Přenos zvuku při TV reportážích

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

Přenos zvuku při TV reportážích

#1 Příspěvek od mi-ro »

Zajímalo by mě, jak se při přímých přenosech z terénu přenáší zvuk moderátora ze studia k externímu moderátorovi. Z přenosáku do ucha je to jasné ale mám na mysli trasu. Že by měli oboustranný datový sat přenos? nebo mobil? Ono totiž často tento přenos selhává, my vídíme moderátora v terénu jak chytá lelky a čeká na spojení
.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
DELONG
Příspěvky: 1361
Registrován: 16 dub 2006, 02:00
Bydliště: SVK

#2 Příspěvek od DELONG »

Už dávnejšie ešte v analógu som lovil na satelite rôzne družice a na ich transpodéroch som objavil moderátora ako stál a pripravoval sa na "live" prenos . Nebežal ani zvuk hoci si niečo mlel. A na druhom transpodéri bežal zvuk z jeho prenosu. Nebolo to ale vždy niekedy ten zvuk bol aj s obrazom na jednom transpodéri.
Myslím si že v súčasnosti to bude obdobné akurát majú možno "pridelené" svoje transpodéri a na nich pridelené "miesto" . V digitále je viac možností .
Toť môj názor na tento topic :wink: .

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

Na reportáže v HD se používá oboustrannej satelitní link, něco jako telefon sítě IRIDIUM/IRIDIUM MARE, ale placenej od přenosový služby s jednosměrným přenosem obrazu a oboustrannou zvukovou komunikací. Na místě musí bejt satelitní stanice - v dnešní době na to stačí dodávka velikosti Tranzita, s cca metrovou parabolou. Z auta do kamery jde digitální link, na kameře je malej FM vysílač pro mikroport u reportéra. Jsou varianty, kdy je link do sluchátka přímo z "přenosovýho vozu", jsou i varianty s oboustrannou bezdrátovou komunikací kamera - přenosový auto a reportér - přenosový auto. Režisér se střihačem může klidně sedět i na jiným kontinentu, na obsluhu auta na místě stačí i jen 1 další technik. Malý "terénní" aparatury například pro válečný reportéry už mají jen kameru na stativu, oboustrannej kom-link pro reportéra a nesymetrickou (na jednu stranu zvuk i obraz, zpátky jen zvuk) satelitní oboustrannou linku "kamsi do režie" - "přímo na place" není kromě reportéra žádnej další personál ... Americká armáda vojenskou obdobu používá jako velitelskej systém pro malý jednotky už několik let, "jede to" na US armádních družicích systému TDRS - vzpomeňte si třeba na "lov na Usámu", to byl jeden z úkolů, plněnejch pomocí takový přenosový linky ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#4 Příspěvek od Zaky »

Pár let zpátky kolega po příchodu do práce vyprávěl, jak cestou potkal reportéra TV Noha, kameraman ho točil, nikde žádné dráty, tak kolega polelkoval kolem a když to dotočili, dal s kameramanem řeč. Ten sice úplně nevěděl detaily, ale říkal, že má v báglu krabici, v ní je modem se šesti sim kartami a všechno se přenáší datovým přenosem přes mobilní data. Zajímalo by mě, jak mají pořešeno rozdělování dat mezi paralelní cesty.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Habesan »

Poslal bych je všema.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
Hrnous
Příspěvky: 470
Registrován: 25 pro 2005, 01:00
Bydliště: Valašské Klobouky

#6 Příspěvek od Hrnous »

Tady je pár fotek když tu byl ŘeditelZeměkoule http://hrnous.rajce.idnes.cz/Prenosovy_ ... rezidenta/

Odpovědět

Zpět na „Poradna“