Zdvojovač napětí na 500V

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Dekker
Příspěvky: 48
Registrován: 11 led 2017, 01:00

Zdvojovač napětí na 500V

#1 Příspěvek od Dekker »

Zdravím. Snažím se o stavbu zdroje 500V/30mA, hodlám použít zdvojovač napětí kdy jako vstup budu mít oddělovací trafo 1:1. Takže zdvojím 230V. Snažil sem se najit někde na internetu vzoreček pro výpočet, ale všechno absolutně nepoužitelné informace o tom jak funguje, ale nikde ani zmínka jak co zpočítat. Až na jedné jsem našel vzoreček, ale ten byl pro násobič, což je v mém případě zbytečné, aspoň myslím. Když sem si ty vzorečky procházel tak mě zarazilo to, že buď dotyčnej neumí počítat a nebo špatně zapsal vzoreček C = I/ fU3 . 2k(k+2). Po dosažení jeho hodnot mu vyšlo, že 2k(k+2)=11, kdy k=3. Ale podle toho jak to napsal to má být 30. Takže mi to vrtá hlavou. když to použiju na svůj zdvojovač tak my vychází kapacita buď 9uF a nebo 18uF, což je celkem velký rozdíl. tady posílám i odkaz kde jsem to našel http://abcdimenze.wz.cz/elektronika/usmernovace.html. Pak mě také trápí to, že bych potřeboval kondenzátor na 600V, ale sehnat takoví je docela problém. Elektrolit sem nenašel žádnej. Pokud mám někde chybku tak budu jen rád za opravu, nějak sem z toho za těch několik let ze školy vypadl. Děkuji všem za odpovědi.

hakamusai
Příspěvky: 943
Registrován: 17 dub 2007, 02:00

#2 Příspěvek od hakamusai »

zapojit dva ,tři do série ... ?

Uživatelský avatar
Charos
Příspěvky: 784
Registrován: 16 říj 2009, 02:00
Bydliště: u Chrudimě

#3 Příspěvek od Charos »

...nebo svitky paralelně? 2x4,7uF/630V například....

Uživatelský avatar
Dekker
Příspěvky: 48
Registrován: 11 led 2017, 01:00

#4 Příspěvek od Dekker »

hakamusai píše:zapojit dva ,tři do série ... ?
Nejde o kapacitu. tu seženu, ale o to napětí. Nebo jak jsi to myslel?
Charos píše:...nebo svitky paralelně? 2x4,7uF/630V například....
svitkáč sem našel. dokonce ina případně spravnou kapcitu, ale maj u něj udené AC a DC. takže nevím ktarým se přesně řídit. DC měli třeba 600V, ale AC jen 250V. Filtrační mě už tuplem nesedí

hakamusai
Příspěvky: 943
Registrován: 17 dub 2007, 02:00

#5 Příspěvek od hakamusai »

jj,myslel jsem to kvůli napětí

Uživatelský avatar
Dekker
Příspěvky: 48
Registrován: 11 led 2017, 01:00

#6 Příspěvek od Dekker »

hakamusai píše:jj,myslel jsem to kvůli napětí
Takže použít třeba dva 350V elektrolity s kapacitou 20uF nebo 40uF. To by už šlo. teď jen zjistit zda platí ta menší nebo větší kapacita. Podle toho se mi bude odvítej celkový proud. Bude tam sice srážecí odpor 25K kvůli bezpečnému proud, ale i tak je minimum aspoň 15mA. Budu to používat jako napětovou zkoušku izolace pro průrazné napětí. Ta izolace musí vydržet těch 500V indikace bude LEDkou

Uživatelský avatar
Charos
Příspěvky: 784
Registrován: 16 říj 2009, 02:00
Bydliště: u Chrudimě

#7 Příspěvek od Charos »

Myslel jsem kapacitu, pochopitelně DC (jde o ss napětí na násobiči).

Uživatelský avatar
vladimir
Příspěvky: 378
Registrován: 20 bře 2004, 01:00

#8 Příspěvek od vladimir »

...pøed mnoha lety jsem vyrábìl sí￾ový blesk, kde byl podobný problém.
Posílám stránku z "amára" se schématem, jehož èást - zdvojovaè pùjde použít.
Ve výsledném napìtí se promítne samozøejmì zvýšení napìtí v síti z 220V na 230V.
Taky se musí zmìnit C1 na min. 10x menší kapacitu a C2 tøeba 2ks 1M/450V do serie, ochranný odpor v sérii s LED vyrobit z více kusù celkovì min. 0,5Megaohmu (když si šáhneš) a LED dát samozøejmì nízkopøíkonovou.
Přílohy
AR1070,374.pdf
(141.64 KiB) Staženo 191 x

Uživatelský avatar
Dekker
Příspěvky: 48
Registrován: 11 led 2017, 01:00

#9 Příspěvek od Dekker »

vladimir píše:...před mnoha lety jsem vyráběl síťový blesk, kde byl podobný problém.
Posílám stránku z "amára" se schématem, jehož část - zdvojovač půjde použít.
Ve výsledném napětí se promítne samozřejmě zvýšení napětí v síti z 220V na 230V.
Taky se musí změnit C1 na min. 10x menší kapacitu a C2 třeba 2ks 1M/450V do serie, ochranný odpor v sérii s LED vyrobit z více kusů celkově min. 0,5Megaohmu (když si šáhneš) a LED dát samozřejmě nízkopříkonovou.
Když dám 500K bude to 1mA, což je pro nízkopříkonové málo jak tak koukám. Ty chtějí 2mA. Takže odpor 249,1K. Pak vzniká otázka zda při takto malém proudu zjistím kde to probilo. Jedná se o kontrolu izolace mezi tranzistorem a deskou přes slídovou podložku a topnými odpory na tu samou desku. Tím bych měl kdyžtak vyřešenou indikaci chyby. Z důvodů tak nízkého proudu asi nemá smysl přemejšlet na zelenou ledkou přes relé jako indikaci stavu bez chyby.

Uživatelský avatar
vladimir
Příspěvky: 378
Registrován: 20 bře 2004, 01:00

#10 Příspěvek od vladimir »

............nízkopøíkonová nebo supersvítivá LED,
zkus si nìjakou zapnout pøi 1mA a uvidíš jak svítí.

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#11 Příspěvek od samponek »

Třeba to pomůže, zapojení slouží na měření Uce0 tranzistorů ( bipolárních i mosfet do 600V)
Když je poťák naplno, tak je max proud ovlivněn velikostí odporu 80k/2W na 6mA.
Červená dioda indikuje, že tranzistorem začal téct proud.
Přílohy
Meridlo Uce.jpg
(14.57 KiB) Staženo 160 x

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#12 Příspěvek od Olchor »

Bílá LED svítí viditelně už při 5µA, používám ji na noční osvětlení budíku.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#13 Příspěvek od Achab »

Taky je možné použít nějaké trafo z elektronkového rádia - většinou 2×250-300V/100mA. Zapojení by bylo jednodušší a oddělené žhavící napětí se dá využít pro napájení případných dalších komponent.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#14 Příspěvek od Sendyx »

Dekker píše: Bude tam sice srážecí odpor 25K kvůli bezpečnému proud, ale i tak je minimum aspoň 15mA. Budu to používat jako napětovou zkoušku izolace pro průrazné napětí. Ta izolace musí vydržet těch 500V indikace bude LEDkou
Tak nějak nechápu, co to vymýšlíš za orloj s proudem 15mA. Běžně stačí na kontrolu izolací přístroj s proudem mnohem menším.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#15 Příspěvek od gepard »

Dekker - filtraci bych řešil tímhle způsobem. Oba kondy jsou stejného typu - kapacity, voltáže. Zde je výsledná kapacita 23,5µF/800V. Odpory u kondů -> pro stejné rozložení napětí mezi C1 a C2, k vybití kondů při odpojení od napětí. R1, R2 stačí "GM" typ, pouzdro 0207 - 0,6W. (Datasheet odporů)
Přílohy
Kondy - filtrace.jpg
(7.18 KiB) Staženo 150 x
-- Gepard --

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“