Oprava vzduchového ladicího kondezátoru

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Robert18
Příspěvky: 335
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

Oprava vzduchového ladicího kondezátoru

#1 Příspěvek od Robert18 »

Ahoj,
mám takovej problém viz. foto.
Na 305U mám dvojitém, vzduchovém, ladícím kondenzátoru jednu část rovnoměrně vychýlenou ze středu. dá se sice posunout celý rotor, ale to se zase vychýlí druhá polovina.
Já teda slyším šustění jak po sobě jezdí plechy, ale když sem to měřil tak ve zkratu není.
I kapacitu to má.

Otázka je zda se to dá nějak opravit či zda to tak bude fungovat.

Díky Robert
Přílohy
C-305U.jpg
(77.79 KiB) Staženo 124 x

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#2 Příspěvek od BOBOBO »

Jo posuň to tak , aby bylo v obou půlích stejně . Před 50lety a dříve se kontrolovalo 220 přes 40ku žárovku ....

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#3 Příspěvek od Milan »

Oxid hliníku je izolant, jestli jsou desky proti světlu na sobě , záhy se to prodře do zkratu. Já to zkouším ne ohmmetrem ,ale ss zdrojem 30V
nastaveným na omezení cca 200 mA s akust. signalizací, to dokáže upálit i nějakou zapadlou šponku či pilinu. To vlastní posunutí jedné sekce může být z výroby (nepravděpodobné) ,nebo mechanická deformace celé kostry ,že by to někdo letoval a posouval, o tom pochybuji . Náprava asi nebude moc reálná - potřebuješ posunout buď blok desek na rotoru nebo blok desek statoru ,
zkusil bych to nepatrně a opatrně kolmo k ose zmáčknout ve svěráku a sledovat, jak se to hýbe , v případě úspěchu pak doštelovat vůli osy.

Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#4 Příspěvek od Neniu »

A není to tak schválně? Pokud má kondenzátor kapacitu a není ve zkratu, tak asi nebude vadný.

Nebo jen nechápu dotaz?
Jsem na cestě k šípku.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#5 Příspěvek od Kremik »

To je zajímavé, ještě jsem to neviděl. V prvním kroku bych se pokusil to seřídit jak psal BOBOBO. Pokud to nejde, nebo je to nebezpečně na hraně, je to podivné, něco ten kondík musel zažít. Buď je někde křivý (osa, lamely), pak se pokusit to nějak vyrovnat. Nebo je opravdu posunuta jedna sekce - teoreticky by možná šla seřídit, pozasouváním např. nastříhaných kousků papírků vhodné tloušťky mezi lamely a přepájením upevňovacích spojů, no ještě jsem to nikdy nedělal, ale mohlo by se to pohnout. Se svěrákem bych byl opatrný... Otázkou je, jestli po takovém zásahu nebude potřeba rádio doladit.

Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#6 Příspěvek od Neniu »

Kremik píše:Otázkou je, jestli po takovém zásahu nebude potřeba rádio doladit.
Tak to zcela určitě, protože jakmile hneš lamelami, tak se změní kapacita kondenzátoru. Stejně, jako když mezi ně něco strčíš. Je otázkou o kolik se ta kapacita změní a jestli to bude vadit.

Jestli se to někde dotýká se dá zjistit pohledem proti silnějšímu světlu, pak bude mít jistotu.
Jsem na cestě k šípku.

Uživatelský avatar
Robert18
Příspěvky: 335
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

#7 Příspěvek od Robert18 »

To s papírkama mě včera večer také napadlo. nacpat to celé a třeba ohřát horkovduškou jestli to nepovolí.

S tím dolaďováním to asi nebude zas tak kritické, už sem prohodil v jiném talismanu celý kondenzátor a hraje to taky úplně stejně.

Předpokládám že MF nebude tak selektivní a drobně měnící se frekvence nevadí.

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#8 Příspěvek od misocko »

Nemyslim ze sa zmeni kapacita. Ked vystredenim odtiahnes dosticku od jednej dosticky tak ju zaroven priblizis k druhej dosticke. Kapacita by mala ostat podobna.

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#9 Příspěvek od lesana87 »

Pokud jsou desky uprostřed, kapacita je nejmenší, posouváním k jedné straně se kapacita zvětšuje. :)

Uživatelský avatar
Robert18
Příspěvky: 335
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

#10 Příspěvek od Robert18 »

Jo jo můžu potvrdit.

Levá strana při plném zasunutí 48pF a pravá 70pF.

když rotor tlačím doprava tak oboje asi 52pF.

Takže to asi zleva mírně zmačknu a budu doufat, že to bude fungovat.
obě strany budou vyosený a asi to tak bylo už z výroby, akorát se to časem prošoupalov uložení osičky.


Jinak jasně kapacita je tím větší čím větší je plocha desky a tím menší čím je větší tloušťka dialektika.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#11 Příspěvek od breta1 »

Ta kapacita se mi nezdá.
Otočné kondenzátory v takových superhetech mívaly kapacitu 2x350 až 2x450pF

Uživatelský avatar
renda15
Příspěvky: 624
Registrován: 05 lis 2005, 01:00
Bydliště: Liberec

#12 Příspěvek od renda15 »

misocko píše:Nemyslim ze sa zmeni kapacita. Ked vystredenim odtiahnes dosticku od jednej dosticky tak ju zaroven priblizis k druhej dosticke. Kapacita by mala ostat podobna.
Dokonce zůstane nachlup stejná, protože C=eps *S/l a to l se jenom rozloží na dvě vzdálenosti, které jsou dohromady vždy shodné, takže na poloze (dokud se to nedotkne) naprosto nezáleží. Jinak se statorem jsem u několika kondenzátorů úspěšně pohnul, je připájen na průchodkách a po odsátí jedné se s tou druhou dá po opatrném ohřátí cínu pohnout. Chce to pevnou ruku a trochu trpělivosti.

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#13 Příspěvek od lesana87 »

renda15 píše:Dokonce zůstane nachlup stejná, protože C=eps *S/l a to l se jenom rozloží na dvě vzdálenosti, které jsou dohromady vždy shodné, takže na poloze (dokud se to nedotkne) naprosto nezáleží.
To se mýlíš. Kapacita je C=eps*S/l1 + eps*S/l2. l1+l2 je sice konstantní, ale kapacita je, jak vidno ze vzorce, závislá na 1/l1 + 1/l2 a to konstantní není. Například 1/1 + 1/1 = 2, ale 1/1,5 + 1/0,5 = 2,667 nebo 1/1,9 + 1/0,1 = 10,526. :)

Uživatelský avatar
Robert18
Příspěvky: 335
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

#14 Příspěvek od Robert18 »

jasně moje chyba je to je to 10x víc akorát neumím číst měřák zdá se.
Z hlavy sem si tam přestavil tu nulu před číslem za desetinou čárkou.

Uživatelský avatar
renda15
Příspěvky: 624
Registrován: 05 lis 2005, 01:00
Bydliště: Liberec

#15 Příspěvek od renda15 »

lesana87 píše:
renda15 píše:Dokonce zůstane nachlup stejná, protože C=eps *S/l a to l se jenom rozloží na dvě vzdálenosti, které jsou dohromady vždy shodné, takže na poloze (dokud se to nedotkne) naprosto nezáleží.
To se mýlíš. Kapacita je C=eps*S/l1 + eps*S/l2. l1+l2 je sice konstantní, ale kapacita je, jak vidno ze vzorce, závislá na 1/l1 + 1/l2 a to konstantní není. Například 1/1 + 1/1 = 2, ale 1/1,5 + 1/0,5 = 2,667 nebo 1/1,9 + 1/0,1 = 10,526. :)
Máš pravdu, jsem 🤐, nějak jsem to překombinoval.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“