, karamelovýho barviva a methylesteru kyseliny mravenčí? :D
(Jo, to je rum)
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“