LED dioda na 230AC

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
cr32
Příspěvky: 10
Registrován: 21 úno 2012, 01:00

#16 Příspěvek od cr32 »

A vida takze bez tech VA charakteristik to nepujde no pan ohm bude sklaman :) takze nejsem zas tak blbej jak vypadam ? Zrejme jste necetl co pisu nebo to neumim napsat tak aby to bylo pochopitelne.

Zpet k muzice, v propustnem smeru neni problem, proud 0.1mA je v cajku, jde ted o ten zaverny smer, kde katalog uvadi pouze mezni hodnoty na ktery se evidentne nedostanu kdyz to tak krasne funguje a dlouhodobe, ale pro zicher tam prdnu tu diodu a bude klid :)

Dekuji za info

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#17 Příspěvek od mtajovsky »

cr32 píše:Ted prosim misto otazek, prozradte mi jako naprostemu looserovi jak spocitam ubytek napeti na odporu kdyz neznam R ani U na diode. Dtto pro zaverny smer...
V tomto případě je napětí na diodě nepodstatné a ovlivní proud přes kombinaci rezistor - dioda méně než o 1%. Přesný výpočet vede, vzhledem k tomu že dioda je nelineární prvek, na nelineární rovnici. V-A charakterisitka diody je teoreticky exponenciála. Pokud je třeba zjistit pracovní bod, tak je jednodušší použít grafickou metodu a do grafu V-A charakteristliky narýsovat zatěžovací přímku zdroje a použitého odporu.

Co se týče závěrného směru, je principiálně špatně polarizovat LED v závěrném směru. 230V AC ji v závěrném směru prorazí na 100% (ve smyslu vynutí si proud v závěrném směru - ne hned zničí)a je otázkou jak dlouho to ten který konkrétní kus LED vydrží při proudu omezeném použitým odporem.

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#18 Příspěvek od samponek »

Ona se nezničí, odpor i tak omezuje proud v závěrném směru, ale časem ji zeslábne jas.

Uživatelský avatar
cr32
Příspěvky: 10
Registrován: 21 úno 2012, 01:00

#19 Příspěvek od cr32 »

samponek píše:Ona se nezničí, odpor i tak omezuje proud v závěrném směru, ale časem ji zeslábne jas.
rozumim, jak rikam puvodni dioda tam je nekolik let a sviti stale stejne, ovsem je to zrejme dle typu atd., takze se vyplati tam nejak nacpat tu diodu ktera stoji 0.4 kc, mam problem s prostorem ale melo by to jit, snahou je samozrejme aby to vydrzelo aspon 10 let :)

diky

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#20 Příspěvek od mtajovsky »

Takže se zničí jen trošku. :) LED v době, kdy se začaly teprve vyrábět, byly tak choulostivé, že vůbec nesnesly polarizaci v závěrném směru. Dnes jsou asi vyspělejší, nicméně provozovat LED v závěrném směru nemá v ničem opodstatnění.

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#21 Příspěvek od samponek »

Záleží na druhu diody, třeba ty supersvítivé červené jsou extra odolné.
Po připojení na 12V bez odporu přestanou svítit a když ji necháš 3 dny "odpočnout" tak zase svítí normálně.
Proč tomu tak je nevím, ale prakticky vyzkoušeno.

Uživatelský avatar
ferro0
Příspěvky: 619
Registrován: 31 kvě 2011, 02:00
Bydliště: Jablonecko

#22 Příspěvek od ferro0 »

Pouzivam stavebnici z Hadexu v nekolika aplikaci. Nekolik mi uz sviti asi 15 let. Na obrazku osazeni je chybne - zrcadlove prevracena DPS
Přílohy
Led 230V_2.gif
(85.14 KiB) Staženo 131 x
Led 230V.gif
(124.51 KiB) Staženo 76 x

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#23 Příspěvek od Achab »

Signálky AD16-8A na 230V-AC mají 3mm LED připojenou přímo přes odpory (jeden na každém vývodu). Několik jsem jich použil ale jsou v provozu jenom občas takže zatím nevím co vydrží. Domnívám se že dlouhá životnost se nedá čekat.
Ptal jsem se na ně před časem zde.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#24 Příspěvek od rnbw »

Nestaci k tej LED pripojit druhu antiparalelne?

Uživatelský avatar
cr32
Příspěvky: 10
Registrován: 21 úno 2012, 01:00

#25 Příspěvek od cr32 »

rnbw píše:Nestaci k tej LED pripojit druhu antiparalelne?
ano, tak bych to resil kdyz by bylo misto, neni.. nekdo se nad tim uz zamyslel viz bipolarni LED: http://www.ges.cz/cz/elektronicke-souca ... SADAF.html pro me to ale nema pozadovane parametry...
Achab píše:Signálky AD16-8A na 230V-AC mají 3mm LED připojenou přímo přes odpory (jeden na každém vývodu). Několik jsem jich použil ale jsou v provozu jenom občas takže zatím nevím co vydrží. Domnívám se že dlouhá životnost se nedá čekat.
Ptal jsem se na ně před časem zde.
ano presne tak to taky bylo v tom vypinaci, 2 odpory na kazde noze ledky, kuli rozlozeni zateze protoze ty miniaturni odpory maji max 0.5W

myslim ze diskuse je tedy o tom jestli aktualne vyrabene ledky v klidu vydrzi (bez postupne degradace) tu pulvlnu do zaverneho smeru pri zapojeni na AC nebo jestli je treba jim pomoct tou diodou, kazdopadne jak jsem jiz psal, jelikoz ta dioda stoji 0.4kc tak je to jen o tom jestli se mi to tam vejde a jestli to stoji za tu mravenci praci s tim pajenim...

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4566
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od PotPalo »

Tak tam daj dvojvývodovú dual-LED. Budú svietiť obe farby súčasne, a ako bonus budeš mať signalizáciu odchádzajúcej LEDky zmenou farby. 8-)
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od forbidden »

Troufám si tvrdit, že napájet 1N4148 zespodu LEDky přímo na vývody žádný místo nezabere, i kdyby to měla být smd verze.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#28 Příspěvek od rnbw »

LEDky sa robia aj SMD a tych ti tam vojde aj 20 :D

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#29 Příspěvek od mi-ro »

samponek píše:Záleží na druhu diody, třeba ty supersvítivé červené jsou extra odolné.
Po připojení na 12V bez odporu přestanou svítit a když ji necháš 3 dny "odpočnout" tak zase svítí normálně.
Proč tomu tak je nevím, ale prakticky vyzkoušeno.
To musím zkusit!!!
Jeden můj známej připojil bílou LEDku přímo na plochou baterii a stal se zázrak! Bílá LED svítila nejdřív bíle, pak žlutě, červeně, hnědě, a nakonec černě. Teď ji nechává "odpočnout"..........
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#30 Příspěvek od Achab »

Schválně jsem změřil ty odpory ve zmíněné signálce AD16-8A/230V AC - je tam 2×75K. Při zkoušce s DC napájením začínala svítit už kolem 20V.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“