Supraphon MD1, ramínko

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#16 Příspěvek od Hill »

Aha, tak asi proto, tohle rozeznávání průměru strejdovi zřejmě od začátku nefungovalo, trval na tom, že všechny desky musí mít stejný průměr. Ono šasi MD1 bylo asi hodně poruchové, možná právě proto další typy měly mechanismus měniče viditelně odlišný.
Kvůli vyšší vrstvě desek má ramínko výše umístěné ložisko ve stojánku, nemyslím si, že by se tehdy svislý snímací úhel hrotu nějak zvlášť řešil.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#17 Příspěvek od elektrosvit »

Taky bych řekl. Výlisek přenoskového raménka se podle fotek zdá být shodný s ostatními gramofony této řady. Jen to ložisko je výše. Obecně tyto měniče zřejmě nepatřily mezi nejspolehlivější. Zřejmě proto se i od jejich dalšího vývoje upustilo a dále se vyráběly jen "obyčejné" gramofony. Dochovaných kusů taky mnoho není. Sám jsem na ně nenarazil nikdy, zatímco různě poničených vraků H20 a H21 jsem nacházel koncem 90. let docela dost a ani dnes není problém sehnat zachovalý kus, zatímco měniče se vyskytují málo. Možná větší část produkce skončila v zahraničí.

Uživatelský avatar
lopoch950
Příspěvky: 10
Registrován: 28 pro 2016, 01:00

#18 Příspěvek od lopoch950 »

Tak jsem namontoval raminko z vraku h21, vsechno docela sedi, akorat tycinka, co ma ramnko nadzvedavat na nej nedosahne, takze bude potreba dovnitr raminka vymyslet nejakou podlozku nebo prodlouzit tu zvedaci osku. Nejak to snad pujde dobastlit.

Uživatelský avatar
lopoch950
Příspěvky: 10
Registrován: 28 pro 2016, 01:00

#19 Příspěvek od lopoch950 »

tak jsem sehnal druhý, teď už kompletní měnič, ten je funkční, problém však je ve voliči napětí - je otočený na 110v a nejde s ním hnout ani kleštěma. Není nějaký osvědčený způsob jak to rozhýbat a nezničit ten bakelitový čudlík? Nebo popřípadě jak ten motorek zapojit tak, aby fungoval na 220v a nespálil se?

Vla
Příspěvky: 312
Registrován: 09 led 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#20 Příspěvek od Vla »

No pokud si dobře vzpomínám,tak volič napětí se nastavoval takto:Uprostřed je šroubek,ten se vyšroubuje volič se povysune a otočí do žádané pozice a opět zasune a zajistí šroubkem.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#21 Příspěvek od elektrosvit »

Tam není volič se šroubkem uprostřed. Horní kulatou část voliče vytáhneš (ne s ní otáčet, praskla by) směrem k sobě a zasuneš ji tak, aby značka "220 V" směřovala proti šipce. Někdy je potřeba trochu víc zabrat. Ale je mi divně, že tam není použitý páčkový přepínač. Pokud se ti to nepodaří, tak na 220 resp. 230 V spojit obě cívky motorku do série (na 110 V jsou spojeny paralelně). Obrázek zde.

Uživatelský avatar
fitor
Příspěvky: 50
Registrován: 21 led 2013, 01:00

#22 Příspěvek od fitor »

Ahoj,
mohl by mi někdo změřit a vyfotit tyčku, která zvedá raménko?
Chybí mi a nedaří se mi jí nahradit.
Naměřil jsem, že průměr by mel být menší nez 3,9mm a délka 70mm, ale když tam vložím tyčku průměr 3,8mm tak se při zvedání zašprajcne a talíř se zastaví.
Předpokládám, že dole má nejaký kroužek s větším průměrem, nebo "polokulovou" hlavu, aby to snáze nabíhalo.
Dík

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“