Záhadná závada ATX zdroje LC-420H

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#16 Příspěvek od Celeron »

Jo ale připoj si zdroj do 230V přes 100-200W žárovku. Kdyby při tom brutálu měly snahu bouchnout trandy v měniči, tak žárovka omezí proud a nebude totální destrukce.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
beny66ka
Příspěvky: 389
Registrován: 12 zář 2015, 02:00
Bydliště: Ostrava

#17 Příspěvek od beny66ka »

Samponek: Taky jsem nad tím uvažoval. ale pak jsem měl strach. Příště to zkusím, ale přes žárovku jak doporučuje Celeron.
Máš pravdu, mnoho času dávat PC zdroji se nevyplatí. Nicméně já jsem se už zaseknul a skončilo to následovně.

Zdroj začal sršet - chrastit, nebo jak to lépe popsat. Usoudil jsem tedy, že bude v háji trafo. Kompletně jsem z něho (už jen z trucu) vypájel všechny kondenzátory a polovodiče. Vše jsem proměřil - OK.

Pa jsem měřil trafa na indukčnost. Na velkém trafu měly všechny vinutí cos Ø přes 85stupňů, jedno vinutí mělo jen 62 stupňů.
Usuzuji, že tam byl mezizávitový zkrat.

Děkuji MOC za rady - hodně jsem se na tom naučil, i když to dopadlo jak to dopadlo!

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#18 Příspěvek od ok1hga »

beny66ka píše:hodně jsem se na tom naučil, i když to dopadlo jak to dopadlo!
dneska se skoro nevyplatí cokoliv nového opravovat, z důvodu ceny nového kusu . . .
. . . ale to co se na tom naučíš sám, ti obvykle nikdo jen tak neřekne,
jsou to vědomosti k nezaplacení . . .

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#19 Příspěvek od samponek »

Trafo stačí změřit na primární straně a má cca 8mH, stačí změřit zapájené, u 400W zdroje má indukčnost cca 4.5mH. Pokud se indukčnost výrazně liší ( je výrazně menší) tak je poškozené.

Výstupní toroidní tlumivka má na 12V sekci cca 50µH, pokud má výrazně méně, je poškozená.

Pokud jsi proměřil všechny elyty i polovodiče a nejelo to, tak trafo, nebo tlumivka je poškozená.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#20 Příspěvek od rnbw »

Raz som mal zdroj, ktory sice bezal, ale chrcal a napatia neboli OK. Po vymene TL494 zacal fungovat.

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#21 Příspěvek od samponek »

Chrastění trafa také způsobuje když zpětná vazba kmitá, obvykle stačí ji kmitočtově kompenzovat keramickým kondíkem cca 330p, nebo rovnou posunout odporem cca 330k mezi invertujícím vstupem a pinem 3 TL494. ( všechna výstupní napětí zůstanou zachovaná) a je klid.

Uživatelský avatar
beny66ka
Příspěvky: 389
Registrován: 12 zář 2015, 02:00
Bydliště: Ostrava

#22 Příspěvek od beny66ka »

samponku, z tebe lezou velice cenné informace, ale - pomalu ... a postupne ... :-) Nicméně chápu, jsou to pracně vydřené vědomosti. :aplause:

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#23 Příspěvek od samponek »

Když začneš dělat pokusy s PC zdroji, jejich úpravami a přestavbami od nuly, tak po 40-ti kusech na tom budeš úplně stejně jako já, mezitím jich 20 odpálíš a pak už Ti to vyjde vždy na poprvé. :) (více v sekci Sampon)

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“