Posouzení izolačního stavu síťového trafa rádia Populár 521A

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MH111
Příspěvky: 241
Registrován: 23 říj 2016, 02:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od MH111 »

Z nějaké pájky...Toto kritizoval už v roce 1957 Ing Zdeněk Tuček, že prý se pojistka přeruší při dlouhodobém provozu radia, kdy je trafo zahřáto na přípustnou mez, nebo se nepřeruší ani tehdy, hoří-li už transformátor téměř plamenem. Tavné pojistky, které se přeruší bez zjevné příčiny, svádějí navíc často opraváře k tomu, že je znovu spájí OBYČEJNÝM CÍNEM, to však znamená konec jejich správně činnosti.
pokládáme za účelnější použít pojistek s přesně vymezenou přetižitelností(setrvačností) v síťovém i anodovém obvodu.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#17 Příspěvek od serviceman »

MH111 píše:Z nějaké pájky
Jistě neměl na mysli obyčejný cín, ale různé pájky na různé teploty se dělají.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#18 Příspěvek od elektrosvit »

Správně by tam měl být Woodův kov. Řešilo se v tomto vlákně.

Stejný způsob jištění použila Tesla i v přenosných přijímačích řad Song, Domino, Arioso a Avanti 2. Pružný kontakt byl zapájen v pevném a po překročení teploty tavení vystřelil a přerušil obvod. V této souvislosti zmíním závadu na přijímači Song. Dostal se k mně s vybavenou pojistkou. Po připojení 9 V z vnějšího zdroje ale hrál. Po zapájení pojistka znovu vybavila i při vypnutém přijímači. Závadu způsoboval svod v selenovém usměrňovači. Po jeho výměně je vše OK.

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#19 Příspěvek od Milan »

Protože se neobjevil prakticky žádný názor k problému ( mimo obecných o potřebě výměny kondů ,které jsem měnil, jištění apod. ) , ověřil jsem stav trafa měřením,abych si udělal názor na možnost existence mezizávitového
zkratu či prohoření izolace uvnitř. Rádio bylo při měření trvale zapnuto až na vždy cca 10 s, kdy jsem měřil ss odpor primáru ( a z něj vypočetl oteplení trafa) a izolační odpor mezi L/N a kostrou,tj. vlastně mezi primárem a spojenými všemi sekundáry trafa ,a to napětím 500 a 1000 V ( PU311). Výsledky jsou v tabulce a skončil jsem,když už se to prakticky neměnilo.
Z tabulky je vidět velká závislost izolačního odporu na teplotě, což, jak píší moudří na netu ,je věc normální a dokonce existují přepočty izol.odporu měřeného při jiné než referenční teplotě na ni. Souvisí to zřejmě s měknutím impregnace s rostoucí teplotou,kdy se volné ionty v ní snáze pohybují . Max. oteplení uvnitř trafa kolem 50°C po více než 3 h provozu nenasvědčuje nějakému problému.Izolační stav při tomto oteplení není sice " nic moc ",ale je zřejmě poplatný stáří izolace a impregnaci trafa nějakým prehistorickým asfaltovým lakem.
Takže trafo nechám v rádiu bez obav . Přeji všem krásné a klidné Vánoce .
Přílohy
Transformátor Popular - oteplení a izolace.jpg
(49.01 KiB) Staženo 114 x

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od Oldradio »

Tesla Populár je ještě konstrukční dílna bývalého Philipsu včetně technologií a trafa jsou impregnována kompoundem nebo asfaltem. Pokud neshoří zkratem, tak vydrží dost velké přetížení.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“