GSM signál v trezoru

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MirekJ
Příspěvky: 27
Registrován: 31 led 2013, 01:00

GSM signál v trezoru

#1 Příspěvek od MirekJ »

Zdravím! Dotaz dávám schválně sem a ne do sekce o mobilech a GSM, protože je to dotaz fyzikálně obecnější a týká se šíření MHz a GHz GSM signálů konstrukcemi, respektive odstínění GSM signálů.

Učinil jsem pokus: dal jsem mobil do kovového volně stojícího trezoru (síla stěny 3mm, zavírání dveří s 1-falcovým překryvem ploch, kotvicí díry zašroubovány šrouby-zaslepeny). Zkusmo jsem na něj zavolal z druhého mobilu a - mobil uvnitř trezoru vyzváněl!? Domníval jsem se, že mobil v uzavřené plechové bedně je odstíněn od signálu (že se bude chovat jako nedostupný...) Druhý pokus-mobil umístěn do vnitřní schránky trezoru s kovovými dvířky, dvířka zavřena, trez.dveře zavřeny - čili dvojité stínění! Mobil opět vyzváněl (oper.Vodafone a T-mobile-dual sim mobil Samsung).
Předpokládám, že by signál dovnitř ani ven proniknout neměl, případné skuliny v dosedacích plochách dveří a korpusu trezoru jsou hluboko pod vlnovou délkou GSM 800/900/1800/1900/2100 MHz... ???
Kdo mi to fyzikálně a z hlediska šíření elmg signálu vysvětlí?

Uživatelský avatar
ferro0
Příspěvky: 619
Registrován: 31 kvě 2011, 02:00
Bydliště: Jablonecko

#2 Příspěvek od ferro0 »

Ja to zkousel s alobalem, asi tri vrstvy a telefon byl bez signalu.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#3 Příspěvek od konosuke »

v plechové ocelové bedně - kabině výtahu (nemá okna, sklo, těsná) mobil chytne signál jako nic, pravda, šlo o vodafone a úroveň okolního signálu je podstatná, jiné sítě nezkoušel
aby to bylo legračnější, na pracovišti v cihlové budově mobil vypíná, chodíme volat venku, stačí 20 kroků změnit místo příjmu a šlapeto
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
MirekJ
Příspěvky: 27
Registrován: 31 led 2013, 01:00

#4 Příspěvek od MirekJ »

Jasně, ale to popisujete pouze obecný stav. Mně jde o to, proč a jak se tam ten signál dostane? Když by teoreticky neměl! 8O
Dokázal by to zde někdo rozebrat z teoretického hlediska, z hlediska zákonitosti šíření GSM signálů, šíření GHz signálu obecně, navíc s podílem digitální informace (digitálního spektra)? Nedělal někdo podobné pokusy nejen ze zajímavosti, ale třeba na průmyslové bázi nebo nějaké bezpečnostní aplikace? Díky!

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#5 Příspěvek od ok1hga »

MirekJ píše:Jasně, ale to popisujete pouze obecný stav. Mně jde o to, proč a jak se tam ten signál dostane? Když by teoreticky neměl! 8O
na obecný dotaz pouze obecná odpověď . . .
žádné "stínění" nemůže úplně odstínit,
jen jde o to, do jaké míry "stíní" a může to být vyjádřené v decibelech . . .
Každá vodivá schránka má nějaké netěsnosti a čím je jich více, tím menší útlum udělá.

A teď bude záležet na síle signálu z BTS a citlivosti zařízení . . .
Například, budeš mít schránku s útlumem -60dB, což je docela dost a bude téměř dokonalá.
Telefon bude mít citlivost cca -105dBm.
Z výše uvedeného vyplývá, že když v okolí schránky bude signálové pole které by v samotném telefonu udělalo signál s úrovní -45dBm, bude telefon i v této schránce stále zvonit . . .
. . . stačí takhle ?

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od Michal22 »

Každopádně, co jsem potkal asi tři typy Shielding Boxů od Rohde & Schwarz, tak bylo stínění provedeno hliníkem. Asi má v tomto ohledu lepší parametry než ocel.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od forbidden »

Mělo by záležet na vodivosti ne? Měděnej kryt by stínil ještě líp.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#8 Příspěvek od serviceman »

Slušná klec má 100-110dB do 10GHz zde. Sám mám zkušenost s ocelovou klecí a vím, že kritické jsou štěrbiny dveří - u trezoru nečekám těsnění planžetami z fosfor-bronzu. Co se týká materiálu - ona je klec 4x4m z ocelového plechu kravsky těžká, jinak je materiál vcelku nepodstatný.
Naposledy upravil(a) serviceman dne 16 led 2017, 15:05, celkem upraveno 1 x.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
Prochy
Příspěvky: 287
Registrován: 12 lis 2011, 01:00

#9 Příspěvek od Prochy »

forbidden píše:Mělo by záležet na vodivosti ne? Měděnej kryt by stínil ještě líp.
Jojo měděnej kryt stíní opravdu dobře. Mohu potvrdit. :D Na Technické univerzitě v Liberci postavili jednu budovu, která měla měděný plášť a uvnitř budovy byli absolutně bez signálu. Museli tam natahat signál dodatečně. :D Asi někdo hleděl spíš na to, aby ta budova byla architektonicky oceněna, než na praktický účel.

Uživatelský avatar
MirekJ
Příspěvky: 27
Registrován: 31 led 2013, 01:00

#10 Příspěvek od MirekJ »

Díky pánové, zvlášť OK1HGA a serviceman :-) Čili hlavním problémem jsou ty milimetrové netěsnosti kolem dveří trezoru. Čistě teoreticky - kdybych zapnutý mobil umístil do plechové bedny a pak zavařil po obvodě jednu stranu jako víko, dovnitř by neměl vlézt jakýkoli signál (dokonalá Faradayova klec) - je to tak?
Co se materiálů týče, neviděl bych rozdíl mezi Fe, Al a Cu. Pokud je to dokonale uzavřená schránka, vf signál by se dovnitř neměl dostat v žádném případě, ne?
Jediné, co mi stále vrtá hlavou, je ta vlnová délka GSM signálu. Pro 800/900MHz je to 37.5 až 33cm, 1800/1900 MHz je to 16.5 až 15.5cm a pro 2100MHz je to kolem 14cm délky vlny. Šíří se přímočaře a odrazem, ne ohybem. Jak to, že se do toho trezoru těmi skulinami dostanou??? A hlavně s ohledem na to, že to není přímá skulina, ale minimálně jednou zalomená o 90°.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#11 Příspěvek od serviceman »

MirekJ píše:neměl by dovnitř vlézt jakýkoli signál
Jak ti ok1hga napsal, vždy to má nějaký konečný útlum, nikdy to není ideální. Úvaha o délce vlny je správná, ale v tvém případě stačí λ/4, cca 4cm - to už se tam odrazem dostane. U 10GHz (3cm) jsme používali síť s oky 3mm.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
MirekJ
Příspěvky: 27
Registrován: 31 led 2013, 01:00

#12 Příspěvek od MirekJ »

Jdu pro srovnání udělat pokus s mobilem v mikrovlnce, samozřejmě nezapnuté! :D Teoreticky by to mělo být odstíněné lépe-na čelních dveřích je za sklem ta síť s malými otvory, aby desítky GHz od magnetronu nelezly ven...
Za chvíli napíšu výsledek!
Naposledy upravil(a) MirekJ dne 16 led 2017, 15:29, celkem upraveno 1 x.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#13 Příspěvek od termit256 »

Jj, skviry jsou potvora. Dej si mobil do kastrolu a prikryj ho poklickou. Pokud mas kvalitni nadobi ktere pekne sedi do sebe, jsi bez signalu.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#14 Příspěvek od serviceman »

Nikoliv desítky GHz, ale cca 2,4GHz, a nějaký konečný útlum.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
MirekJ
Příspěvky: 27
Registrován: 31 led 2013, 01:00

#15 Příspěvek od MirekJ »

Pravdu máš - 2.45GHz :oops:
Ale jinak - i v zavřené mikrovlnné troubě se dá na mobil dovolat. Nechal jsem též zapnuté wifi v mobilu a signál též nepoklesl, zůstal.

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“