Poptávám opravu zkoušeče elektronek BM215

Jestliže poptáváte nebo hledáte osobu(y) k vyřešení nějakého problému, popř. nabízíte SERIÓZNÍ zaměstnání související s elektronikou.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EM88
Příspěvky: 81
Registrován: 10 črc 2016, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

Poptávám opravu zkoušeče elektronek BM215

#1 Příspěvek od EM88 »

Zdravím všechny,
sháním někoho, kdo by byl schopný opravit BM215(A). Známému přestal fungovat během měření elektronky 4654 (údajně udělala nějaký oblouk u anody) a od té doby neměří Ia. Našel jsem tam spálenou pojistku(0,2A), po její výměně za podobnou hodnotu se sice ručka vychyluje, ale neukazuje správně. Našel by se tu někdo schopný opravy? Děkuji za každou nabídku.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#2 Příspěvek od Achab »

Snad by neměl být problém to opravit svépomocně, dokumentace je zde. Měření Ia je běžný ampérmetr v anodovém obvodu, v servisním návodu od Jana Tomka (v odkazu) je na str. 6 zjednodušené principiální schéma.
Pokud to ukazuje chybně i u dobrých elektronek je vhodné zkontrolovat celkové propojení prvků v obvodu, bočníky ampérmetru, případně velikost anodových napětí zdroje.

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od radioelectrum »

nejčastěji odejde některý z bočníků.

Uživatelský avatar
EM88
Příspěvky: 81
Registrován: 10 črc 2016, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#4 Příspěvek od EM88 »

Včera večer jsem měřič ještě zkusil odkrytovat a zkontrolovat bočníky. Podle multimetru jejich hodnoty přibližně sedí (v minulosti jich značnou část již někdo nahrazoval) Nakonec jsem po chvíli kontroly našel příčinu těch nesmyslných výchylek ručky. Jedno z pájecích oček v obvodu s rezistory se úplně vypařilo, provizorně jsem to spájel olovnatou pájkou dohromady. Po této menší opravě již přístroj začal opět fungovat, ale příjde mi, že se rozkalibroval. Zkusil jsem porovnat naměřené hodnoty z doby před poruchou s těmi po opravě a například u EL84 to ukazuje o přibližně 0,4-1,2mA více než předtím. (při měření Ia a S) Odhadem se to liší o cca 10%, možná více. Lze to v domácích podmínkách znovu zkalibrovat nebo na to je potřeba více zkušeností a vybavení? Děkuji

Uživatelský avatar
vasilceral
Příspěvky: 380
Registrován: 09 led 2011, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#5 Příspěvek od vasilceral »

To původní měření mělo v sobě asi přechodový odpor té závady co popisuješ. Teď už je to pravé.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#6 Příspěvek od Achab »

Taky záleží na přesnosti těch měněných bočníkových odporů, u větších proudů i na přechodových odporech kontaktů a přepínačů - vhodné vyčistit. Jednotlivé proudové rozsahy je možné zkontrolovat externím ampérmetrem nebo aspoň změřit měněné bočníky.
Nepřizpůsobení napájení síťovému napětí příslušným přepínačem taky vnese přídavnou chybu - kolikrát se na to zapomíná.

Uživatelský avatar
EM88
Příspěvky: 81
Registrován: 10 črc 2016, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#7 Příspěvek od EM88 »

Síťové napětí je nastavené dobře, byla to první věc co jsem kontroloval kvůli té odchylce. Ty odpory v bočníku jsou takový mix-cca 3 ks původní a zbytek zřejmě metalizované tesla + nějaké novější. Asi by stálo za to některé z nich vyměnit pokud bude k dostání vhodná přesná náhrada. Osazené typy si ted z hlavy přesně nevzpomenu, jedině se podívám dovnitř až zas bude chvíli čas. Jinak bych se rád zeptal, co je vhodné na čištění těch přepínačů? Děkuji za rady

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#8 Příspěvek od Achab »

Ty naměřené údaje je potřeba brát s rezervou, jsou spíše orientační. Nakonec i v manuálu od J. Tomka je poznámka:

"S ohledem na metodu měření použitou v BM215A, na dovolené odchylky napětí a přesnost měřidla není třeba brát výsledky měření smrtelně vážně."

Jinak o renovaci BM215 je zde celé vlákno i se zmínkou o čištění přepínačů. Případně hledej "čištění kontaktů" nebo podobná témata, probíralo se to tady víckrát a ne každý přípravek nebo postup se hodí na všechno.

Uživatelský avatar
EM88
Příspěvky: 81
Registrován: 10 črc 2016, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#9 Příspěvek od EM88 »

To ano, konstrukce zřejmě není úplně dokonalá a ne všechny elektronky to musí měřit úplně správně. Na druhou stranu na roztřídění na "nové", dobré, slabé a vadné se to opravdu hodí. Na tu údržbu se podívám až bude volná chvíle. Stále je co zkoušet a ladit :)

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#10 Příspěvek od Sendyx »

Žádné elektronky to neměří, je to jenom zkoušečka.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
EM88
Příspěvky: 81
Registrován: 10 črc 2016, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#11 Příspěvek od EM88 »

Dobře, zkoušečka bude v tomto případě lépe vystihovat použití a funkci. :)

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#12 Příspěvek od Sendyx »

Ověř si, jak funguje ten 15V a 300V voltmetr (nebo jak to tam je), pokud to bude ukazovat nesmysly, je třeba hledat vadu.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#13 Příspěvek od Achab »

Napětí to může ukazovat správně protože společnému měřidlu 200µA jsou pro měření napětí předřazené jiné odpory.

Uživatelský avatar
EM88
Příspěvky: 81
Registrován: 10 črc 2016, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#14 Příspěvek od EM88 »

Achab má pravdu, předřadné odpory jsou zvlášt pro volmetr a mA metr. Konkrétně podle dokumentace R26, R27, R28 pro voltmetr (ty jsem předtím měřil a byly dobré). Při stlačení tlačítka síť se ručka vychýlý k rysce jako předtím takže to zřejmě měří dobře. Spíše bude mírně jiné to měření Ia kvůli té opravě.

Odpovědět

Zpět na „Poptávka služeb, nabídky zaměstnání“