Měřič tepla - Kalorimetr - Actaris / Itron Integral-V MaXX

Měřáky, automatizační technika, regulační technika

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MartasBrno
Příspěvky: 127
Registrován: 25 lis 2007, 01:00
Bydliště: Brno

Měřič tepla - Kalorimetr - Actaris / Itron Integral-V MaXX

#1 Příspěvek od MartasBrno »

Jedná se o kalorimetr pro měření spotřeby tepla jjednotlivých bytů v otopných systémech bytových domů, tedy je to sestava "vodoměru" a vyhodnocovací jednotky s teplotními čidly pro topnou a vratnou vodu.

Můj záměr je tyto měřiče dálkově odečítat. Jelikož je to hobby, nechám si zajít chuť na komerčně (dnes už beztak asi neprodávané) interface moduly pro MBUS.

Má někdo zapojení MBUS adaptéru, nebo adaptéru pro impulzní výstup? Začal jsem zkoumat systémový konektor měřiče, ale nejsem z toho zatím moudrý, impulzy nenaměřím, asi je ten systém složitější.

Díky
Přílohy
homennyisegmero001.jpg
(11.94 KiB) Staženo 168 x

Uživatelský avatar
bum
Příspěvky: 227
Registrován: 04 zář 2011, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od bum »

Na konektoru je již informace pro sběrnici M-BUS na webu HW.CZ je popsán celý komunikační protokol, moduly se vyrábí. Schéma zapojení pro impulsní snímání pulsů vodoměru je pro inspiraci na mém webu v článku snímač pulsů vodoměru a program je v sekci VB6 s názvem čítač pulsu vodoměru, dale pak v článku připravek k testu vodoměrů s pulsním snímačem.
Přílohy
integral-maxx.pdf
(91.96 KiB) Staženo 295 x
slas222.pdf
(137.23 KiB) Staženo 213 x

Uživatelský avatar
MartasBrno
Příspěvky: 127
Registrován: 25 lis 2007, 01:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od MartasBrno »

Děkuji za pohotovou odpověď, díky za motivaci. Na web jsem koukal, dobrý!

Ohledně MBUS jsem informace našel, i ten texasácký obvod, prospekty k měřáku mám taky. Ale jde mi o to, že nemám měřák vybavený modulem, modul stojí tisícovku když dobře, tak řeším, jestli se dohledám potřebných signálů na konektoru pro připojení modulu, abych se vyhnul koupi. Signály z tohoto (jakoby vnitřního) konektoru jdou přímo na piny procesoru, resp. ASICu, není tam ani ESD ochrana, vůbec nic, jenom cestička.

Čili teď nevím, jestli vám rozumím, když píšete, že signály jsou přímo na konektoru - tedy byl by to fyzicky nějaký UART.

K modulům - jednodušší modul umí jen 2 impulzní výstupy pro průtok a teplo, to se mi zatím nepovedlo odhalit jak funguje, zkoumání plánuju na zítra. Složitější modul umí MBUS rozhranní a 4 vstupy pro vodoměry s tím, že při jeho připojení se i objeví nové položky v menu měřiče. Takže má obsahovat převodník, tlačítko a vstupy pro 4 vodoměry.
Nakonec jsem si dnes večer pohrál a zjistil jsem, že jednotlivé piny mají následující funkce: Vbat, gnd, programovací tlačítko, identifikace modulu MBUS. Zbývá mi tedy projít 4 zbývající piny, které se tváří jako: Vstup, Vstup s pull-upem a dva výstupy.

Dohledal jsem, že měřák si umí povídat na 300, či 1200Bd.

Tak a teď ještě najít na PC nějaký MBUS Master, který si umí povídat s tím mým zgarbem - nebo budu muset studovat protokol a zkoušet, jestli by mi stačil terminál.
Přílohy
Itron modul MBUS.png
(176.14 KiB) Staženo 200 x

Uživatelský avatar
bum
Příspěvky: 227
Registrován: 04 zář 2011, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od bum »

Pokud Vaš měřič není vybaven rozhraním M-BUS tak došlo k nedorozumění s tím jak jsem psal že signály jsou na konektoru, měl jsem na mysli konektor kam se připojuje vedení M-BUS. Pokud jde o komunikaci PC s vodoměrem tak je potřeba mít převodník M-BUS na RS232 samotný terminál nestačí pokud není vodoměr určený k fakturaci, tak jak píšete že budete dělat pokusy jsou určitě do procesoru vyvedeny vodiče ze snímače pulsů a ty je pak možno využít na Vaše pokusná měření. Kolik pinů je na tom konektoru ve vodoměru pro modul M-BUS.

Odpovědět

Zpět na „Měření, regulace a automatizace“