Dilema - síťový napájení COB LED

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#16 Příspěvek od MetalGod »

Mám dost omezenou součástkovou základnu a nejbližší krám, kde koupím aspoň základ, je odtud 20km s tím, že chlápek má krátkou a blbou otevírací dobu :?
Poštu nechci živit, musím tedy laborovat s tím, co mám :?
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Ondra2
Příspěvky: 530
Registrován: 19 bře 2014, 01:00

#17 Příspěvek od Ondra2 »

Kondíkový zdroj není problém, i profíci ho používají (viz. třeba časovače Honeywell na din lištu, kde mají vydržet 15 let. A vydrží) Jde jenom o to nedávat tam úplný hnůj, počítat s teplotami a samoohřevem, ochránit ho před proudovými špicemi a vydrží to.

Dej do série malý dráťák, který pobere špici při zapnutí a elyt paralelně s LED. Dráťák navrhni tak, aby na něm za provozu bylo ~10% povoleného ztr. výkonu. Elyt co se vejde. Má to malou nevýhodu, že po vypnutí světla jde vidět jak to "pomalu" pohasne a pak to ještě chvilku žhne. Žhnutí se dá odstranit paralelním R přes ledky.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#18 Příspěvek od MetalGod »

Díky.
Původně jsem chtěl ten sériovej odpor zčásti nahradit postupným náběhem zátěže (vč. elytu) - to by sice fungovalo, ale ne na možný špičky v síti za provozu. Jistou supresi provedu varistorem, stejně tak X2 kundíky budou na 400V~. Ale jestli možný proudový špičky nebudou i tak vadit kundíkům.

A pak, jak ty čipy přidělat k chladiči? Bude stačit teplovodka doprostřed + vteřiňákem chytit za růžky?
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Ondra2
Příspěvky: 530
Registrován: 19 bře 2014, 01:00

#19 Příspěvek od Ondra2 »

Ten dráťák je tam celkem nezbytnej, ale není to velká obtíž, dělají se i půlwatové, přesně pro tyto aplikace (krátká špice a pak nic). Varistory, popř. transily omezí napěťové špice co jsou nad nominálem, ale to zaptutí nijak neošetří.

Přichytit vteřiňákem bych si je teda nelajznul. Taky jsem z toho dělal světlo, ale měl jsem 10 a 25 W COB a měly výřezy pro šroubky. Tohle fakt nic nemá?

Edit: je to asi na keramice, vzal bych to za hranu šroubem s velkou hlavou + plastová podložka a moc nedotahovat, popř přes pružné plechy jako občas bývají pro montáž to-220 na chladič.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#20 Příspěvek od rnbw »

MetalGod píše:Bude staèit teplovodka doprostøed + vteøiòákem chytit za rùžky?
Tato 🤐 metoda pochadza asi od nejakych "tunicov" PC. Problem je v tom, ze to nedrzi - sekundove lepidlo je krehke a teplo mu nesvedci. Takze sa na to krivo pozries a ono to odpadne.

Ked uz to chces lepit, tak su teplovodive lepidla, ale mohol by fungovat aj obycajny silikon - tenka vrstvicka, samozrejme, a poriadne pritlacit.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#21 Příspěvek od MetalGod »

Jo, od podobnejch ten návod na lepení vzešel, bylo mi to podezřelý, proto se pro jistotu ptám. Asi zkusím silikón, dík za radu.

O přitisknutí pružnejma plechama jsem taky uvažoval, ale docela by stínily, krom toho plocha, o kterou by se mohly opřít, je dost malá. A na šroubování nemám koule, je to křehká keramika, která neodpouští.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#22 Příspěvek od Duvsan »

Čo ten odpor nahradiť termistorom NTC? Inak ja by som uvažoval o tej tlmivke alebo o pulznom zdroji. A na Ebay sa dá kúpiť všeličo a i ušetriť na pošte. Tiež by ako predradník šlo použiť zdroj z úsporky.

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“