Audiosystém do veterána

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hugo
Příspěvky: 27
Registrován: 21 říj 2012, 02:00

Audiosystém do veterána

#1 Příspěvek od Hugo »

Zdravím,

chtěl bych si sestavit audiosystém do svého veterána. Stačí mi jen FM přijímač a vstup AUX (mobil). Nechci si kupovat nová autorádia, která svým designem nepasují do staršího auta, a starší autorádia taktéž ne, jak kvůli ceně, tak kvůli funkcím a přizpůsobitelnosti. Proto si chci celé zařízení sestavit z modulů, ke kterým bych měl pár dotazů.

Viz. jednoduché schéma.
1. Vstupem bude AUX (mobil) nebo FM přijímač, ze kterého bych display a potenciometry vytáhl drátky na panel.
http://www.ebay.com/itm/FM-Frequency-Mo ... Sw2xRYQOVg

2. Přepínač vstupů bude použit buď klasický mechanický nebo pomocí relátka, co bude vhodnější?!

3. (4.) Regulaci hlasitosti chci provést jako skupinové ladění a za ním ladění jen jedné poloviny reproduktorů. Pro skupinové se použije potenciometr LOG stereo a pro jednotlivé dle 2. obrázku. http://www.belza.cz/audio/lpots.htm Ovšem zde si nejsem jist, jestli se regulace hlasitosti dává před předzesilovač nebo až za něj?

4. (3.) Předzesilovač pro stejnoměrné zesílení signálu, který se rozdělí do 2 směrů, tak aby při přidání hlasitosti jedné skupiny nepoklesla hlasitost druhé skupiny. Zde ale nevím, co použít. Jestli můžu něco takového (zřejmě třída D): http://www.ebay.com/itm/TDA1308-Digital ... SwZJBYBcNN nebo něco takového (třída AB)? http://www.ezk.cz/stavebnice_moduly/psu4580.htm

5. Koncový zesilovač. Zde opět nevím, co je lepší. Jestli třída D, která má nejlepší el. účinnost, nebo třída AB, jejíž audio schopnosti jsou na tom líp? Do auta je to možná jedno. Můžu něco mezi těmito dvěma:
http://www.ebay.com/itm/2-x-15W-8ohm-Cl ... SwcvdXOtQg
http://www.ebay.com/itm/2X15W-at-8ohm-C ... SwdWBXOtgX
nebo raději toto? http://www.ezk.cz/stavebnice_moduly/ksj4005.htm

6. Reproduktory mám starší Tesla, čtyři stejné. Vše to dělám kvůli nim.

Předem se omlouvám za zbytečnou složitost a hloupé dotazy.
Mockrát děkuji. Přeji hezký den.
Přílohy
Schéma.png
(34.57 KiB) Staženo 133 x

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#2 Příspěvek od TAKJAN »

Ten modul MP3 bývá i s FM, i AUX. Leží mi tu. Na stránkách jednoho prodejce (nemohu to teď najít) jsou stará autoradia s novými vnitřnostmi.

Radovan_79
Příspěvky: 650
Registrován: 24 črc 2016, 02:00

#3 Příspěvek od Radovan_79 »


Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#4 Příspěvek od TAKJAN »

Nee, vyloženě stránky s více typy rádií. Prodávají tam i předražené retro op. Ta hlava:-)

Radovan_79
Příspěvky: 650
Registrován: 24 črc 2016, 02:00

#5 Příspěvek od Radovan_79 »

Tady ale taky píšou, že upraví i jiné rádio, možná to jsou oni, jen jsou na aukru inkognito :)

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#6 Příspěvek od elektrosvit »


Radovan_79
Příspěvky: 650
Registrován: 24 črc 2016, 02:00

#7 Příspěvek od Radovan_79 »

elektrosvit: To je jeden a ten samý, co jsem dával ten odkaz na aukro :-)
Taky záleží, do jakého veterána to chce, jestli do Populara z roku 1937 nebo do Rapida z roku 1985 :)

Uživatelský avatar
Hugo
Příspěvky: 27
Registrován: 21 říj 2012, 02:00

#8 Příspěvek od Hugo »

Mám to do Wartburga 353W. Nepotřebuji to mít úplně ''dobové''. A právě, co nechci, je nějaké staronové přestavěné rádio. Právě proto jsem zde vznesl tyto dotazy, abych na tom mohl začít stavět.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#9 Příspěvek od TAKJAN »

Ten modul má i dálkové ovládání, takže nemusí být moc na očích.

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od radioelectrum »

Pokud do Wartburga 353W tak někde mám úplně dobové rádio co bych pustil. je to autorádio RFT s kazetou se "západním" VKV. Musel bych no ale pohledat.

Uživatelský avatar
Hugo
Příspěvky: 27
Registrován: 21 říj 2012, 02:00

#11 Příspěvek od Hugo »

Já sám mám také autorádio TESLA 2116B. Žádná sláva to není, ale funguje. Toto celé realizuji proto, že tyto autorádia nemají bez přestavby výstup pro 4 reproduktory a AUX vstup. Nepotřebuji na nich přehrávač CD, USB, SD Card ani kazet.

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#12 Příspěvek od Sandal »

Každý autorádio nemá výstup pro 4 repro.Třeba VW dával v roce 2000 autorádia Beta a to mělo jen 2 kanály.Kdo chtěl 4 kanály,musel si připlatit za Gammu.
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

Navíc 2kanálovej zesilovač s odporově odvozeným buzením pro zadní kanály není těžký ubastlit z TDA2005 nebo TDA2009 případně 2x TDA2030, dálkově zapínat napájení od původně 2kanálovýho rádia a kamkoliv v autě schovat - dyť to jde udělat do krabičky 3x5x10cm velký ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#14 Příspěvek od Hill »

Těch zesilovačů do auta existuje hromada. Do veterána by stylově slušely konce s tranzistory GD607/GD617, ale do těch už bych dnes nešel. Vidět do toho není, tak ty TDA2005, každý zapojený do můstku, ale na to potřebuješ čtyři.
Pak existují obvody pro autorádia, třeba TDA7374. Máš v tom hned dva můstkové zesilovače v jednom pouzdře, zapojení má minimum vnějších součástek, na běžce potenciometru můžeš připojit vstupy dvou zesilovačů, prostě s tím jde čarovat.
Ale jen s drobnými změnami (někdy i úplně stejně) to jde zapojit i s TDA7375, případně můžeš použít TDA7383 až 7386, ty mají v sobě osm zesilovačů po dvou do můstku, takže máš čtyři kanály v jednom švábu.
A dalo by se pokračovat tou už zmíněnou hromadou jiných integrovaných koncáků určených pro provoz v autě.

A na vstupy si připoj, co libo.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#15 Příspěvek od EKKAR »

Já reagoval na tohle:
Hugo píše:Já sám mám také autorádio TESLA 2116B. Žádná sláva to není, ale funguje. Toto celé realizuji proto, že tyto autorádia nemají bez přestavby výstup pro 4 reproduktory a AUX vstup. Nepotřebuji na nich přehrávač CD, USB, SD Card ani kazet.
Pokud mu rádio funguje - a chce to ve stejným stylu a potřebuje jen zadní kanály, tak pro ty stačí odvodit signál odporovou maticí od předních - a pak nepotřebuje žádný 4 zešilovače do 2 můstků, ale stačí mu 2 jdnoduchý koncáky po 10W = 1 pouzdro TDA2005 nebo TDA2009, protože v těch Teslách 2116B ani výkonnější výstupy nikdy nebyly.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Poradna“