Pájení vývodů elektronky - čím ?

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

Pájení vývodů elektronky - čím ?

#1 Příspěvek od Milan »

Potřebuji pro dokončení renovace rádia přesoklovat jednoduše (a pro důchodce za rozumnou cenu ) nesehnatelnou elektronku s paticí rimlock na patici loctal běžně dostupné elektronky. Sklo z baňky vadné elektronky se mi snad podaří oddělit, čím a jak však připájet vodiče na vývody - zkoušel jsem to na nožičkách, cín na to vůbec nechytá. Díky za tip.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#2 Příspěvek od Eleman »

Určitě bych nepájel na vývody elektronky, ale sehnal bych patici loctal a vyrobil mezikus.
Pokud chceš zničit historickou hodnotu, tak vyměň patici v šasi (pokud se tam vejde.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od radioelectrum »

spodek vadné elektronky donést tam kde repasují akupaky a nechat si od nich nabodovat vývody. Pájení se nepovede, je to zbytečná ztráta času.

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#4 Příspěvek od weed_smoker »

Můžeš do patice z tý poškozený nandat dutinky z nějakýho konektoru,pasující na novou elku.Měl bys je ale bodovat krátce,aby neztratily pružnost.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#5 Příspěvek od Achab »

Mezikus jde udělat i ze dvou dílů Cuprextitu - na jeden se zapájí původní patice, na druhý běžně dostupné pájecí kolíčky do DPS v požadované rozteči. Destičky se navzájem propojí vodiči.
Pokud se destičky vyrobí kruhové přesně na míru a případně vsadí do vhodného pouzdra tak výsledek vypadá velmi dobře.

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#6 Příspěvek od Milan »

Asi jsem blbě popsal,co potřebuji - přdpokládal jsem ,že pojem
" přesoklování " je dostatečně znám . Mám tedy vadnou elektronku s rimlock kolíky, patici rimlock v šasi ,kterou nechci ničit, a samozřejmě patici loctal ( Elemane ) . Možnost dát tam původní elektronku musí být zachována. Nejblíž bude asi pan Bálek a i já si to po zkoušce myslím, že se to musí jedině nabodovat - to mám ale trošku z ruky,dělá to třeba Fulgur v Brně ,ale to je na dlouhé lokte. Myslel jsem si spíše na nějakou " zázračnou
vodičku " , ta však zřejmě není. A to bodování spolu s cestou bude stát asi tolik jako ta elektronka na ebay :D .
Takže díky za rady,nějak se s tím poperu.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od Sendyx »

Některé kolíky pájet jdou, některé ne, to se musí vyzkoušet a žádná zázračná vodička na všechno neexistuje, musí se použít ta správná - pokud to vůbec měkkým pájením žešit jde. Pokud ne, dá se uvažovat o pájení mosazí, nebo nabodování ultrazvukem, nebo miniaturní šroubové svorky a nastavit to měděným vodičem.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Lukas-Peca »

Na loktalovou patici se stříbrnými kolíky (vzhled, ne materiál) se mi povedlo pájet s kapalinou na nikl z GESu. Některé loktaly mají zlaté kolíky, tam bude možná potřeba něco jiného.

Uživatelský avatar
Peedros
Příspěvky: 349
Registrován: 07 dub 2009, 02:00
Bydliště: Plzeň

#9 Příspěvek od Peedros »

Co je to za elku?

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#10 Příspěvek od Milan »

Zatím jen UL41 .

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od ZdenekHQ »

Omotat najemno drátem a pocínovat. Používal jsem to kdysi jako kluk, když jsem chtěl nějakou elku nažhavit, ale co to udělá v běžné praxi, to nevím. :cry:
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Lukas-Peca »

Takové spoje jsou dobré tak k tomu, aby to ten důchodce po chvíli rozšlapal.

Uživatelský avatar
rudolf02
Příspěvky: 445
Registrován: 05 zář 2012, 02:00
Bydliště: ústeckoorlicko

#13 Příspěvek od rudolf02 »

No, já nevím, ale s tím teplem nemusí být tak zle, pokud to bude ve svislé poloze a zespodu trocha větrání.
Na pájení existuje klempířská kyselina, žel nevím její označení. Zeptat se u pokrývačů. Ještě je možnost pájení stříbrem, taje o cca 120 stupňů níž než měď, ale to je poněkud dražší. Pořád je to kolem tisíce stupňů.
Anebo promíchat cín s olovem (třeba z diabolek, broků), to taje proti cínu (232 st.) na 327 stupních, to pistolpájka umí.
Jo, možná by stačil starý eumetol místo kyseliny.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#14 Příspěvek od kutilmil »

Chlapy to nieje možné aby to nešlo spájkovať. Klampiari používajú kyselinu chlorovodíkovú do ktorej sa pridá cca 1%zinku. zásadne to robia odoka. Toto by som ale nepoužil je to ekratit. Použil by som akekolvek tativo na ocel, nerez, prípadne aj meď. Mimochodom z akeho kovu su tie výody? Mne ak niečo nejde zospájkovať používam od weller LW25. Mimochodom tej kyseline chlorovodíkovej sa hovorí aj solná. Značku má HCl. Majú ju v každej drogérií.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od ZdenekHQ »

A není to u těch vývodů vlastně původní záměr, aby byly chemicky netečný a nehnily v paticích?
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“