Vf generátor - čítač místo stupnice

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#16 Příspěvek od Achab »

Moje BM368 taky trvale vysadí nad asi 27MHz. Laděné obvody jsou v původním stavu, přístroj celkově perfektně zachovalý a dělá to už od pořízení. Zatím jsem to neřešil, konec rozsahu je stejně pro přesnější nastavení příliš zhuštěný.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#17 Příspěvek od mtajovsky »

Zkusil bych místo 6F32 dát ruskou 6Ж1П nebo lépe 6Ж1П-ЕВ. Dal jsem ji například do GDO BM342 místo původní 6F32 a činnost se zlepšila.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#18 Příspěvek od fredis »

Ano, ty jsou výběrové a velmi kvalitní. Určené pro armádní zařízení. Ale jsou Ruské... Aby tady z toho někomu nenaskákaly pupínky :lol: :lol: .
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#19 Příspěvek od Achab »

6F32 je ekvivalent zahraničních 6AK5 nebo CV850. Přímá náhrada Tesla byla novější EF95 (do 400MHz). Mám dojem že 6Ж1П je jenom parametry přibližná náhrada i když pro většinu použití plně vyhovující.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#20 Příspěvek od fredis »

Mohu potvrdit co psal mtajovsky. S 6Ж1П-ЕВ namíto 6F32 problém nikdy nebyl. Opačně katastrofa. Taky to byla kvalita http://www.eandc.ru/catalog/detail.php?ID=2490
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#21 Příspěvek od Milan »

Vracím se k původnímu dotazu - zda má ten procesor hw nebo sw zapojený SKO na vstupu čítání - třeba se to někomu bude hodit . Dle katalogu ano ,ale zřejmě není funkční. Na dalším kusu destičky čítače znovu ověřeno, že tak nad 20 MHz s reálným trochu šišatým sinus signálem nepomůže jen signál předřazeným zesilovačem zalimitovat, ale musí tam být předřazen SKO (HC14 ) - pokud tam není ten externí SKO ,čítač zakecává v porovnání s BM520 až o stovky kHz ,je-li tam, rozdíl je cca 1 Hz.

Uživatelský avatar
petula
Příspěvky: 836
Registrován: 22 kvě 2016, 02:00
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od petula »

Ten čítač impulzů je teda skoro dekorace. Nad 10 Mhz už ukazuje jen +/- kHz.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#23 Příspěvek od Achab »

Pro AM rozhlas to stačí, BM368 taky nemá extra jemné dělení stupnice:

začátek 1 rozsahu ..... 1kHz
začátek 2 rozsahu ..... 2,5kHz
začátek 3 rozsahu ..... 10kHz
začátek 4 rozsahu ..... 20kHz
začátek 5 rozsahu ..... 50kHz
nad 20MHz ................ 200kHz
nad 26MHz ................ 500kHz

Digitální stupnice amatérských komunikačních přijímačů se dříve dělaly s rozlišením 1kHz běžně. Vyšší rozlišení stupnice u jednoduchých oscilátorů jenom zbytečně odhaluje jejich případnou nestabilitu.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#24 Příspěvek od mtajovsky »

petula píše:Ten čítač impulzů je teda skoro dekorace. Nad 10 Mhz už ukazuje jen +/- kHz.
U teplotně nestabilizovaného LC oscilátoru je 5 platných cifer přesnost dostatečná.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od Lukas-Peca »

Ze zásob jsem vybral 6Ž1P s největší strmostí a na nejvyšším rozsahu se činnost trochu zlepšila, ale pořád je to nestabilní. Navíc je na všech rozsazích kmitočet nestabilní a reaguje na nastavení úrovně výstupu, nejvíce na nejnižším rozsahu, tam to lítá o procenta. Napájecí napětí je stabilní. Čím by to mohlo být?

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#26 Příspěvek od Milan »

Vypadá to na problém součástek společných v obvodu E1 všem rozsahům, tj. já bych přeměřil především C2 , pak R1, R2 a také vyčistil a namazal kluzné kontakty ladícího kondu a kontakty patice E1 . Napájecí a žhavící napětí E1 jsi snad měřil.
Vliv regulátoru tam nějaký vždy bude, protože jeho a připojená impedance zatěžuje přes vazební vinutí oscilátor , ale skákat to rozhodně nesmí. Čím slabší bude elektronka, tím bude ten vliv větší . Problém s oscilacemi by mohl působit i snížený Q cívek, třeba plesnivinou , ale to by neskákalo.
[/b]

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“