Čištění nožiček elektronek

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Karel51
Příspěvky: 131
Registrován: 17 bře 2015, 01:00

Čištění nožiček elektronek

#1 Příspěvek od Karel51 »

zdravím, nevíte kde by se sehnal drátěný kartáček na čištění kontaktů elektronekv v Obi jsem našel , ale byl taky velký8x3 cm, a navíc poměrně dosti tvrdý.

Uživatelský avatar
feliz_navidad
Příspěvky: 591
Registrován: 15 říj 2009, 02:00

#2 Příspěvek od feliz_navidad »

Nebude lepší ocelová vlna?

Uživatelský avatar
TubeGuru
Příspěvky: 514
Registrován: 21 pro 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#3 Příspěvek od TubeGuru »

Zdar, s úspěchem pro tento účel používám dodnes ocelový kartáček zakoupený kdysi dávno v prodejně obuvi. Původní účel - čištění semišové obuvi.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#4 Příspěvek od FERYACT »

Chceš li čistit nožičky elektronek tak jedině ostrým předmětem ne štětečkem.Tím se nikde nedostaneš.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

Od čeho je čistíte ?

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#6 Příspěvek od FERYACT »

Od oxydů.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

Jo těch co mají i desetinu ohmu ?

Uživatelský avatar
Dvoulampovka
Příspěvky: 284
Registrován: 25 čer 2011, 02:00
Bydliště: KOLÍN

#8 Příspěvek od Dvoulampovka »

Používám gumu, takovou tu dvoudílnou. Z ní potom tu tvrdší - tmavou. Potom důkladně očistit třeba tím štětečkem.

Uživatelský avatar
ace_ventura
Příspěvky: 267
Registrován: 25 led 2005, 01:00
Bydliště: Praga mater urbium

#9 Příspěvek od ace_ventura »

Nebo se dá koupit tužka, taková větší versatilka s různými náplněmi. Mosazná, ocelová nebo skelná vlákna... Bral jsem v TME.

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#10 Příspěvek od Milan »

Také jsem se na to zde ptal, nakonec jsem si pořídil dle rady pero se svazky skleněných vláken . Čistí to dobře , ale hrozně rychle to ubývá ,neb
se vlákna lámou a zlomky vláken odskakují - za chvíli je to zapíchané v rukách , oděvu atd. a několik dní to píchá jako stará skelná vata . Takže to si již nekoupím.
Náhodou jsem zjistil , že speciálně vrstvou černého sajrajtu pokryté nožičky lze krásně vyčistit pastou na staré laky TEMPO ( tuba cca 70 ,- v každé drogerii ) , trošku na starý zubní kartáček a drbat , jdou s tím dobře i různé fleky na šasi apod . U elektronek doporučuji následně omýt , stačí teplá voda s Jarem .

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#11 Příspěvek od FERYACT »

Milane:skelné vlákno ja sviňa.Dovede se vznášet ve vzduchu.

Uživatelský avatar
Victronix
Příspěvky: 910
Registrován: 23 lis 2007, 01:00
Bydliště: Vážany

#12 Příspěvek od Victronix »

Hlavně bacha na oči. Ať neskončíš na pohotovosti jako já.
Hledám ideální řešení...

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#13 Příspěvek od Otkundes »

Mít u elektronek vyčištěny nožičky je jistě fajn. Ale jak po vyčištění ty nožičky donutíte, aby časem zase nezoxidovaly, když jste je obnažili na holý kov?
A s výše uvedeným mytím elnek ve vodě, bych doporučoval opatrnost. Taky jsem kdysi při úklidu vložil do teplé vody ve dřezu elektronky z několika starých televizí. Pár kapek Jaru a opucoval houbičkou. Perfektní. Až na to, že u některých se smylo i typové označení a pak jsem mohl bádat...

Uživatelský avatar
Karel51
Příspěvky: 131
Registrován: 17 bře 2015, 01:00

#14 Příspěvek od Karel51 »

Tam nejde jenom o opatrnost při mytí, mít elky tak že je namočím nejde, voda se dostane mezi patici a elku a pak musíš sušit, na mytí požívám technický líh, tvrdčí štětec na patice a na sklo hadřík, přespopisy velmi opatrně,

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#15 Příspěvek od Otkundes »

Ale no tak! Bastlíři přece nejsou techničtí ignoranti, a proto jistě nebudou někde v lavóru máčet elky s přitmelenými patkami, do kterých by jim zatekla znečištěná voda, nebo třeba líh?
Při vědomí, že očištěný kov na nožkách i v soklu (patici) se časem stejně pokryje mikrovrstvičkou oxidu, u běžných celoskleněných elnek před použitím akorát zkontroluji, zda nejsou nožky pokřivené, stav patice do které má být lampa osazena a napružení jejích kontaktů. Pak lampu párkrát vsunu a vysunu z patice. Tím strhnu případný oxid ve spoji mezi kontaktem soklu a nožičkou. U typů s přiletovanými vývody do patky, silně zoxidované spoje někdy přeletuji za použití kalafuny a pak spoj otřu lihem.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“