úprava UHF LP antény na kmitočet

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od ZdenekHQ »

No, je vidět, že jsi blázen... :)

Já jsem to potřeboval naladit na rozumný SWR pro vysílání na PMR a byl to docela boj. Ona často sice přijímá, ale "netáhne".
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#17 Příspěvek od EKKAR »

Proč blázen? Prostě když už něco takovýho čuním, tak to čuním pořádně - ten přepočet dýlky prvků po změně štíhlosti je nutnej i u Yaginy, jinak ji máš zase "mimo band" a ještě ti ulítne směrovost, respektive předozadní poměr. Navíc - když dáš tlustší prvky, aby byly mechanicky co nejblbuvzdornější a nezkrátíš je ve stejným poměru, v jakým jsi navýšil proti teoretickýmu výpočtu příčnej průřez prvků, tak ty prvky ti vyjdou elektricky delší a celá anténa se tím elektricky přeladí směrem k nižším kmitočtům, což ve finále bude znamenat jak podotknul už Hill, že se ti na předpokládaným horním konci její vrchol zisku posune taky kmitočtově níž - a když se pak pokusíš o příjem na nejvyšším kanálu, na kterej sis anténu navrhnul, budeš mít zisk klidně i o 4-5dB menší, než kdybys ty prvky správně korigoval. Neboj, taky jsem tuhle anténu nestřelil podle voka na poprvé - úspěšnej jsem byl až na třetí pokus, předtím jsem narazil právě na elektrický zkrácení a zisk jsem neměl takovej, jakej jsem žádal ...

No a protože to bylo dělaný spešl k použití u NTB a v pokoji, tak jsem tam nechtěl žádnej zešilovač, kterej by bral rušení jak z LTE, tak ze samotnýho počítadla - a chtěl jsem na co nejmenším prostoru anténu s co největším ziskem a ke všemu jednoduše směrovatelnou. To zas podmiňovalo ten kvádrovitej tvar, aby byla schopná samostatně stát i v poloze pro vertikální polarizaci (to je důležitý třeba v Praze, kde na stejným kanálu, ale s opačnou polarizací "jedou" 2 silný vysílače zeměpisně stojící pár km od sebe - Cukrák a Žižkov) - no a když už dělám kvádřík z preglejky, tak kurňa aby už to ňák vyhlíželo, né, šéfe? :wink: :wink: :wink:
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“