Supraphon MD1, ramínko

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
lopoch950
Příspěvky: 10
Registrován: 28 pro 2016, 01:00

Supraphon MD1, ramínko

#1 Příspěvek od lopoch950 »

Dobrý den,
dostal se mi do rukou gramofonový měnič supraphon md1, bohužel mu ale chybí ramínko. Původně jsem myslel, že bude nahraditelné ramínkem z h20 nebo h 21, ale vypadá to že původní bylo asi dost odlišné. Nemáte někdo servisní návod nebo aspoň manuál? Neví někdo jak nebo čím by bylo možné ramínko nahradit, popřípadě jak upravit to z h20?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

Měnič se od H21 liší jen stojánkem, raménko by mělo být stejné.

Uživatelský avatar
lopoch950
Příspěvky: 10
Registrován: 28 pro 2016, 01:00

#3 Příspěvek od lopoch950 »

Myslel jsem si to, ale měnič by měl mít nějakým způsobem řešenou detekci průměru desky, takže jsem myslel že v raménku byl nějaký dotyk nebo něco podobného.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#4 Příspěvek od elektrosvit »

Nepleteš si raménko přenosky s tím druhým raménkem, ve kterém byl nahoře otvor? Přenosková raménka byla ve všech těchto gramofonech stejná.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#5 Příspěvek od ok1hga »

jestli chceš nějakou dokumentaci, napiš adminovi této stránky . . .
http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/ma ... id/0003875

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#6 Příspěvek od elektrosvit »

p. Cingel je na žádost ochoten nějakou dokumentaci poslat? Sorry za OT a dík.

Uživatelský avatar
lopoch950
Příspěvky: 10
Registrován: 28 pro 2016, 01:00

#7 Příspěvek od lopoch950 »

No to horní raménko jen detekuje přítomnost desek na stojanu měniče, ale z fotek na netu a nemnohých informací je zřejmé, že tento gramofon uměl najednou přehrávat desky různých průměrů uložených do měniče bez ručního přenastavování průměru desky, takže musel mít nějak vyřešenou automatickou detekci průměru desky a to mi právě není jasné , jak to fungovalo.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#8 Příspěvek od Hill »

To je pro mne novinka, že by toto šasi umělo automaticky detekovat průměr desky.
Neumí to. Ostatně neumělo pořádně ani některé automatické funkce, jako opakování skladby, celé strany desky a podobně, i když strýc ho měl a zpočátku dost využíval, pak nějakou dobu už to chodilo bez měniče, protože začal být značně poruchový a, než strýc usoudil, že by mě k tomu pustil na prozkoumání, radši to prodal někde v bazaru a koupil si novou hudební skříň, bez měniče.
Ten se přece předvolil ovladačem pod hlavicí přenosky natvrdo a na trnu pak vyžadoval desky jednotného průměru.
Jak bys jinak zajistil současné přepínání rychlostí mezi 45 a 33¹/₃ ot/min. pro singly 17 cm nebo elpíčka 23 nebo 30 cm?

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Lukas-Peca »

Ta ruční volba průměru by měla být jen pro přehrávání jednotlivých desek. Automatická detekce průměru je tou pákou, co trčí z podpěry toho detekčního ramena. Deska do ní při pádu brnkne a podle toho se nastaví průměr. Ale naživo jsem to nikdy neviděl, jen opakuju, co mi kdysi někdo říkal.

Uživatelský avatar
lopoch950
Příspěvky: 10
Registrován: 28 pro 2016, 01:00

#10 Příspěvek od lopoch950 »

Moje domněnka vznikla z fotografií a popisu, který je na radiohistoriask - na jedné fotce tam jsou na jednom trnu nasazeny LP průměru 30 i 25cm az popisu šasi u hudební skříně 1105A Viola - " Samočinný měnič MD1 na 10 desek o průměru 17, 25 nebo 30 cm s automatickým rozlišovačem průměru, rychlosti 16, 33, 45, 78 ot/min, funkce opakování téže desky, přeskočení desky, vypnutí po přehrátí poslední desky. Ve funkci přehrávání jednotlivých desek ruční volba průměru desky. " Mate mě ten rozlišovač průměru, myslel jsem, že průměr volím jen při přehrávání jednotlivé desky.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#11 Příspěvek od elektrosvit »

Ano, průměr volíš jen při přehrávání jedné desky. Při automatické přehrávce rozezná měnič průměr sám, ale nedokáže podle něj přeřadit rychlost. Tzn. např. při přehrávce desek o průměru 25 a 30 cm na rychlost 33 najde sám okraj, ale pokud by mezi nimi byla deska o průměru 17 cm na rychlost 45, tak taky najde správně okraj, ale přehraje ji rychlostí 33.

Uživatelský avatar
lopoch950
Příspěvky: 10
Registrován: 28 pro 2016, 01:00

#12 Příspěvek od lopoch950 »

No a to mě právě zajímá - jak to rozpoznávání průměru fungovalo.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#13 Příspěvek od elektrosvit »

Jak psal Lukáš. Ze sloupku se vysunula taková zahnutá páka, o kterou zavadila propadávající deska. Když propadávala deska o průměru 17 cm, páka se pootočila jen málo, když propadávala deska o průměru 30 cm, páka se pootočila více. Pootočením páky se přenastavil vnitřní mechanismus poháněný od talíře a nasadil přenosku na okraj desky. Při přehrávání jednotlivých desek se mechanismus přenastavuje ručně knoflíkem. Konkrétněji ti to nepopíšu, nikdy jsem měnič neměl v ruce. Tady je dokumentace k modernějšímu měniči MD030, jehož mechanismus by měl být podobný.

Uživatelský avatar
lopoch950
Příspěvky: 10
Registrován: 28 pro 2016, 01:00

#14 Příspěvek od lopoch950 »

Ok, už je mi to jasné - díky všem za odpovědi ;-)

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od radioelectrum »

Kdosi říkal že raménko je jiné, to aby se dalo přehrát více desek které již leží na sobě a úhel jehly byl ještě přijatelný. Jinak by se raménko muselo výškově posouvat.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“