Co to je TL20 - dekáda?

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
wlezley
Příspěvky: 658
Registrován: 05 bře 2006, 01:00
Bydliště: Strachotín

Co to je TL20 - dekáda?

#1 Příspěvek od wlezley »

Dobrý den, neznáte někdo? Strejda google toho moc neřekl a na tom je jen znak metry Blansko, Made in Czechoslovakia a TL20.
Přílohy
dekada.jpg
(66.15 KiB) Staženo 141 x

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#2 Příspěvek od serviceman »

TL 20 je Proudové měřící trafo K, L (100, 50, atd) vstup; k,l výstup

Pro porovnání více obrázků TL 10.

Edit. Odkazy jsou správně.
Naposledy upravil(a) serviceman dne 07 bře 2017, 17:53, celkem upraveno 1 x.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
wlezley
Příspěvky: 658
Registrován: 05 bře 2006, 01:00
Bydliště: Strachotín

#3 Příspěvek od wlezley »

Díky, odkazy sice směrují jinam ale věřím ti :-)

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#4 Příspěvek od FERYACT »

Soudruzi z Metry nezapomněli zkratovací kontakt sekundáru k-l.Páčka je umístěná tak aby na ni nikdo nezapomněl.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#5 Příspěvek od Celeron »

FERYACT píše:Soudruzi z Metry nezapomněli zkratovací kontakt sekundáru k-l.Páčka je umístěná tak aby na ni nikdo nezapomněl.
Měl bys to vysvětlit, určitě je tu hodně lidí, co netuší o čem je řeč a k čemu ta páčka, případně klema na proudovým trafu vlastně je. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
wlezley
Příspěvky: 658
Registrován: 05 bře 2006, 01:00
Bydliště: Strachotín

#6 Příspěvek od wlezley »

Díky Celeron, někteří netuší, k čemu je to i bez páčky :-) Jen je mi líto to poslat na SD.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#7 Příspěvek od serviceman »

Na SD to opravdu není. Tato trafa se stále používají. Konkrétně TL 20.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#8 Příspěvek od FERYACT »

Když mne Celeron vyzývá abych se ke zkratování k-l blíže vyjádřil, když jsem to nakousl, tak doplňuji.Měřící transformátor proudu musí mít zkratovaný sekundár už při připojení K-L do obvodu.Při rozpojení sekundáru PT se všechna magnetická energie železa vybije do sekundáru a může dojít k průrazu vinutí.Tolik je dnešního čtení.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#9 Příspěvek od mtajovsky »

A proč to není nutné pro "neměřící", myšleno běžná napájecí, trafa?

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#10 Příspěvek od FERYACT »

Pane mtajovský.Vy jste se skutečně ptal na to proč nejsou běžná trafa vybavena na sekundáru zkratovacím zařízením?To je dotaz mimo vaši úroveň.Asi špičkujete.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#11 Příspěvek od mtajovsky »

Ano, trochu jo :) , protože vaše vyvětlení je správné co se týče důsledků, ale není přesné, co se týče příčin.

Příčinou je režim, ve kterém měřící trafa proudu pracují (na rozdíl od běžným napětových napájecích traf). Proudové měřící trafo je napájeno zdrojem proudu, nejčastěji představovaným silovým obvodem s velkou rezervou napětí - v dané konfiguraci se to blíží zdroji konstatního proudu. Když se podíváme na náhradní schema transformátoru, tak vidíme příčnou (poměrně velikou) magnetizační indukčnost. U napěťového trafa je primární napětí na tuto indukčnost připojeno, teče přes ni magnetizační (malý) proud a nic se při rozpojených sekundárních svorkách neděje. Zapojíme-li ovšem trafo na zdroj konstatního proudu, jak jsem popsal výše, bude najednou na magnetizační indukčnosti veliké napětí dané součinem její reaktance a tohoto primárního (měřeného) proudu. Měřený proud totiž při rozpojeném sekundáru nemá jinou cestu, než právě přes magnetizační indukčnost. A tento proud, jak víme, bývá velký, často stovky i tisíce ampér. Co se týče napětí na sekundáru, situace se ještě zhorší, protože měřící trafa proudu transformují proud směrem dolů, to zamená, že napětí naopak transformují nahoru. Při rozpojeném sekundáru je na něm tedy takto veliké napětí a lehce dojde k průrazu sekundárního vinutí, jak jste popsal.

V uvedeném popisu jsem vynechal vliv rozptylového pole, ale to na principu věci mnoho nemění.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#12 Příspěvek od FERYACT »

Pane mtajovský.Mne učili pánové Krejčí a Kábele kteří vydali učebnici pro střední školy.Možná že ty učebnice znáte.Moje vysvětlení nebylo důkladné,neumím rychle psát.
Lze snad dodat, že magnetizační proud může být při použití speciálních mag.materiálů i 5%.Mag.proud se drasticky zvětší při rozpojení sekundáru.Napětí k-l může dosáhnout kilovoltů a ohrozit obsluhu. Může prý dojít k remanenci jádra.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“