Kanadská kamna

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
luigi11
Příspěvky: 23
Registrován: 03 led 2009, 01:00
Bydliště: Hodonínsko

#16 Příspěvek od luigi11 »

Habesan píše:Navíc to vypadá jako takovej malej kočárek.
Vytopíš jednu místnost, pak odjedeš do druhý, vytopíš ji, odjedeš do třetí...
Nikdo na to půl dne nereagoval, tak se ptám já, ať to můžeš dokončit:

A kam jde ten kouř? :D

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#17 Příspěvek od MetalGod »

Pikofarad píše:
MetalGod píše: Díky tomu bude vyšší teplota spalování (a víc tepla), menší kouřivost, míň popela.
A vyšší spotřeba paliva.Taky se tam píše,že stačí přiložit co 8-10hod.To se mi nikdy nepovedlo,musím přiložit co 3-3,5hod a to vzduch je na minimum,jinak by to vyfrčelo vše komínem za hodinu
Zcela logicky. Ale nepsals, že to sotva vytopí 100m²? Taky záleží na palivu, jestli je to proschlý tvrdý dřevo, například bukový, nebo smrk, co ještě včera byl naživu, nebo lisovanej bordel pro měšťáky, AKA brikety. Když budeš topit velkejma kusama dřeva, bude to hořet pomalejc, nebude z toho tolik tepla, ale nebudeš muset co hodinu přikládat, když tam narveš párátka, shoří to okamžitě pořádným plamenem.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#18 Příspěvek od elektrosvit »

Nějaký řez těmi kamny je zde.

A náhodou, smrk, co byl ještě včera naživu, hoří docela dobře. :lol:

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#19 Příspěvek od MetalGod »

Hoří blbě, je to samá voda, zasírá to kotel i komín, hodně to kouří. Nejlepší jsou na topení listnáče. Dub, buk, bříza, švestka aj. Prostě tvrdý dřevo. Ještě mokrý naštípeš, 2 roky necháš proschnout a v zimě máš teplíčko. Smrkem toho moc nevytopíš, i když je suchej.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#20 Příspěvek od elektrosvit »

Když mu pomůžeš uhlím... :lol: , samozřejmě šlo o vánoční stromek, jinak takové prasárny nedělám. A nebylo to v kotli, ale v petrách u bábiny. Doma topíme elektřinou. Jinak máš pravdu, pořezal jsem pár starých trámů a ty shoří jak papír a teplo od nich moc není, ale ani skoro žádný popel. Od ovocňáčů je tepla daleko víc, ale zas se blbě štípou, když jsou sukatí.

A ještě k těm kamnům, dřív se dělaly nějaké Fikotermy podobné petrám, ale uhlí se do nich sypalo vrchem a odhořívalo spodem do další šachty. Vedle pak byla ještě jedna šachta, ve které se od spalin akumulovalo teplo do vyzdívky a až pak odcházely spaliny do komína. Jiný typ měl vzadu litinový výměník. Nikdy jsem to neviděl v činnosti, má někdo s takovými kamny zkušenost?

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#21 Příspěvek od MetalGod »

Jestli to správně chápu, pak by to mělo bejt to samý, co u mýho postaršího DOR 22 od Dakonu:
Obrázek
Tohle je "ekologičtější" DOR F 24, kterej je uvnitř konstrukčně úplně stejnej, dokonce i vůle otočnýho roštu je prej enormní jako kdysi :D
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#22 Příspěvek od elektrosvit »

Chápeš to správně. Chtěl jsem podobnými kamny nahradit ty petry, abych nemusel co tři hodiny chodit přikládat. Prozatím z toho sešlo, zbytek topné sezóny snad vydrží. Novodobé petry se dělají jen jednošachtové, jiné jsem aspoň neviděl. V inzerci se občas objeví, ale buď jsou z druhého konce republiky, nebo mají rozbitou vyzdívku. Ještě se zkusím poptat v místním družstvu, kde jsou v ubytovně, která se má rekonstruovat. Dřív, když jiné druhy vytápění nebyly příliš rozšířené, byly konstrukce kamen více vymakané. Někde, tuším na TZB fóru, jsem četl, že se dělala kamna, kde se zplodiny z uhlí zaváděly nějakým kanálem pod rošt, kde došlo k jejich dokonalému spálení- asi to zmiňované dvoustupňové spalování.

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od jova1 »

Někde jsem viděl jak si jeden šikula vyndal u těch peter horní kruhový tál, nasadil tam rouru s pokličkou a přikládal tudy rovnou celá polena :D

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#24 Příspěvek od BOBOBO »

S tou rourou to bylo i v urob si sám . Jinak aby bylo teplo mezi 20.12. a 20.1. letos to přišlo na 6 kubíků . Tedy i teplá voda .

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#25 Příspěvek od stasek »

Tak to máš tedy sakra drahej provoz, to snad není ani možný za měsíc protopit 6 kubíků dřeva. To nám stačí na celou topnou sezónu, tedy bez ohřevu vody.

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#26 Příspěvek od kovar »

Já vytápím s tímhle celý domeček!
https://www.stavbaeu.cz/haas-sohn-krbov ... d+mini+bez

A nenechám na ně dopustit!
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#27 Příspěvek od kejki »

elektrosvit - to co popisuješ jsou klubky, jen potřebují kvůli dvojitému tahu pořádný komín.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#28 Příspěvek od elektrosvit »

Clubky znám, ale měl jsem na mysli buď U8, nebo U6.3.
Komín má dobrý tah, byly do něj svedeny kouřovody ještě z dalších dvou místností, na půdě jsou velká odklopná dvířka, kterými se dovnitř dávalo maso na uzení.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#29 Příspěvek od BOBOBO »

Běž raději do Clubek , přežijou Tě . ty svity jsou šity .

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#30 Příspěvek od elektrosvit »

To jsem nevěděl, děkuji!

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“