vliv vf záøení v blízkosti antén na èlovìka

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

vliv vf záøení v blízkosti antén na èlovìka

#1 Příspěvek od sr71 »

Zajímalo by mì jak dalece mùže být škodlivé záøení z vysílaèe na èlovìka pokud se pohybuje v bezprostøední blízkosti antén (TV, GSM...). Konkrétnì mám na mysli zda z tohoto pohledu nìco hrozí pokud napø. vylezu nahoru na klasický starý TV pøevadìè, který už dnes bývá rùznì modernizován a osazen dalšími rùznými anténami apod. a chvíli se tam zdržím

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#2 Příspěvek od mi-ro »

Záleží na kmitočtu, síle pole (výkony vysílačů a zisky antén).
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Hrnous
Příspěvky: 470
Registrován: 25 pro 2005, 01:00
Bydliště: Valašské Klobouky

#3 Příspěvek od Hrnous »

Na významnějších vysílačích jsou na vstupních bránách kapacitní čidla a jiná zabezpečovačka, to stejné pak při výlezech na stožáry.. posléze propojené s dispečinkem ostrahy.. takže pozor na to..

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#4 Příspěvek od sr71 »

Hrnous píše:Na významnìjších vysílaèích jsou na vstupních bránách kapacitní èidla a jiná zabezpeèovaèka, to stejné pak pøi výlezech na stožáry.. posléze propojené s dispeèinkem ostrahy.. takže pozor na to..
u tìch novì postavených, které jsou obvykle i celé oplocené asi ano, ale mìl jsem na mysli starou konstrukci stožárù cca ze 70/80let, které dost èasto ani oplocené nejsou, tøeba nìco takového
Přílohy
vysílaè.jpg
(33.13 KiB) Staženo 182 x

Uživatelský avatar
Hrnous
Příspěvky: 470
Registrován: 25 pro 2005, 01:00
Bydliště: Valašské Klobouky

#5 Příspěvek od Hrnous »

Nejklasičtější klasika... Akorát až budeš nahoře, tak se nesnaž to rozkývat do stran... ono to jde velice dobře, ale ty směrové MiniLinky operátorů to nemají moc rády a zbytečně budeš přitahovat pozornost..

Výkonů bych se nebál

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#6 Příspěvek od vrky »

To máme vedle baráku. Dobře se na tom houpe.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#7 Příspěvek od sr71 »

copak houpání, z toho až tak dobrý pocit nemám, ale ty výhledy zeshora mnohdy pøedèí i leckterou rozhlednu :lol:

Uživatelský avatar
Hrnous
Příspěvky: 470
Registrován: 25 pro 2005, 01:00
Bydliště: Valašské Klobouky

#8 Příspěvek od Hrnous »

No.. sou i zajmavější :)
Obrázek

Uživatelský avatar
popopepe
Příspěvky: 548
Registrován: 26 říj 2005, 02:00

#9 Příspěvek od popopepe »

Co se týče toho vyzařování, to samozřejmě řeší zákon.
Např tady:
http://eagri.cz/public/web/mze/legislat ... 60154.html
A pak je k tomu prováděcí vyhláška, stanovující kdo a jak dlouho (náhodná osoba, údržba, technik atd.) může být v tom dotčeném prostoru.
Musí k tomu být zpracován provozní řád.

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#10 Příspěvek od jirkati »

Před mnoha desítkami let jsem byl s kolektivkou OK1Oxx na polním dnu na Loučné (nad Litvínovem). Představa, že na 2 m pojedeme z plošiny cca 2 x 2 m na vrcholu stožáru byla nádherná, ale nerealizovatelná. Foukal nárazový vítr a jak se opíral do stanu na plošině, tak se to celé tak rozhoupalo, že jsme to ještě před začátkem závodu museli se sklopenýma ušima všechno zase odtahat dolů. A narychlo se vyráběl prodlužovací kabel k rotátoru, jeden z kolegů jel honem do Ledvic pro koaxiál, no začali jsme se zpožděním. Takový rozhoupaný stožár, to je jen pro hodně silný žaludek.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#11 Příspěvek od Artaban001 »

ještě v dobách, kdy bylo CB docela používaný zařízení, byl jsem u jednoho "zařízení" z auta, který mělo "topení" snad 500W (neověřeno, ale při zaklíčování u auta - myslím, že to byla novější ŚKODA 120- lehce pohasly světla)
Byl jsem asi čtvrt hodiny u tý antény. Pak jsem měl takový pocit, jako když začíná do hlavy lízt alkohol. Vzhledem k tomu, že u antény je vysoké VF napětí, tak bych řekl, že to nějaký vliv mít bude. Ručka Elix Dragon SY101 na "plný kotel" rozsvítila zářivkovou trubici do vzdálenosti 10cm.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od PavelFF »

sr71 píše:.. Konkrétně mám na mysli zda z tohoto pohledu něco hrozí pokud např. vylezu nahoru na klasický starý TV převaděč, který už dnes bývá různě modernizován a osazen dalšími různými anténami apod. a chvíli se tam zdržím
Na věži operátorů ti nehrozí nic - pokud budeš na plošině uvnitř zábradlí a nebudeš se cpát před antény(což by ani moc dobře bezpečně nešlo a hrozil by spíš pád z výšky).

Větší dávku dostáváš od svého mobilu, který si denně přikládáš k hlavě a pokud je vysílač daleko, mívá mobil i slušný výkon. Na věži typu H30 (TV převaděč z fotky) se asi málokdo vydrží kochat výhledem déle jak půl hodiny, to už by ses asi dost nudil. Ale někteří lidé jsou schopni (například ve fázi rané zamilovanosti) dělat i hodinové hovory denně s mobilem na uchu.

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“