Kde koupit bios pro Asus

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#16 Příspěvek od EKKAR »

g52 píše:
rnbw píše:Nie je to ani BIOS ani EEPROM. Je to flash s rozhranim SPI.

Ked si si v nej BIOS poskodil flashovanim, tak si ju preflashuj spravnym alebo si to daj niekomu urobit. Kedze je to DIL v patici, tak je to jednoduche.

Programator SPI si postavis prakticky zadarmo, staci nejake PC s paralelnym portom: http://rayer.g6.cz/elektro/spipgm.htm
Není potřeba, deska to umí flashnout sama...
Deska to umí flashnout sama, ale jen s nepoškozeným předchozím BIOSem. Jestli sis původní BIOS pošahal natolik, že deska ani nenaběhne, musí se paměť přeprogramovat v externím programátoru přímo .bin souborem. V tomhle má rnbw pravdu. Na to pošahání stačí i už jednou provedenej a nezdařenej flash.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
g52
Příspěvky: 123
Registrován: 23 led 2011, 01:00

#17 Příspěvek od g52 »

rnbw píše:Nie, flash nie je EEPROM. EEPROM sa da prepisovat po bajtoch, kym flash sa prepisovat neda. Musi sa vymazat blok a potom programovat. Existuju dva typy flash: NOR a NAND. Toto je NOR.
A existuje nějaký způsob jak ji vymazat?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#18 Příspěvek od EKKAR »

Vymaže se před samotným programováním v tom programátoru - mazací rutina je součástí toho zápisu, v podstatě je to první krok programování... Nejdřív smažeš, pak programuješ, pak kontroluješ.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
g52
Příspěvky: 123
Registrován: 23 led 2011, 01:00

#19 Příspěvek od g52 »

EKKAR píše:Deska to umí flashnout sama, ale jen s nepoškozeným předchozím BIOSem. Jestli sis původní BIOS pošahal natolik, že deska ani nenaběhne, musí se paměť přeprogramovat v externím programátoru přímo .bin souborem. V tomhle má rnbw pravdu. Na to pošahání stačí i už jednou provedenej a nezdařenej flash.
Ale to není vůbec pravda co tady píšeš, Můžu klidně desetkrát za sebou přerušit napájení při flashování a deska bios sama opraví, nepotřebuje k tomu ani CPU ani RAM...

Uživatelský avatar
g52
Příspěvky: 123
Registrován: 23 led 2011, 01:00

#20 Příspěvek od g52 »

EKKAR píše:Vymaže se před samotným programováním v tom programátoru - mazací rutina je součástí toho zápisu, v podstatě je to první krok programování... Nejdřív smažeš, pak programuješ, pak kontroluješ.
Jenže já se ptal na něco jiného.. Jak to smazat. Myslím tedy jak to "pouze" smazat :D Jestli to mám dát do mikrovlnky tak to tam dám... :D

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#21 Příspěvek od EKKAR »

Ne, stačí naprogramovat celej obsah hodnotou byte "FF". To je "čistá" paměť.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#22 Příspěvek od rnbw »

g52 píše:Ale to není vùbec pravda co tady píšeš, Mùžu klidnì desetkrát za sebou pøerušit napájení pøi flashování a deska bios sama opraví, nepotøebuje k tomu ani CPU ani RAM...
Pises blbosti.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#23 Příspěvek od EKKAR »

Chtěl bych to 10x přerušený napájení při flashu a následný bezproblémový obnovení vidět.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
g52
Příspěvky: 123
Registrován: 23 led 2011, 01:00

#24 Příspěvek od g52 »

Ano, píšeš blbosti o kterých nic nevíš...

Uživatelský avatar
g52
Příspěvky: 123
Registrován: 23 led 2011, 01:00

#25 Příspěvek od g52 »

EKKAR píše:Chtěl bych to 10x přerušený napájení při flashu a následný bezproblémový obnovení vidět.
Hele nehádej se semnou, umí to každa lepší High-Endová deska, Věnuji se OC přes 10 let, a bios padnul za vlast i 50x denně....

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#26 Příspěvek od EKKAR »

No, obávám se, že přes tvoje dojmy mám poněkud odlišnou zkušenost - a nemusím se tím flaškováním vůbec živit jako rnbw. Ale asi by ses měl kapánek zklidnit, možná i něco zakousnout, protože meleš blbosti nejspíš z hladu.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#27 Příspěvek od rnbw »

Ja tu koncim, ty si to kludne obnovuj z nicoho aj bez CPU a RAM.

Uživatelský avatar
g52
Příspěvky: 123
Registrován: 23 led 2011, 01:00

#28 Příspěvek od g52 »

Já jsem naprosto v klidu, co jsem potřeboval vědět vím, Michal22 jako jediný odpovídal k věci, vy dva mě jen napadáte a tvrdíte něco co jste možná ani nikdy nedělali...

Mějte se, ať je Vám práce zábavou... :wink:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#29 Příspěvek od EKKAR »

2 rnbw - máš SZ.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
warp
Příspěvky: 1063
Registrován: 23 zář 2004, 02:00
Bydliště: Praha-Sobín

#30 Příspěvek od warp »

g52: klidnì lze použít ten SMD a od http://www.hezkyden.cz/shop/smd-adapter-sop8/ koupit ještì redukci. Mám doma sice 25Q64 ale v SO16. Možná ten šváb budou mít tam, kde likvidujou vadné MBD. Další možný problém je sehnat vhodný DUMP, protože dnes u výrobce je to v nìjakém formátu pro flash (vìtší než velikost, jiný offset ...)

Odpovědět

Zpět na „Součástky“