Pračka Fagor FT-313S dlouhý náběh do odstřeďování

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vasekpetr1
Příspěvky: 802
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Hospoda u Třebíče

Pračka Fagor FT-313S dlouhý náběh do odstřeďování

#1 Příspěvek od vasekpetr1 »

Zdravím vás, na uvedené shora plněné pračce se mi poslední dobou stává, že dlouho najíždí do otáček odstřeďování, spíše několikrát náběh pozastaví a zkouší se znovu rozběhnout. Odpadní potrubí i čerpadlo odvádí vodu a je v pořádku. Při náběhu se vana s bubnem chvěje, než se pračka dostane na plné otáčky, ale to chvění mi přijde stejné, jako v dřívějších dobách. Mám podezření na tlumiče kmitů vany. Pračka je osm let stará, vůle v guferech ložisek nepozoruji, spodní nádobka i trubička k presostatu je průchozí. Můžete mi prosím poradit, zda je má úvaha správná a zda se dají uvedené tlumiče někde sehnat? Nebo se takto projevuje vada jiného dílu? Při praní i odstřeďování jede motor pračky klidně bez výkyvů, pravda uhlíky jsem nekontroloval, ale krátké uhlíky by se projevily zřejmě jiným způsobem. Servisní manuál z Táni mám, ale bohužel je ve španělštině, takže tam nejsem schopen ani přes Translator pochopit postup TESTu. Pračka pere bez chyb, pouze nyní, když jsem laboroval na závadou, přetekla pračka přes labyrint a zahlásila poruch D10 - což bude chyba presostatu a neuzavření ventilu přívodu vody. Zkoušel jsem kontaktovat mailem Perfektservis v Brně, odpověď ve stylu - zavolejte si technika na diagnostiku závady a poslali mi sken návodu na použití.
Budu rád, když mi někdo odpovíte a poradíte.

Uživatelský avatar
sefi
Příspěvky: 271
Registrován: 15 dub 2008, 02:00

#2 Příspěvek od sefi »

toto mi pripadá ako keby bola pripchatá hadička od hladinového spínača, alebo hladinový spinač je KO..odpad nie je zapchatý

Uživatelský avatar
vasekpetr1
Příspěvky: 802
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Hospoda u Třebíče

#3 Příspěvek od vasekpetr1 »

Pračka přes týden několikrát prala, závada se neprojevila, po odmáchání vypustí vodu, pokusí se naběhnout do otáček, napoprvé se to nepovede, tak chvíli prádlo pohoupe a zkusí to podruhé - a to už v pohodě vyždíme. Je fakt, že na těch 1300 otáček chce mít pračka prádlo v bubnu dobře urovnané, aby tolik neházela.

Uživatelský avatar
vasekpetr1
Příspěvky: 802
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Hospoda u Třebíče

#4 Příspěvek od vasekpetr1 »

Netušíte někdo, jak je u praček Fagor dělané těsnění hřídele ze strany řemenice? Po sundání ložiskového domku na mne vypadlo gumové těsnění s plechovým kroužkem(zřejmě má být zasazeno v plechu vany), na které zřejmě tlačí gumový kroužek s břitem. Ten je nasazen na hřídeli společně se silonovým kroužkem. Nepatří tam ještě něco? Na druhé straně bubnu u otvoru pro výduch vzduchu od sušičky je klasické gufero 28x40x8. Zde mám ložiskový domek s 6204Z, který má vůli. Ten bych také potřeboval vyměnit.
Přílohy
Fagor FT313 těsnění.jpg

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

V návodu to není, že zjistí-li logika nevyvážené rozložení prádla v bubnu, sníží otáčky pod 230, přitom si prádlo popřehazuje, a "zkouší" to ždímání pak znovu zrychlit?
Nevím, jak Fagor, ale většina praček to hodnotí podle průběhu odběru motoru, v lepším případě ve vztahu k údaji z tachogenerátoru. Při hodně rozdílné nasákavosti praných materiálů tato logika nemusí správně vyhodnotit vyvážení, proto se cyklus zpomalení a převážení může opakovat i víckrát (patrně až se odstředí víc vody "z toho těžšího").
Těm, kdo si nevybírají odpovědi na soukromé zprávy, už příště neodpovím. Tak.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#6 Příspěvek od bu2520 »

taky můžou být vadné tlumiče. potom při těžším prádle je tento problém

Uživatelský avatar
vasekpetr1
Příspěvky: 802
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Hospoda u Třebíče

#7 Příspěvek od vasekpetr1 »

Mám ji teď rozebranou a nevím, jestli jsem neskončil - Je to pračka se sušičkou a přívod sušícího vzduchu je hliníkovým vzduchovodem přes gufero a ložisko do bubnu. Ten vzduchovod je od prášku a usazenin silně sežraný a nevím, jestli vůbec půjde sehnat. Obě ložiska mají znatelnou vůli a jsou nerozebiratelně zalisované do plechových domečků. Jinak jsou tam klasická ložiska 6204Z, ale made in Poland. Co mi kdysi jeden zdejší opravář praček říkal, tak za ty ložiskové domky chtěli někdy před pěti lety tisícovku. Gufero je klasické 28-40-7/S.
Zkusil jsem napsat na PerfektServis, uvidím, zda odpoví.

Uživatelský avatar
vasekpetr1
Příspěvky: 802
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Hospoda u Třebíče

#8 Příspěvek od vasekpetr1 »

Tak perfektservis odpověděl s cenami za díly, že se nevyplatí pračku opravovat - cena za ložiska, gufero a vzduchovod by se vyšplhala k částce okolo osmi tisíc!
Zkusím sehnat gufero za tři pětky, vzduchovod zkusím přetěsnit silikonem, použiji původní domečky a uvidím, jak pojede. Jestli bude mlátit, půjde na šroťák.

edit: nakonec výměna gufera 28x40x7 a "O" kroužku 160x3,5 na vzduchovodu, osadil jsem původní ložiskové domky, složeno dohromady, odzkoušeno a zdá se, že pračka normálně odstřeďuje. Uvidíme po několika praních.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“