Platba kartou bez CVC kódu

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

Platba kartou bez CVC kódu

#1 Příspěvek od forbidden »

V jednom hotelu jsme platili kartou jen na základě čísla karty a data expirace, CVC nebylo třeba. Na účtě pak ta částka visela týden jako blokovaná, odepsala se až po týdnu. To je nějakej ochrannej mechanismus při neuvedení CVC? Párkrát jsem měl takovýto blokace na účtě i dřív, ale nějak jsem tomu nevěnoval pozornost. Jednou mi dokonce blokovali zálohu a strhli pak částku nižší. To bylo při tankování na samoobslužné benzince, kde se nejdříve musela zadat předpokládaná cena tankování. V bance jsem se zatím neptal a na netu nic rozumnýho nenašel, jen obecný kecy.

Uživatelský avatar
PixelOrgy
Příspěvky: 1933
Registrován: 04 zář 2007, 02:00

#2 Příspěvek od PixelOrgy »

To zpozdeni je normalni na kreditni karte, nekdo urcite povi vic, ale i treba kdyz si pujcuju auto, tak si zablokujou 500Eur zalohu plus max cenu za den, a kdyz ho vracim, potom realne strhnou presnou castku..

Neni to zpozdeni proto, ze se tou kartou primo neplati, ale spis obchodnik posle pozadavek na spravce kreditky, a ten mu pak ty penize prevede na ucet?

Treba moje kreditka (VISA) neni vydana a vedena bankou, kde mam ucet (i kdyz jsem ji od ni dostal), ale nejaka treti strana. Pritom na karte jsou loga banky apod...

Radovan_79
Příspěvky: 650
Registrován: 24 črc 2016, 02:00

#3 Příspěvek od Radovan_79 »

Platba kartou, výběr z bankomatu, cokoli, má VŽDY za následek blokaci a z účtu se to odepisuje až později.
Příklad: Vyberu si z bankomatu v sobotu, dojde k okamžité blokaci částky a z účtu se to odepíše až třeba v pondělí.
Nebo zaplatím na netu, třeba z ciziny. Zablokuje se nějaká částka a po pár dnech se odepíše z účtu částka třeba trochu jiná, jak se třeba změnil kurs.
Když se kouknu přes aplikaci na účet, tak tam jsou uváděny dva zůstatky. Aktuální a disponibilní. Disponibilní je to, co je na účtu mínus blokace plus eventuální kontokorent. Aktuální je jasný, to je co je na účtu zrovna teď.

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#4 Příspěvek od FHonza »

forbidden píše:...CVC nebylo třeba...
CVC se používá jenom u plateb kde není možné vyžadovat PIN a karta není k platbě vůbec fyzicky potřebná. Typicky platba přes internet.

Naopak kdyby personál při platbě v hotelu začal opisovat CVC, tak je potřeba ho rovnou praštit nejbližším těžkým předmětem. :)

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od forbidden »

Tak jakej je teda kontrolní mechanismus při placení kartou, když stačí jen číslo a expirace? Je mi jasný, že na netu to neprojde, ale nějak to určitě jde, já jim tu kartu do ruky nedal, stačily jim právě jen tyto dva údaje. Ty si můžou zjistit lehce úplně všichni, kterým tu kartu na chvíli půjčíš, aby ji protáhli čtečkou.
Jediný co mě napadá je, že to není tak anonymní, jako placení kdekoliv na webu, že obchodníci musí mít nějakou smlouvu a jsou registrovaní a tím lehce dohledatelní.

Uživatelský avatar
Prochy
Příspěvky: 287
Registrován: 12 lis 2011, 01:00

#6 Příspěvek od Prochy »

Nepodepisoval si jim něco? :) Podle podpisu by to šlo určitě autorizovat. :)

Uživatelský avatar
PixelOrgy
Příspěvky: 1933
Registrován: 04 zář 2007, 02:00

#7 Příspěvek od PixelOrgy »

Podpis se nechava jen u offline terminalu, nebo pri platbe magnetickym prouzkem ne?

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#8 Příspěvek od FHonza »

forbidden píše:Tak jakej je teda kontrolní mechanismus při placení kartou, když stačí jen číslo a expirace?
Když není k dispozici online terminál, tak se může použít mechanické sejmutí údajů u embosované karty (žehlička), případně se můžou i opsat údaje. Ale vždy to musí být potvrzeno podpisem držitele karty. Teda ne že bych to v posledních X letech někde ještě viděl.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od forbidden »

Nepodepisoval jsem nic, kromě jména a čísla karty s expirací nemají žádný osobní údaje. Jako původně jsem si myslel, že platba jen na základě tohoto není možná, že se jen provede nějaká ta blokace.

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#10 Příspěvek od FHonza »

A dali ti nějaký potvrzení ? Kdo ví jak to banka zapracuje. Možná že když se neozveš, tak nakonec tu platbu autorizuje.

Čekal bych, že tvůj podpis bude chtít mít u potvrzení platby příjemce. Aby měli něco v ruce kdybys u banku tu platbu stornoval.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od forbidden »

Potvrzení mám akorát v mailu, když mi potvrdili strhnutí a rezervaci. Fakt nechápu, na základě čeho může banka převést prachy. Jestli opravdu jen spoléhají na ten týden s blokací?
Ty žehličky si ještě pamatuju, ale jestli jsem tenkrát něco podepisoval, už nevím.

Uživatelský avatar
xmurgi
Příspěvky: 402
Registrován: 23 dub 2007, 02:00

#12 Příspěvek od xmurgi »

Par rokov do zadu som kdesi cital, ze platobny terminal (u obchodnika) je mozne nastavit aby vobec nevyzadoval pin, stacila karta a platbu autorizoval. Bola pri tom poznamka, ze je to sice proti bankovemu zakonu ale realne to mozne je. Bolo to v suvislosti s kradezou karty s ktorou ktosi veselo platil, pricom pin urcite nemal.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“