Magnetofon SK3000, výměna hlavy (X2C701)

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#31 Příspěvek od konosuke »

dřív to bylo lepší ale asi nabídka kopíruje poptávku, to je trh...
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#32 Příspěvek od starecd »

Poláci mají větší nabídku, akorát musíš vědět přesný typ hlavy, jinak z nich nic nevypáčíš.

Uživatelský avatar
ok1njb
Příspěvky: 85
Registrován: 17 říj 2012, 02:00

#33 Příspěvek od ok1njb »

ta sony je mono

mám objednáno v AME, ta by měla být tvrzená, no teď nejsou skladem


jinak pro Hilla - moc díky za dobré rady


neozýval jsem se protože jsem ladil hlavu, takže

1) X2C701 140mH 270ohm (darovaná použitá s nepatrným opotřebením) přidán kondík 220p a bez dalšího nastavování (jen kolmost) hraje pěkně


2) A03S 80mH 150ohm (darovaná nepoužitá) špičatá přidán kondík 390p trvalo než jsem to doladil, a hraje slušně, no ještě to chce trochu práce

takže resumé: je potřeba upravit rezonanční kmitočet, snímací a záznamový zesilovač lze bez problému donastavit trimry, potom je použitelná skoro každá hlava


teď mám objednáno v AME 2ks hlav (tvrzené) takže nebude problém a kazeťák bude sloužit dál, kdyby se to nepovedlo byla by to škoda, mám ještě 20ks MAXELLek 120min z r. 1980 nerozbalených (ještě ve folii a v kartonu) a ty na horším stroji jsou nepoužitelné

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#34 Příspěvek od starecd »

Kdybys neuspěl v AME, tady jsou nějací překupníci, ale nemají tu 250Ω.
http://www.24365.cz/hlavy-pro-audio-pri ... 19579.html

Uživatelský avatar
ok1njb
Příspěvky: 85
Registrován: 17 říj 2012, 02:00

#35 Příspěvek od ok1njb »

tuhle mají v AME jeden kus, ale má nižší indukčnost a vyšší odpor
také jsem o ní přemýšlel, ale ta nemusí být tvrzená

v úterý jedu do Hradce tak se optám

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#36 Příspěvek od starecd »

Tohle by byla tvrzená hlava o těch novějších lze pochybovat.
Přílohy
Nový obrázek (8).jpg
(62.59 KiB) Staženo 47 x

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#37 Příspěvek od konosuke »

Víte, tvrzené hlavy...má to nějaký racionální důvod? Copak hraje na chromky 10 hodin denně? Nemyslím si. Faktem sice jest, že náhradní díl je vždy horší jakosti, než origoš z fabriky, ale stejně, je to overkill, česky řečeno kanón na zajíce.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#38 Příspěvek od Hill »

No vidíš: a před mnoha lety jsme tesláckými hlavičkami ANP935 vylepšovali vlastnosti magnetofonů ze Sajuzu: mechanika poctivá kovařina, hlavy sice málo otěru vzdorné, ale poměrně snadno sehnatelné. Co proti hlavám ze závodu Маяк udělaly teslácké s elektroakustickými vlastnostmi původního stroje, na to už dnes můžeme jen vzpomínat.
Podobné to bylo u kazeťáků, taková ANP964 nebo ANH100 jako náhrady původních zahraničních hlav sice představovaly kus přesné mechanické práce a nějakého měření se zásahem do elektroniky navíc, ale v maďarských, polských i sovětských kazeťákách byla daleko lepší, než originály. Dokonce jsem jednu bastlil do kazeťáku z NDR Minett. A s úspěchem, sice jeho vlastnosti nezlepšila, ale také nezhoršila.

To není OT: chci tím jen říci, že někdy neoriginální náhradní díl může některé vlastnosti přístroje zlepšit, a to slyšitelně. Nezatracoval bych je proto.
Jistě, pro dlouhodobou stabilitu parametrů je tvrzená hlava lepší, navíc je pravděpodobně také optimalizovaná pro pásky s vysokou koercitivitou. To se o "obyčejné" hlavě člověk obvykle dozví až po její montáži a seřízení na obyčejné pásky, když se pokusí jí nastavit předmagnetizační a záznamový proud pro chromky.

Uživatelský avatar
ok1njb
Příspěvky: 85
Registrován: 17 říj 2012, 02:00

#39 Příspěvek od ok1njb »

Hille a to je jeden z důvodů proč jsem fanda RFT
mechanika SK3000 dvoumotorová kovařina, řízená počítačem, možnost jemného nastavení tahu navíjecího trnu, těžký setrvačník

dnes jsem pokračoval v nastavování - výsledek je dle mojí představy
na chromce MAXELL jsem se dostal do 15kHz ve 2db, což je velice dobrý úspěch, hraje lépe než jsem vůbec předpokládal, no celý den práce musí někde být znát

takže Hille ještě jednou velké díky za tvé rady

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#40 Příspěvek od konosuke »

o legendárních nezničitelných skloferrit hlavách Akai série GX se rozepisovat nebudu, všichni znají ale kdyby nějaká rozměrem a impedanci pasovala máš vystaráno navěky
jo ANP935 v Tesla B400 z výrobního závodu vydržela 10 let denního provozu, náhrada byla viditelně přebroušena za 2 roky, možná zčásti zásluhou pásků Orwo, jiné už pak nebyly běžně k dostání, Emgeton ano bez komentáře
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
ok1njb
Příspěvky: 85
Registrován: 17 říj 2012, 02:00

#41 Příspěvek od ok1njb »

dobrý den
v 80tých, jsem měl TW40 a SG60, obojí vlastní stavba, k tomu jsem koupil Unitra M8011 vše bylo v denním provozu, u kazeťáku původní hlava vydržela něco přes rok, potom nahrazeno českou hlavou a to byl krok kupředu, jinak ta M8011 trpěla na motůrek, po několikáté opravě řídící elektroniky a několikeré výměně motůrku jsem sehnal motor z M260 a byl pokoj.

bohužel dnes je problém se sháněním součástek, v 80tých se dalo na burze sehnat prakticky cokoliv, ať už to byla přenoska Audiotechnika nebo Shurka a mgf. hlavy dle libosti, pásky a kazety dle přání, no pravda těžko budu shánět tu kapku asfaltu která je v ovládacím panelu :lol:

jen když porovnám SK3000 (poctivá dvoumotorová kovařina) a SK3930 (japonská poloplastová jednomotorová hračka) tak je vidět směr vývoje, na druhou stranu hlavy v obou přístrojích jsou stejné

p.s. výměna původní hlavy v 30 let starém magneťáku 8-) to není tak zlá životnost

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#42 Příspěvek od starecd »

Mohl bys dát fotku té sjeté hlavy?

Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 305
Registrován: 17 srp 2013, 02:00

#43 Příspěvek od Radim »

Já jsem svého času viděl obroušené hlavy ANP 935 v Bčtyřkách v kolejním rozhlase. Hlava zbroušená nějak o 2 až 4 milimetry, štěrbina se dala nahmatat nehtem. Přesto to jaksi hrálo, výšky byly pochybné a musely se hodně přidat, basy jaksi divně "kňouraly" , ale hrálo to a třeba mluvenému slovu, když se pomohlo tónovými korekcemi, bylo i rozumět.
Radio podle záznamů začalo fungovat v roce 1976 2 hodinovým vysíláním 1 - 2x týdně, v roce 1982, kdy jsem přišel na školu, se vysílalo poctivě pondělí až čtvrtek tak 6 hodin denně. ze 4 - 6 magnetofonů při vysílání jel logicky jeden a na jednom 2 dalších lidi hledali vhodnou muziku, ale kolik hodin denně nakonec celkem ty magnetofony jely na přípravách pořadů a na jiných všemožných věcech, kdo ví.
Když už jsme tam později měli B116, tak tam během semestru skoro každý den vždy pár hodin tam někdo byl a něco nahrával a v sobotu nebo neděli se ty magneťáky občas nezastavily od 8 ráno do 8 večer.

Uživatelský avatar
ok1njb
Příspěvky: 85
Registrován: 17 říj 2012, 02:00

#44 Příspěvek od ok1njb »

starecd píše:Mohl bys dát fotku té sjeté hlavy?
bohužel už není co fotit, hlava skončila v popelnici
navíc neumím to pořádně vyfotit, toto je x2c701 se známkami opotřebení, takže fotka je nepoužitelná

je tam vidět opotřebení, ale je to nekvalitní fotka, lépe se mi to nepovedlo
Přílohy
X2C701a.jpg
(53.78 KiB) Staženo 27 x

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“