Sony KV29X1K zvlaštní závada

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Ralph
Příspěvky: 226
Registrován: 16 bře 2007, 01:00

Sony KV29X1K zvlaštní závada

#1 Příspěvek od Ralph »

U teto televize se projevila zvlaštní závada a nevím čím to může být.Po zapnutí naběhne asi na jednu vteřinu VN čast a okamžitě se celá tv vypne do standby.Měřil jsem buzení VN časti a to je v pořádku jde tam jen 135 voltu.při naběhu je vidět v katodové trubici fialový záblesk VN napětí v okamžiku kdy VN nabiha a hned vypne do Standby modu.Když jsem odpojil celou patici obrazovky a zapl televizi v okamžiku kdy byl do obrazovky zapojen jen VN kabel tak celá televize mi naběhla a okolo patice obrazovky sršelo VN napětí a byla fialová záře ionizace vn napětí.Podotykam,že patice obrazovky byla odpojená tak,že jsem celou desku rgb i s patici položil mimo obrazovku.Co myslite?Může byt takhle vadná obrazovka?

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Lukas-Peca »

Tak to máš asi solidně zavzdušněnou obrazovku nebo velmi, velmi vysoké napětí na anodě. :lol:

Pesko
Příspěvky: 562
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Bydliště: vých.SK

Sony

#3 Příspěvek od Pesko »

To nieje žiadna zvláštna závada ale klasická chyba obrazovky.

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Sony

#4 Příspěvek od jef111 »

Měl jsem už spoustu takto zavzdušněných trinitronů a nejen jich. Je to běžná závada obrazovky.
Bylo by také možné, že je to způsobené moc velkým VN, to by se ale projevovalo trochu jinak. To by skočil velký výboj od VN kabelu nebo konektoru anody směrem k demagnetizačním cívkám nebo vychylovačkám.
Toto jak popisuješ ale jasně ukazuje na vzduch v obrazovce.
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

Čili podobně jako u Windows: nejedná se o chybu, ale o vlastnost.
Jenže na trinitron nikdo nepošle záplatu.

kondik
Příspěvky: 3763
Registrován: 25 pro 2006, 01:00

#6 Příspěvek od kondik »

xxx
Naposledy upravil(a) kondik dne 12 lis 2017, 17:17, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
gumickar
Příspěvky: 488
Registrován: 22 srp 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od gumickar »

Jo trinitron harje pěkně prvních 10 000hdin, druhých 10 000hodin úspěšně odchází a pak už je z 99% mrtvá:)

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Lukas-Peca »

ty obrazovky u starých barevných Tesel např. 561QQ22 jsou taky trinitrony? Uspořádání luminoforu na stínítku by tomu nasvědčovalo.

kondik
Příspěvky: 3763
Registrován: 25 pro 2006, 01:00

#9 Příspěvek od kondik »

xxx
Naposledy upravil(a) kondik dne 12 lis 2017, 17:17, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29691
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#10 Příspěvek od EKKAR »

Ty TESLY jsou IN-LINE, starou Deltu měly snad jen ruské Elektrony, TRINITRON je o další generaci vepředu - má invarovou masku a dilatačními můstky mezi tělesem obrazovky a maskou kompenzovanou tepelnou změnu divergence/konvergence, celkově plošší stínítko a "pravoúhlejší" rohy. Další stupeň byl Black Trinitron atd.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#11 Příspěvek od Hill »

Tak to abych upřesnil - první trinitrony neměly masku, ale apreturový rošt ze svislých pásků mezi dvěma invarovými nosníky, proužky pěkně odshora dolů, takže jich nemohlo být moc. První trinitrony měly pod 400 trojic luminoforů na šířku stínítka. To nebyla žádná sláva, proto pro oblbnutí oka, jako že je obraz ostrý, Sony zavedl tzv. rychlostní modulaci paprsku, napřed elektrostatickou, šikmo dělenou mřížkou, na kterou se přiváděl derivovaný jasový průběh. U nových, maskových, je bodů na řádek daleko víc, takže rychlostní modulace stačí decentnější a dělá se elektromagneticky přídavnými vychylovacími cívkami.
Původně se jednalo o konečně technologicky zvládnutý princip proužkové masky patentovaný před rokem 1950. Ani ten však nebyl hned zvládnutý dokonale, proto kvůli samočinné konvergenci muselo být stínítko válcové, nikoli kulové.

Obrazovky in-line jsou o něco mladší a používají se u nás počínaje typem C110. A mívají také invarovou masku v bimetalových závěsech - to z nich trinitron s přechodem od roštu k masce převzal, zvláště u obrazovek pro monitory, kde 21" zvládají vodorovné rozlišení 2048 bodů a nároky na přesnost a stabilitu jsou značné.

A Delta-obrazovky (u nás v Tesla Color, Fatra Color, Color Spectrum a Color Universal, z posledních ruských Rubín C202 a jeho klon Bjerjozka) měly ve světě také svou variantu Black - jen se jí říkalo Permachrom. Větší otvory v masce a menší luminoforové body, prostor mezi nimi vyplněný neaktivním materiálem. Normální delta měla malé otvůrky, aby šlo udržet barevnou čistotu po maximu plochy, takže luminofor nesvítil celou plochou, no účinnost haňba blut.
Zrovna v sobotu jsme vyváželi v Trutnově do sběrného dvora TVP Graetz s 66 cm permachromkou (rok výroby 1974). Barevně i ostrostí na ni nemá dodnes leckterá inlajnka, jen kdysi shořely dvě tlumivky v konvergencích, aniž bych o nich měl kde co zjistit, a už se mi nechtělo metodou pokus-omyl zkoušet namotat čtvrtou náhradu, i když už jsem asi byl blízko, v rozích už nebyla chyba konvergence modré větší, než 4 mm (s tou chodila poslední 3 roky). Ale už měla jiné nectnosti, například nekontrolovatelně sama přepínala na první předvolbu, odcházely elektrolyty... a hlavně žrala přes 150W. Pohled na účet od VČE rozhodl.

Takže to jen tak na okraj. O tom, že dynamické a často i statické konvergence se u každého z uvedených typů obrazovek musely řešit jinak, a kolik různých fint pro zlepšení obrazu si výrobci vymysleli, už nemá cenu tady psát, toho je v odborné literatuře dost.
Že životnost je nepřímo úměrná katodovému proudu a počtu molekul plynů, které zůstaly v baňce, je také známo.
Ale fakt i na toto téma bylo popsáno několik knih.

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od jef111 »

Tak já musím říct, že s trinitrony nemám špatné zkušenosti (až na ten vzduch u starších TV obrazovek).
Mám doma několik PC monitorů SONY a IBM trinitron a jsem s nimi nadmíru spokojen. U TV asi nebude až tak zásadní rozdíl v obraze, ale u PC monitoru je to velmi výhodná obrazovka pro její geometrické uspořádání. Body nejsou uspořádány do zkosených trojúhelníků ale do čtverečků, což se příznivě projeví hlavně u velkých rozlišení.
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“