Vypnutí disku

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Krakis
Příspěvky: 226
Registrován: 12 lis 2013, 01:00
Bydliště: ...ten od Bílé Hory

Vypnutí disku

#1 Příspěvek od Krakis »

Ahoj , chtěl bych jeden z interních disků vypínat,jelikož ho používám jen jednou týdně na zálohy a nechce se mi přerušovat napájení a umísťovat někam na case vypínač.Také nemám na to si pořizovat externí.Jde to i nějak softwarově? Díky za rady či prográmek

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#2 Příspěvek od Standa99 »

Šuplík + HotSwap.
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA :D

Uživatelský avatar
Prochy
Příspěvky: 287
Registrován: 12 lis 2011, 01:00

#3 Příspěvek od Prochy »

Myslím si, že systém automaticky po určité době nečinnosti daný disk uspí. Mel by jít nastavit i časový interval po jaké době se má uspat. Nebo si to aspoň myslím.

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#4 Příspěvek od dobrman »

Pokud to máš na zálohy, tak nejlíp jak píše Standa99 "Šuplík + HotSwap"
Pokud bude vypnutý jen softem, může si ho nějaký případný " nechtěný návštěvník" zas zprovoznit a řádit na něm....
Nebo na ten HDD koupit futrál a provozovat ho přes USB
........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........

Uživatelský avatar
dreamer
Příspěvky: 380
Registrován: 22 říj 2014, 02:00

#5 Příspěvek od dreamer »

Jestli si svoje data alespoň trochu ceníš, také bych ho dal jako externí. Viděl jsem počítač po bouřce ve kterém odešel zdroj, MB i HDD. Přitom nic viditelně poškozeného takže jen nějaké přepětí. V takovém případě ten disk softwarové vypnutí nezachrání.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#6 Příspěvek od serviceman »

Jak píše Prochy, systém ho vypíná a není třeba se o to starat.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Lenze ten slavny "system" od M$ ma potrebu obcas liezt na vsetky disky, takze aj ked sa ho nahodou podari uspat, dlho to nevydrzi a zase sa bude rozbiehat.

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#8 Příspěvek od Standa99 »

Tak tak, stačí dát něco uložit někam a roztočí se všechny HDD, to samé u probuzení PC, systémových choutkách, které popisuje rnbw atd. To že Windows nemá nativně různé upsávání jednotlivých disků, taky o něčem svědčí.
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA :D

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od forbidden »

Souhlasím se všemi předchozími odpověďmi, navíc tě takto softwareově uspanej disk nezachrání před případným zašifrováním zálohy v případě nákazy ransomwarem.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#10 Příspěvek od Achab »

Snad by šlo disk zakázat a v případě potřeby zase povolit. Ale nezkoušel jsem takže nevím jak se disk po zákazu chová. Ani by to nebylo moc pohodlné řešení.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#11 Příspěvek od MetalGod »

Nevím, co všechno ty woknouzy dělaj s nevyužívanejma diskama, ale jestli se jedná jen o indexování, vypni ji. Ale taky se v tom může šťourat antivirák, nebo nějakej spyware od M$ v rámci získávání "statistiky používání".
Na mým linuxovým systému mám 4 disky, 3 rotační a 1 SSD, kdy po drtivou většinu času běží jen SSD, zatímco rotační spěj a probuděj se jen v případě, že potřebuju já, nebo dochází k aktualizaci udev. Ale pak mám nastaveno, že se po 10 minutách nepoužívání zase zastavěj. Žere to o nějakejch 16W míň ze zásuvky.
Bohužel to má jednu nevýhodu - při vypínání se musej roztočit, ale roztáčej se sekvenčně, tj. postupně jeden za druhým, takže to trvá ňákejch 14s.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#12 Příspěvek od serviceman »

Enablovat a disablovat disk umí DevCon utilita jako alternativa k Device Manageru, kterou lze spustit jednoduchou dávkou. Pak se na něj nedostane indexování ani antivir atd. Indexování lze ale ve vlastnostech disku vypnout a přístup antiviru v jeho nastavení obvykle také.

Pro Windows 7/8/8.1/10 x86 stáhni tento cab a vyextrahuj z něho file fil5a9177f816435063f779ebbbd2c1a1d2, přejmenuj na devcon.exe (75k) a můžeš zkusit.

Pro x64 tento cab, vyextrahuj filbad6e2cce5ebc45a401e19c613d0a28f atd.

Zdroj zde.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »

devcon.exe je dobra vec, len dokumentacia je hrozna. Urobil som tym rescan SCSI zbernice kvoli detekcii skeneru, ktory je bezne vypnuty a zapina sa iba v pripade potreby. Chvilu mi trvalo, kym som zistil spravne parametre...

Uživatelský avatar
Krakis
Příspěvky: 226
Registrován: 12 lis 2013, 01:00
Bydliště: ...ten od Bílé Hory

#14 Příspěvek od Krakis »

Tak jsem koukal na ty šuplíky a externí disky,ale to je stále drahý.Zkusil jsem ten devcon.exe,probliklo jen nějaký okno a nic.Jinak mám ten disk skrytý a zaheslovaný,takže z něho nejde číst ani zapisovat.Indexování je samozřejmě vypnutý,stejně jako sysmain a ready boost.A jen pro dreamera-mám počítače i periferie na dvou prodlužkách (šestipsech)s tepelnou a nadproudovou ochranou.Počítač mám zapnutý od rána,na tom disku jsem ještě nebyl a ...... přece se točí ! :roll:

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od forbidden »

Devcon je utilita pro komandlajnu, očekává nějaký příkazy. Ty prodlužky jsou sice lepší jak nic, ale nějakou větší bezpečnost od nich nečekej.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“