Vysavač Zelmer 619,5 vodník, vadné čerpadlo

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
DavidM
Příspěvky: 34
Registrován: 18 pro 2016, 01:00

Vysavač Zelmer 619,5 vodník, vadné čerpadlo

#1 Příspěvek od DavidM »

Dobrý.
Nemá někdo zkušenost zda neexistuje levnější alternativa k čerpadlu u vysavače Zelmer 619,5.
Čerpadlo pouze slabě bzučí a hřeje,tedy je na 100% KO.Náhradní stojí cca.1300,- Což se mi zdá docela dost...
Díky za odpověď.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#2 Příspěvek od Eleman »

Je pravděpodobné, že čerpadlo má "jen" zalepené ventilky (čerpadlo vrčí ale nečerpá) nebo píst (čerpadlo vrní jen slabě). Stačí rozebrat, vyčistit a složit. Hřeje proto, že za normálních okolností je chlazeno čerpanou kapalinou.
Já ho u našeho vysavače rozebíral jen jednou. Teď to případě potřeby řeším jinak. Velkou injekční stříkačkou tlačím do sání zapnutého čerpadla teplou vodu při otevřeném výtlaku (stačí stisknout ventil). Je důležité ústí stříkačky v otvoru sání dobře utěsnit a vyvinout dostatečný tlak. Dříve či později to vždy povolilo.
Je to jednodušší než rozebírat čerpadlo a ušetří to nervy.
Hodně zdaru

V případě potřeby nového čerpadla se levnější varianta určitě najde. Čerpadla bývají většinou konstrukčně stejná a liší se jen velikostí a výkonem. Je potřeba však vysavač rozebrat a porovnat s nabídkou. Namátkou třeba tady.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#3 Příspěvek od Artaban001 »

když se po dokončení šampónování nechá projet čistou vodou, tak nezatvrdne. A sem tam jej pravidelně udržovat pomocí vody "v kondici" taky neuškodí.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#4 Příspěvek od Eleman »

Vzhledem k tomu, že se u nás používá s čerpadlem většinou jen 2x do roka, tak většinou zatuhne i po důkladném vypláchnutí vodou. :cry: , ale ta stříkačka to jistí.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
DavidM
Příspěvky: 34
Registrován: 18 pro 2016, 01:00

#5 Příspěvek od DavidM »

Eleman píše:Vzhledem k tomu, že se u nás používá s čerpadlem většinou jen 2x do roka, tak většinou zatuhne i po důkladném vypláchnutí vodou. :cry: , ale ta stříkačka to jistí.
U nás je to přesně stejné.2x do roka mokré vysávání a šmitec.Na suché se používá jiný vysavač.
Jinak po každém čištění byl vysavač i čerpadlo ,,propláchnuto,, čistou a teplou vodou.
Originální čerpadlo mají třeba zde:
https://www.nadeta.cz/nahradni-dily/nd- ... ItemIdx=11

A v servisu mi byla oznámena předběžná cena opravy cca:2000, 8O

Díky za rady,kdyby náhodou někdo poradil konkrétní ,,jiné,, čerpadlo byl bych vděčen...Podle netu čerpadla v tomto polském ,,zázraku,, odcházejí (přestávají fungovat) celkem dost.
Díky.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#6 Příspěvek od Eleman »

A zkoušel si ho protlačit tou vodou?
Pokud to nepomůže (což bych se divil), na nákup nového je čas, zkus ho rozebrat vyčistit a rozhýbat. Pokud není v háji cívka nebo ventilky, pořád je naděje.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#7 Příspěvek od ohryzek36 »

Hodně podobné čerpadlo (když počítám vlastnosti jako je průtok a maximální tlak) je obyčejné Ulka EP8 (používá se v řadě podobných vysavačů). EP8LT má jenom tu vychytávku, že by mělo zvládnout jet nasucho libovolně dlouhou dobu bez toho, aby se přehřátím poškodilo. To by se mělo dát jednoduše vyřešit zařazením vratné tepelné pojistky před čerpadlo (na nadetě je to třeba toto) a je řada podobných pojistek (vlastně termostatů) - zastrčí se do kapsy na čerpadla a pak už se není o co starat).

Stejně ale nechápu, proč ty čerpadla tak zdražily - v době, kdy jsem to ještě opravoval (před privatizací Zelmera a prodeji BSH) stály tyto čerpadla (619.0145) 675Kč. Možná by by nebylo od věci najít nějakého překupníka, který to bere přímo od Ulky.

Uživatelský avatar
DavidM
Příspěvky: 34
Registrován: 18 pro 2016, 01:00

#8 Příspěvek od DavidM »

Eleman píše:A zkoušel si ho protlačit tou vodou?
Pokud to nepomůže (což bych se divil), na nákup nového je čas, zkus ho rozebrat vyčistit a rozhýbat. Pokud není v háji cívka nebo ventilky, pořád je naděje.
Bohužel mám před vánoci málo času.O víkendu se pokusím vysavač rozdělat a čerpadlo ,,protlačit,, vodou z injekční stříkačky.
Zatím díky všem za reakce.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#9 Příspěvek od Eleman »

Nemusíš nic rozdělávat. Prostě připoj výstupní hadičku, stikni ventil (třeba ho přilep páskou), zapni čerpadlo a do dírky pro pro sání tlač teplou vodu. Práce na max. 5 minut - už to mohlo být dávno hotové.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
JirkaCZ
Příspěvky: 392
Registrován: 12 úno 2011, 01:00

#10 Příspěvek od JirkaCZ »

když ti nepomůže nějaká stříkačka, tak zkus kompresor já tak rozdělal jedno čerpadlo co jím nešlo pohnout a kdyby ani to nepomohlo tak mi napiš, mám tu nějaká čerpadla tak ti nějaké pošlu ale jsou to všechny značky ULKA :)

Uživatelský avatar
DavidM
Příspěvky: 34
Registrován: 18 pro 2016, 01:00

#11 Příspěvek od DavidM »

Eleman píše:Nemusíš nic rozdělávat. Prostě připoj výstupní hadičku, stikni ventil (třeba ho přilep páskou), zapni čerpadlo a do dírky pro pro sání tlač teplou vodu. Práce na max. 5 minut - už to mohlo být dávno hotové.
Musím sehnat stříkačku.Udělám pokus číslo jedna že do hadičky od nádrže natlačím vodu stříkačkou.I když čerpadlo jenom velice slabě bzučí,takže asi smůla.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#12 Příspěvek od Eleman »

Ale ty si to nenecháš vysvětlit. Čerpadlo bzučí slabě protože je přilepený píst a ten se nechá rozhýbat popsaným postupem. Už jsem ti to psal hned ve drhuhém příspěvku.
Hele, jestli to nechceš zkusit profouknout, tak vezmi šest stovek (nebo 1300) a kup si nové čerpadlo. A takhle to můžeš dělat pokaždé když dvakrát do roka budeš chtít šamponovat. A to se vyplatí :prst: . Nevyšlo by levněji, najmout si na vyčištění koberců firmu?
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#13 Příspěvek od Artaban001 »

A proto si myslím, že až to čerpadlo vymění, tak by jej měl držet v kondici, kdy jím nechá občas projet vodu, aby nezatuhlo (tak jednou za 2 měsíce?)

Uživatelský avatar
DavidM
Příspěvky: 34
Registrován: 18 pro 2016, 01:00

#14 Příspěvek od DavidM »

Eleman píše:Ale ty si to nenecháš vysvětlit. Čerpadlo bzučí slabě protože je přilepený píst a ten se nechá rozhýbat popsaným postupem. Už jsem ti to psal hned ve drhuhém příspěvku.
Hele, jestli to nechceš zkusit profouknout, tak vezmi šest stovek (nebo 1300) a kup si nové čerpadlo. A takhle to můžeš dělat pokaždé když dvakrát do roka budeš chtít šamponovat. A to se vyplatí :prst: . Nevyšlo by levněji, najmout si na vyčištění koberců firmu?
Jsem rád za každou pomoc a příspěvky jsem pročetl,takže jsem zkoušel tu stříkačku a zatím bez úspěchu.Pod tlakem ze stříkačky se spíše odpojuje druhý konec hadičky do (asi) čerpadla....
Jinak přenechám to asi známému ,,silnoproudaři,, kterému dělám servis PC a nastavuji elektroniky.Koukal že abych se k čerpadlu dostal stejně se musí asi kompeltně vysavač rozdělat,což se mi nechce.
Ono je prušvich že vysavač byl půjčený a nevím jak dlouho ,,běželo čerpadlo,, bez vody.Tedy spíše jsem celou dobu počítal že je zcela KO a jediné řešení je nové.Které jsem chtěl sehnat za lepší cenu než ,, originál,,Takže sorry že se ptám :)
A firmu na úklid fakt nechci.Mám ,,malého,, 50 kg psa a nechci někomu platit bolestné až by je sežral :)
A vysavač máme cca.6 let a doteď fungoval i s tím častým použitím cca. 3x do roka:)

Uživatelský avatar
DavidM
Příspěvky: 34
Registrován: 18 pro 2016, 01:00

#15 Příspěvek od DavidM »

JirkaCZ píše:když ti nepomůže nějaká stříkačka, tak zkus kompresor já tak rozdělal jedno čerpadlo co jím nešlo pohnout a kdyby ani to nepomohlo tak mi napiš, mám tu nějaká čerpadla tak ti nějaké pošlu ale jsou to všechny značky ULKA :)
OK.Díky.Třeba vaši nabídku využiji.Po svátcích předám vysavač dál,ať se v něm hrabe ,,kolega,, Uvidím jestli něco nesežene.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“