Prodleva vyzvánění u O2

Vše, co se týká mobilních telefonů, GSM bran, mobilních datových připojení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

Prodleva vyzvánění u O2

#1 Příspěvek od mi-ro »

Pozoruju cca za poslední rok, že při volání mobilem a po navolení účastníka je 5-8 sec úplné ticho. Teprve potom začne vyzvánět. je to velice nepříjemné, bych řekl že mě to pěkně se.re. Dříve to nebývalo. Operátor pochopitelně mrtvej brouk který má vše OK. Jen při jedný diskuzi s technikem padlo něco jako že se to snaží volat přes LTE a to by mohl být ten problém. Dělá vám to taky?
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Cez LTE sa neda volat - jedine ako VoIP, ale neviem, ci je to niekde realne nasadene. Takze pri volani sa musi zrusit LTE pripojenie a pripojit na 3G (alebo 2G), a to na oboch stranach.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od Michal22 »

Ale já to pozoruju také, i když mám trvale telefon přepnutý na GSM. Pokud potřebuju data, zapínám na chvíli, potom zase přepnu nazpět.
Spíš bych řekl, že v rámci katování kostů vyměnili HW na BTSkách, třeba jako Vodafone (po výměně původních Ericssonů a Nokií za levnější Huawei to sice funguje hůř a vyžaduje to častější údržbu, ale je to levnější :D )
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#4 Příspěvek od Standa99 »

O2 je jediný operátor v ČR, který zatím VoLTE nenasadil (což mě už 1,5 roku sere) a tipuju to na tento problém. Kolegovi v práci dokonce hovory končí v hlasové schránce, protože se to rychleji nestačí přepnout. Mě tohle nedělá, ale to přepnutí a samotné vyzvánění trvá i kolikrát přes 10 sec. (obě strany na LTE).
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA :D

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#5 Příspěvek od jandu »

Ja som to zaregistroval u nás v Orange - je to už asi rok.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#6 Příspěvek od Standa99 »

Teoreticky po Novém roce.
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA :D

Uživatelský avatar
MaTTo
Příspěvky: 528
Registrován: 25 dub 2005, 02:00
Bydliště: Slovakia

#7 Příspěvek od MaTTo »

jandu píše:Ja som to zaregistroval u nás v Orange - je to už asi rok.
To čo popisujete je CSFB(Circuit switched fallback), problémy sú bohužiaľ bežné a v závislosti od vyťaženia siete a typu telefónu resp. jeho konfigurácie výrobcom sa prejavujú zriedkavo alebo pravidelne. Sieť LTE nevie realizovať hlasový hovor, dokáže iba prenášať dáta. Preto sa hlasové hovory realizujú cez VoLTE čo je zjednodušenie niečo ako volanie cez internet - VOIP, SIP atď., VoLTE okrem siete musí podporovať aj telefón a takých aktuálne mnoho nie je.
Sieť pri prichádzajúcom hovore odošle cez LTE informáciu telefónu aby sa prepol na 3G alebo 2G a následne tam presmeruje aj prichádzajúci hovor > bohužiaľ ak toto trvá dlho tak hovor spadne.

Ten dlhý čas spojenia hovoru pri volaní z LTE siete je logický pretože ak aj volaný účastník je v LTE sieti tak to znamená že najprv sa Váš telefón prepne do 2G/3G, vytočí hovor a potom ešte sieť realizuje aj prepnutie volaného účastníka do 2G/3G.
Môžete si aj doma spraviť jednoduchý test keď volané číslo necháte prihlásené iba v 2G sieti tak spojenie hovoru je o cca. 2-3 sekundy rýchlejšie.

V laboratórnych podmienkach sa hovor medzi VoLTE dá realizovať ca. do 2 sekúnd, počas testov v reálnej sieti sme dosiahli najlepší čas 3 sekundy a priemer do 4. Bohužiaľ s podporou VoLTE na telefónoch sú neustále problémy.
Doing service for those who do .
Notes : ThinkPad T420 + ThinkPad X220 .
We make the tools, you make them do .

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#8 Příspěvek od Standa99 »

Když už laboratorní podmínky, tak by mě zajímalo, jestli se prvně ten telefon přepne do 3G a pokud je problém se signálem, tak se následně přepne do 2G? Jaká je posloupnost toho přepnutí?
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA :D

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od Michal22 »

Preference sítí vyšší generace pochází (nebo alespoň dřív pocházela) od operátorů, kteří (nejen) tímto způsobem vnucovali obecenstvu novější (=většinou méně spolehlivé) služby.
Novější IPhony dokonce neumějí natvrdo přepnout na 2G(GSM).
Jinak to, zda telefon přepne na jinou síť se odvíjí od toho, kolik napřijímá Rx část v telefonu (v dBm). Hodnoty si už přesně nepamatuji.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#10 Příspěvek od Standa99 »

Jo, ale pokud má prvně snahu přepnout na 3G, kde bude signál na hraně a nedojde ke spojení (pokrytí je v ČR bída), tak následně zkouší 2G a ta prodleva bude o to větší. Kdyby hned přepnul na 2G, tak budiž, ale já si myslím, že to půjde přes 3G.
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA :D

Odpovědět

Zpět na „GSM / CDMA / LTE technika a telefony“