Útok, který ochromil internet . . .

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#16 Příspěvek od MetalGod »

Nevím, jestli k tomu došlo, nejspíš ne, ale měla se prej vyrábět v Etě z vesměs dovozovejch dílů.

Hledám historii mikrovlnek v ČR, ale jediný, co jsem našel, je právě tohle + milióny FUDů o tom, jak mikrovlnka zabíjí :?


O IoT vím už delší čas, dost čtu vědecký články, ale už tenkrát, když jsem pochopil, vo co gou, mi bylo jasný, že to bude strašně zneužitelný. A ten útok je jen špičičkou ledovce.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#17 Příspěvek od elektrosvit »

Pochybuju, že se tady mikrovlnky vyráběly. Ale na Aukru jsem viděl jeden kus původem z CCCP. :D Dnešní MW, i ty s mechanickým časovačem, to moc nepřipomínalo.

O IoT jsem slyšel taky už dřív, předchozí příspěvek jsem trochu nadsadil, ale jako dost konzervativního člověka mě tyto věci neberou. V budoucnu ale podle mě bude IoT běžně rozšířený, se všemi negativy i pozitivy. Jo, a zneužitelná a zranitelná bude i ta EET.

Uživatelský avatar
MATYCH
Příspěvky: 602
Registrován: 16 úno 2006, 01:00

#18 Příspěvek od MATYCH »

Měl jsem mikrovlnku made in CCCP,ještě po rusech z Frenštátu,neměla otáčecí talíř,ale mikrovlny rozháněla plechovou vrtulí pod vrchem,pohon gumou od ventilátoru,dveře odlitek hliník,jinak nerez potažený vepředu koženkou,tak cca 20kg.Časovač mechanický tikací.Vloni SD.

Radovan_79
Příspěvky: 650
Registrován: 24 črc 2016, 02:00

#19 Příspěvek od Radovan_79 »

mikrovlnku made in CCCP
Možná by místo SD bylo vhodnější zalití do betonu a svržení na dno oceánu :lol:

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#20 Příspěvek od rnbw »

MATYCH píše:nemìla otáèecí talíø,ale mikrovlny rozhánìla plechovou vrtulí pod vrchem,pohon gumou od ventilátoru
Mam Siemens, tiez bez otocneho taniera a s plechovou vrtulkou. Akurat ta vrtulka nema ziadny pohon - toci sa vdaka prudu vzduchu od ventilatora.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#21 Příspěvek od Artaban001 »

Naše známá měla mikrovlnku made in SSSR už někdy v druhé polovině 80-tých let, ale jednak byla hnusná (připadla mi vzhledově jak nějaká trouba v závodní kuchyni, nebo jako ty autoklávy v ordinacích doktorů), velká a těžká a beztak žrala jak ZIL Jednou jsem ji slyšel v chodu a moc tichá taky nebyla. Další věc byla ta, že na to, aby se v ní pouze ohřívalo jídlo, což se vesměs z mikrovlnkama dělá i dnes, tak byla drahý špás. Taky se o této technologii moc mezi běžným obyvatelstvem nevědělo. Dnes je mikrovlnkám nakloněná doba i kvůli tomu, že se dají koupit polotovary, který jsou přímo navržený do mikrovlnek.
Škodlivost vlastních mikrovln prokázána nebyla a dodatečné ohřívání jídlo znehodnocuje a je jedno, zda nad plynem, elektrikou, nebo na peci.

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#22 Příspěvek od pocitujlasku »

Trocha sa vratim k teme IoT. bola tu otazka, co nadsenci na tom vidia. Mne sa myslienka inteligentnej domacnosti paci, ale tym to konci. Sam si vyvijam rozne srandicky, od osvetlenia schodov, cez ovladanie svetiel, az po monitoring teploty a vody a co ja viem coho vsetkeho.
Ale u mna su 2 podmienky:
1) musi to byt len ako doplnok - teda vsetko musi fungovat aj bez IoT - urcite si tym nenecham riadit napr. kurenie. ale mam to ako prehlad teplot, tlaku vody, vytekajucej vody. aby som vedel reagovat ak napr sa zacne priehrievat voda v kureni, alebo praskne hadicka a voda zacne vytekat a hned ma upozorni. To iste svetla, viem ich zapnut klasickym vypinacom (rozsvietia sa naplno), ale po zapnuti viem ich intenzitu riadit cez tablet.
2) nic z toho nesmie opustit mury domu. Vsetko to komunikuje so serverom, ktory je na samostatnej sieti, kde nie je internet. Na notifikovanie budu sms. prehlady a aktualny stav bude dostupny len z mojej vnutornej siete.
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#23 Příspěvek od MetalGod »

No právě, IoT má dost dobrý předpoklady k tomu, aby bylo ovladatelný zvenčí, nejen osobou oprávněnou, ale i kýmkoliv, kdo se jej zmocní. A taky k tomu, aby se stalo takovým dobrým domácím šmírákem.
Taková obyčejná notifikace na mobil "Zapomněls doma zhasnout" sice konkrétního člověka upozorní, že zapomněl zhasnout, stejně tak dobře může upozornit osoby neoprávněný, že doma nikdo není.
Pokud bude mít něco hlasový ovládání (jako osvětlit - pohasnout), výpočetní výkon takový srandičky je zcela nedostačující, aby dokázala autonomně převádět hlas na text, stejně jako u jinýho hlasovýho ovládání, hlas se odešle centrálnímu serveru ke zpracování. Jenže jak tam je mikrofón a zvuk se odesílá po síti, může se odesílat cokoliv, tedy štěnice je na světě.

Nejsem konzerva, jistá úroveň inteligence, dá-li se to tak nazvat, se u některejch zařízení hodí, ale takový zařízení musí zůstat naprosto autonomní, za zdma mýho baráku nesmí bejt vidět.
Naposledy upravil(a) MetalGod dne 23 říj 2016, 18:24, celkem upraveno 1 x.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#24 Příspěvek od MetalGod »

Pokud nebude jiná možnost, než si koupit krám s IoT, IoT se budu snažit deaktivovat, nebo alespoň ochromit.
A jak se tomu bránit? Nebejt línej - tyhle vyfikundace jsou jen pro lenochy, konzumní ovce.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#25 Příspěvek od Otkundes »

Opravdu? A co třeba takové set top boxy, smart TV, úložiště NAS, soukromé cloudy, fungující s firmwarem, o jehož funkcích a činnosti uživatel nemá přehled?

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#26 Příspěvek od MetalGod »

1) Na TV nečumím, tedy nepotřebuju ani STB (kdybych chtěl, mám hybridní TV kartu), už vůbec ne SmrtTV. A to ostatní? Zrovna síťový úložiště mi běží na stroji, kterej fachčí 24/7, ale jestliže si někdo koupí hotovku, kterou jen píchne do zásuvky a tím to hasne, ať se potom nediví následků rčení, že za blbost se platí.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#27 Příspěvek od Artaban001 »

Donedávna jsem byl taky příznivcem různých takových "hračiček" - jenomže poslední dobou, taky díky zkušenostem z práce mě ta eufórie postupně opustila a na místo ovládání přes tablet dávám přednost klasickýmu vypínači. Jasně, zapnout si topení v domě přes internet může být fajn, ale co když internet zrovna stávkuje. Je to jako z mobilem - když se chci na něj spolehnout, jako na sviňu nemá signál, nebo je vybitej. To nepočítám situaci, kdy se sekne firmware. Veškerý věci mají mít co nejjednodušší ovládání, aby byly co nejméně složité a dokázal je ovládat i ignorant.
V jednom nedávném vlákně jsem řešil "křivost" displeje mobilního telefonu LENOVO. Ovšem ten telefon byl taky hlavně tak trochu podrazák. Používal jsem v něm SIM ze zablokovaným internetem z operátorovy strany. Bylo zajímavý, že i přes to, že jsem mobilní data na tomto telefonu nikdy nezapínal, chodily mi SMS, že se telefon pokoušel připojit k mobilnímu internetu - pročpak asi? Pokud jsem s ním chtěl na internet, řešil jsem to přes svoji wifi síť. Tak pročpak potřeboval mobilní data? - nebýt toho zablokování, tak mi tento "exces" strhl z karty 25 kaček denně za "internet na den". A tohleto bude u "internetu věcí" docela průser. Lenovo jsem střelil jako zánovní po továrním resetu, protože jsem jej nestihl vrátit do dvou týdnů.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#28 Příspěvek od Otkundes »

MetalGod: Nejde o lenost, o blbost ani o divení se následkům. Oni ti uživatelé ani nemůžou vědět, co jejich zařízení, ovládané cizím softwarem právě dělá, jestli a s kým právě komunikuje.
Každý uživatel těchto věcí není bastlíř, aby místo nákupu regulérní periférie, ke své domácí počítačové síti připojoval své bastl-řešení. Stejně tak drtivá většina občanů, místo sezení ve své dílně, dlí raději v pokoji před bednou a drží v ruce raději ovladač TV, než mkropájku.
Artaban0001: Chápu, též mě před lety nadšení z těchto technologických fines, jejichž účelem je jen tahání peněz z kapes uživatelů, přešlo.

Radovan_79
Příspěvky: 650
Registrován: 24 črc 2016, 02:00

#29 Příspěvek od Radovan_79 »

Taky na tom IoT nevidím nic lákavého. Lednice, co mi řekne, že mám koupit mlíko? Nebo světlo na schodech, které se samo rozsvítí? K čemu to?

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#30 Příspěvek od Otkundes »

Radovan79: Mě též kdysi počítač nelákal. Vždy't k čemu by mi doma byl? Abych si evidoval kostky cukru v cukřence, hrál nějaký Tetris (či co to bylo za hru), nebo dvakrát ročně napsal dopis v T602?
A vidíte, komunikuji právě z toho zařízení, o kterém jsem byl kdysi přesvědčen, že do domácnosti vůbec nepatří. Ona i ta Vámi zmíněná lednice, která třeba uživateli napoví kdy má koupit mléko a kterým uskladněným potravinám bude končit doporučená doba spotřeby, si jistě své uživatele najde. Věřím, že sprvu to zrovna nemusí být technicky zdatní jedinci z EB.
To je technický a technologický vývoj, ten nezastavíme jen jeho odmítáním.
Otázka však zní, jak se bránit zneužití těchto věcí k činnostem, pro které nebyly původně určeny, nebo třeba jen obyčejné zlomyslnosti kolegy z vedlejší kanceláře...

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“