Jakou kávu pijete?

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#31 Příspěvek od Achab »

Tak nějak, ale nevěděl jsem že je tam kyselina mravenčí. Al Capone taky údajně nechával dávat do whisky trochu kyseliny sírové "Aby měla říz" takže možné je všechno. :)
Jinak náš hospodský říká že mix kafe s rumem není už ani kafe, ani rum - ale na odbyt to jde...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#32 Příspěvek od EKKAR »

MetalGod píše:Myslíš směs vody, ethanolu, karamelovýho barviva a methylesteru kyseliny mravenčí? :D
(Jo, to je rum)
Ne, to není rum, to je tak nanejvejš TUZEMÁK. Pravej rum je z cukrový třtiny, ne z brambor.
Achab píše:Tak nějak, ale nevěděl jsem že je tam kyselina mravenčí. Al Capone taky údajně nechával dávat do whisky trochu kyseliny sírové "Aby měla říz" takže možné je všechno. :)
...
Jenže v tuzemáku NENÍ kyselina mravenčí, ale její methylester, což je jinak řečeno organická kyselina zreagovaná s jednoduchým alkoholem, v tomhle případě s methanolem - a výsledkem je látka, kterou hospodyňky znají jako "vanilkový aroma". Prostě to není kyselý ani to nečpí po brablencích, ale dává to tuzemáku to jedinečný kýžený aroma, který se u pravýho originálního rumu (kvašenýho a pálenýho z cukrový třtiny) dosahuje louhováním lusků tropický orchideje rodu Vanilla neboli přidáváním pravý vanilky. To je právě ta chemie a její zázraky, že když se ve správným poměru a ve správným prostředí smíchají dva sajrajty (někdy i tři a třeba taky ještě víc), výsledkem může bejt i docela příjemná a libá látka. Akorát se s tím musí umět zacházet, jak dozajista věděl onen strýc-chemik z tady už několikrát citovanýho Jirotkova Saturnina, když na dotaz svejch dělníků, co že jako z tý nově namíchaný směsi hodlá vyšlechtit, odpověděl "Ví Bůh!" ... a oni zbaběle utekli, protože mysleli že říká VÝBUCH...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Radovan_79
Příspěvky: 650
Registrován: 24 črc 2016, 02:00

#33 Příspěvek od Radovan_79 »

Tuzemák není rum. Není, prostě ne. Tuzemák je umělé aroma, cukr a líh z brambor, dobré je to akorát tak do čaje :)

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#34 Příspěvek od kovar »

Já už léta nepiju zrnkovou kávu. Po vypití šálku se mi začaly klepat ruce a bylo to dost nepříjemné! Pak mi známá nabídla rozpustné kafe a byl klid.
Dávám si kávu s cukrem a mlékem a mám docela rád tohle.

http://www.zaakcniceny.cz/tchibo-gold-s ... kava-200ml
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
californ
Příspěvky: 119
Registrován: 20 úno 2015, 01:00

#35 Příspěvek od californ »

Zbytečná citace celého předchozího příspěvku vymazána.
Hill

Nedávno jsem dostal mail,jak je pro zdraví škodlivé pití kávy s mlékem. 8O a takových podobných "doporučen"í je nespočetně. :roll:

Uživatelský avatar
denis15
Příspěvky: 641
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Opava

#36 Příspěvek od denis15 »

Pokud má člověk cukrovku, je kafe s mlékem jedním z faktorů, který zvedá cukr a leze to dolů pomalu. Proč tomu tak je (pominu energii mléka, kterého tam člověk dá minimum) těžko říci. Ani doktorka to nevysvětlila, jen že to již mají odpozorováno. Osobně mléko nepiji, tak to není můj problém. V 5 letech jsem musel jít do školky, kde se ke svačině pilo denně teplé mléko a od té doby mléko nemůžu ani cítit :lol:

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#37 Příspěvek od Jimmi2 »

forbidden píše: ...připravuju v konvičce...
Jo, taky mám tuhle konvičku. Ale nerezovou a s kulatým průřezem. Míval jsem i originál italskou jako na odkazu, ale ta někde vzala za své.
Kafe mám radši arabiku, v Lídlu ji mají docela dobrou za 59,- čtvrt kila. No nekup to, když je to tak levný 8-) Ale existují jistě i kvalitnější.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#38 Příspěvek od forbidden »

Ta na obrázku ale není originál italská, ale čínská kopie za pár peněz. Originál italská je nesmyslně drahá. Důležitý je ji nemýt saponátem, jen vypláchnout vodou. Když ji umyješ saponátem, tak je pár prvních várek nedobrých.
Já naštěstí cenu neřeším, to San Remo Extra stojí asi 550,-/kg, jenže ji neplatím. :D

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 561
Registrován: 28 led 2009, 01:00
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

#39 Příspěvek od _luky_ »

Pokud máte pocit, že levná káva smrdí a ta značková je nějaké drahá, doporučuji navštívit http://www.kavaprodej.cz/. Je to pražírna v Praze-Holešovicích v přístavu. Kvalita špičková, cena zanedbatelná.
Podotýkám, že nejsem kafař. Ale pytel "lepší" kávy z Tchiba a čerstvou z pražírny poznám podle vůně na vzdálenost dvou metrů.

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#40 Příspěvek od Jimmi2 »

Dobrý tip, to zkusím.
Nicméně čerstvá je vždycky čerstvá. I nejlépe zabalené kafe po rozbalení rychle ztratí aroma.
A řetězce se nás snaží především ojebat, to je jasné. Dneska je všechno Unilever nebo Mondelez, a je jedno, jestli je to rama nebo čistící prostředky. Beztak to sjíždí z jedné linky :D

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#41 Příspěvek od MetalGod »

denis15 píše:Pokud má člověk cukrovku, je kafe s mlékem jedním z faktorů, který zvedá cukr a leze to dolů pomalu.
Protože obsahuje laktózu, dvojcukr galaktózy a glukózy, kde glukóza je onen krevní cukr, galaktóza se poměrně složitým procesem taky štěpí na glukózu, což ovšem chvíli trvá.
Ale jak už jsem psal, mlíko je samo o sobě docela sladký, takže potřeba přidaný sacharózy se tímto snižuje, podle mýho pozorování asi o 10-20% (když je kafe s mlíkem půl na půl).

Já si tam to mlíko dávám kvůli žaludku, bez mlíka by mě žaludek docela bolel.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#42 Příspěvek od Jimmi2 »

Jednou jsem někoho rozesmál, když jsem v odpovědi na dotaz kolik vypiju mléka, která zněla že asi litr týdně ještě dodal, že si ho jenom leju do kafe 8-)

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#43 Příspěvek od MetalGod »

No, já ho vypiju tak litr denně, někdy víc :D
Ale zase mám pevný kosti a slovo zlomenina je mi cizí 8-)
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
denis15
Příspěvky: 641
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Opava

#44 Příspěvek od denis15 »

Já od 5 nepiju a taky s čistým štítem :lol: Je fakt, že jinak mi mléčné výrobky nejsou cizí.

Uživatelský avatar
PixelOrgy
Příspěvky: 1933
Registrován: 04 zář 2007, 02:00

#45 Příspěvek od PixelOrgy »

Vono je kupodivu pitny i to Nespresso - pr(e)so v kapslich. Jelikoz mam ten louhovac default v byte (tzn. nekupoval jsem ho), tak si obcas do toho nejakou munici nakoupim.

V praci je klasickej mlejnek na zrnkovou a "manualni" presovac, to je taky OK.

Turka moc nemusim, rozpustny uz vubec ne.

S tim mlikem je to tezky, me to kafe s nim chutna o 100% vic, ale kdyz to do sebe clovek naleje v praci hned po ranu, je na ctvrthodinku neproduktivni :-D

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“