Do kolika kHz slyšíte?

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#16 Příspěvek od MetalGod »

rnbw: Tomu se říká aliasing a tomu, že na vzorkovačce 48kHz není cejtit 24kHz, se říká dar přítele Nyquista ;)
Naposledy upravil(a) MetalGod dne 13 říj 2016, 21:23, celkem upraveno 1 x.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#17 Příspěvek od Zaky »

U projekční TV taky k 15625 není až tak důvod (pokud nemá projekční obrazovky), u obyčejné CRT je horizontál řekl bych prakticky jediný pravděpodobný zdroj zvuku, nemám na mysli, že bych slyšel jen jednu TV, to platilo pro CRT tv téměř obecně.

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#18 Příspěvek od Jodr »

Řádkové trafo jsem kdysi slyšel taky, ale postupem času citlivost na vysoké kmitočty odešla. Porovnávali jsme si uši v dílně. Teslácké bakelitové sluchátko 4kohm od radistanice s gumovou mušlí a generátor Philips. Já končil na jedno ucho 7400Hz a druhé 7200. Zajímavé je, že ono slyším, neslyším je ostře ohraničené. Jako když v daný moment cvaknete vypínačem. Kolega muzikant překvapil. Hranici měl na jedno ucho 23800Hz. Na generátor neviděl a vždy přesně označil onu hranici! Žádné vnímání vysokých tonů má u mně nepříjemný důsledek. Pokud je hluk na pozadí nerozumím, když mě někdo něco povídá :(( No co bych asi chtěl po sedmdesátce...
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#19 Příspěvek od Kremik »

Ona ta čistota tónu v domácích podmínkách bude docela oříšek. I při poslechu testovacího CD na dobrých bednách je při vyšší hlasitosti něco slyšet, takový "digitální šum". Ale to už člověk musí rozeznat' že to není čistý tón. V CRT nejvíce řve linearizační cívka a vůbec nemá problém si kmitočet několikkrát podělit.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#20 Příspěvek od rnbw »

Pozeral som na ten "sinus" zo zvukovky osciloskopom - vidiet, ze to ma spravny tvar, ale je "schodovity" - presne podla ocakavania. Z CD to bude este horsie, tam je vzorkovacia frekvencia len 44kHz. Skusim lepsiu zvukovku (M-Audio Audiophile 192) - pri 192kHz by mohol byt sinus lepsi :)

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od Lukas-Peca »

Z mé zvukovky leze pěkný sinus, ale asi nad 22 kHz se začíná objevovat aliasing. Vzorkovací frekvence je 48 kHz.

Já slyším asi do 17 kHz. Metodika měření - nastavit 440 Hz pokojovou hlasitost, pak kmitočet zvyšovat, dokud je ještě něco slyšet. 16 kHz slyším ještě zřetelně, pak už jen tuším, že se něco děje.

Když jsem šel na dráhu, měřili mi citlivost sluchu v anechoické komoře. Člověk dostane sluchátka a v těch je pípání s postupně se zvyšující hlasitostí. Má se zmáčknout tlačítko, jakmile je něco slyšet. Jedno ucho mi vyšlo trochu citlivější než druhé.

Uživatelský avatar
californ
Příspěvky: 119
Registrován: 20 úno 2015, 01:00

#22 Příspěvek od californ »

No tak už jsem hluchý.S tímto testem jsem slyšel něco málo přes 7kHz.
http://onlinetonegenerator.com/hearingtest.html :cry:

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#23 Příspěvek od breta1 »

U mě dobrý, já to slyším z repráku noťase do 12,5kHz (ale manželku neslyším, asi pořád ječí nad 12kHz

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od forbidden »

Já bych těm počítačovým vůbec nevěřil, kdo ví, co za svinstvo z toho vůbec leze. Nebo spíš neleze. Jaký rušení a harmonický. Možná s nějakou lepší zvukovkou by se to dalo.
Já to zkoušel na stolním DDS generátoru AFG2021, tomu se snad dá trochu věřit.

Uživatelský avatar
vasilceral
Příspěvky: 380
Registrován: 09 led 2011, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#25 Příspěvek od vasilceral »

Posledních 14 let nám každou zimu nás pozvali na vstupní prohlídku. A tam kromě hromady testů se ďálo audio, no a od tý padesátky do důchodu se ten sluch horšil a horšil. Snad hlučná práce či už věk. Zajímavé testy byly na vibrace, ten se prováděl tak že jste v mrazu čekal na balkoně v tričku deset minut a poté v ordinaci ruce po lokty ve vodě s kusy ledu dalších deset minut. No a další se měřilo prokrvení konečku prstů. Komu se špaťně prokrvovali tak mu nesvěřili sbíječku k obsluze. Na lopatu žádné testy nebyli a i krumpáč byl volně přístupný. Hezký den přeji.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od hafca »

Zkusil jsem ten test a dost mě překvapil. Přibližně od 3kHz do 4kHz brutální pokles, téměř k neslyšitelnosti. Říkám si, to máš za mlada z toho zvukaření u bigbítu, seš hluchej. Pak ale zase zpět a končí to někde za 11kHz, tak to snad není na tu sešlost věkem a ten pokles až tak hrozné.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#27 Příspěvek od Artaban001 »

Zkoušel jsem na tabletu aplikaci "function generator" a přijde mi, že nad 13.5KHz už nic neslyším. Není podstatný i to, do kolika to zvládne zvukově i to zařízení?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#28 Příspěvek od rnbw »

Samozrejme, ze to je dolezite. Jednak zvukovka, jednak repro/sluchadla.

Uživatelský avatar
Tommi
Příspěvky: 71
Registrován: 19 črc 2012, 02:00
Bydliště: Brno 62800

#29 Příspěvek od Tommi »

Minulý měsíc jsem byl na audio vyšetření. Pravé ucho do 5800Hz, levé do 4600 Hz ale s dírou na 1000Hz (až na nulu) se spádem cca 200 Hz. Když jsem byl kdysi na vojně měřil jsem si to a slyšel jsem ještě 18000 Hz. Byl jsem ve spojdílně u NOTů, takže měřidla jsme měli fajnová.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#30 Příspěvek od konosuke »

odhadem tak asi 10-12 000 Hz na jeden audio orgán téměř vůbec, takže: žádný stereo, žádný high-end netřeba, ušetříme...jo z kraválhudby to nebude,
sluchátka (to nemyslím chrániče) nepoužíval téměř vůbec, závodní MUDr. jenom kroutila hlavou, ne na provoz do železáren vás nepustím
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“