Rotační měnič VPL-30

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

Rotační měnič VPL-30

#1 Příspěvek od jardajar »

Zdravím pánové. Jsem tu opět ohledně 400Hz zdroje, tentokrát rotačního měniče. Podařilo se mi takový kousek sehnat, jedná se o typ VPL-30, konkrétní verze tak tak čitelná ze štítku.
Ještě ho nemám a rád bych si před jeho převzetím prostudoval nějaké schéma, abych mohl proměřit izolační odpory a zkontrolovat základní věci. Případně potom na oživení. Nemáte někdo? :) Hledal jsem všude možně...

Dál bych se chtěl optat, jestli je nějaká šance ho rozběhnout na 32A zásuvce (vzhledem k proudovému rázu). Mám k dispozici samozřejmě i silnější přívod, ale v horším místě.

Elektrocentrálu, o které jsem tu psal dřív, jsme již úspěšně rozběhli (i když jsem jí ještě nezkoušel v zátěži, ale dieselový dvoutakt jede). Tento měnič bych rád zprovoznil a používal na drobnější údržbu (kdy si vystačím s příkonem do 10kVA).
Přílohy
menic stitek.jpg
Poškozený štítek.
(176.71 KiB) Staženo 156 x
menic2.jpg
Ovládací panel.
(210.22 KiB) Staženo 157 x
menic1.jpg
Měnič.
(30.05 KiB) Staženo 170 x

Uživatelský avatar
Mirda
Příspěvky: 597
Registrován: 14 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Vysočina

#2 Příspěvek od Mirda »

Asynchronní motor 3x 380 V/50 Hz - 42 kVA, zapínaný na přímo, to je na soukromou trafostanici.

Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

#3 Příspěvek od jardajar »

Tu máme :D Ale jak říkám... na blbém místě. Jak by se daly ty rázy potlačit? Například to zapnout předem roztočené?

Uživatelský avatar
frpr666
Příspěvky: 1051
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#4 Příspěvek od frpr666 »

Tento měnič bych rád zprovoznil a používal na drobnější údržbu (kdy si vystačím s příkonem do 10kVA).
Co to je drobnější údržba? A k čemu je VPL-30 dobré ?

Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

#5 Příspěvek od jardajar »

Je to generátor 3x230V/400Hz, poháněný motorem, napájeným z 50Hz rozvodné sítě. Těch 400Hz je potřeba pro napájení historické vojenské techniky, kterou renovuji. 90% práce je měření a testování dílčích systémů, což trvá poměrně dlouhou dobu. Na to není potřeba, aby byla v chodu 40kW elektrocentrála (je hlučná a potřebuje dohled).

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#6 Příspěvek od elektrosvit »

Vhodný je tyristorový softstartér. Prodávají se hotové přístroje, není třeba jej stavět. Méně výhodné je použití vhodných výkonových odporů spojených do série s motorem. Po rozběhu se tyto odpory vyzkratují třeba stykačem. Přepínání Y/D v tomto případě není možné, protože motor není ve spojení do trojúhelníka dimenzován na sdružené napětí sítě (400 V).

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#7 Příspěvek od Otkundes »

Těch měničů bylo více modelů. Na fotce je již měnič, který má vlastní automatiku spouštění Y/D. Rozběh řídí trojice výkonových stykačů, které jsou ovládány přes proudové trafo. Jakmile proud při rozběhu poklesne, stykače přepínají a zároveň spíná i stykač výstupu generátoru.
Při rozběhu si motor bere přes 80A. Vzhledem k roztáčené hmotě, rozběh trvá kolem 15 až 20 vteřin. To Vám zásuvka jištěná 32 A neudrží.

Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

#8 Příspěvek od jardajar »

Zajímavé info. Jsem tímhle docela nepolíbený, ale nezvládl by tohle frekvenční měnič? Mám doma 5kW a napadlo mě to soustrojí pomalu roztočit, pak měnič pomocí stykačů odpojit a hned připojit na síť. Ale 5kW měnič na tohle asi bude málo. Nevím, jak se bude chovat, když se připojí na tak silný motor.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#9 Příspěvek od Otkundes »

Ten „vepl“ má vlevo na společné hřídeli klec na krátko (součást motoru), přibližně uprostřed je ventilátor a na pravé straně je vinutí generátoru a kroužkový sběrač. Rotor proto váží hodně přes metrák… Mechanicky to nemáte jak roztočit na těch 2920 ot/min. A připojit k tomu frekvenční měnič o výkonu pouhých 5 kW, no nevím…
Spíše to zkuste elektrocentrálou. Těch jejích 40 kW, pokud má 50 Hz, by mohlo stačit.

Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

#10 Příspěvek od jardajar »

Elektrocentrála je právě 400Hz. Se stejným výstupem, jako tenhle měnič. No bude s tím ještě dost trápení. :D

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#11 Příspěvek od Otkundes »

Trápení? Je to relativně jednoduchý motorgenerátor, bytelné konstrukce, dokonce umožňující paralelní chod s přifázovanou elektrocentrálou. Centrály a měnič tak lze mezi sebou za provozu přepínat bez nutnosti odpojení spotřebiče. V případě zprovoznění a řádné péče je velice spolehlivý.
Motor lze napájet jak z naší průmyslové sítě 400/231V, tak i ze sítě ruské: 3x220V, 50 Hz, s izolovaným středem. Nezapomeňte, že základem bezpečnosti u těchto sítí a zdrojů, je kvalitní uzemnění!
Abych nezapomněl: elektrické schéma zapojení na hliníkovém plechu, bývá obvykle přinýtováno z vnitřní zadní strany ovládacího panelu.
Jakou techniku s tím chcete napájet (pokud to není tajné)?

Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

#12 Příspěvek od jardajar »

Myslel jsem trápení ve smyslu napájení. Bude se to muset nějak vymyslet, nebo dopravit k silnější přípojce (i s 40 tunami techniky :D ). Což je potřeba i s elektrocentrálou, vzhledem k její hlučnosti.

Je to na protiletadlový komplet Krug a Kub. Tady jsou nějaká videa. Vrcholem mého snažení je zatím pracující elektrocentrála s plynovou turbínou, která je součástí každého podvozku. Technika bude k vidění na konci dubna na Tankodromu Milovice. Turbínu nahodím na přání. 8-)

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#13 Příspěvek od Olchor »

Což takhle zkusit ruční kapalinový softstart ( elektrody zanářené do roztoku), jako to měli dřív kolotočáři? Bylo by to stylové... :D

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#14 Příspěvek od EKKAR »

jardajar píše:...
Je to na protiletadlový komplet Krug a Kub.
...
Technika bude k vidění na konci dubna na Tankodromu Milovice. Turbínu nahodím na přání. 8-)
Přivez to 27. května do Lešan https://mapy.cz/s/1uljX http://www.vhu.cz/muzea/zakladni-inform ... tm-lesany/, budeš za kinga ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

#15 Příspěvek od jardajar »

No oni se na PVO Krug v Lešanech moc nesoustředí, jediné, co tam aktivně prezentují je odpalovací zařízení 2P24 (které máme taky). Jinak s Lešany jsem několikrát spolupracoval a jejich exponáty, které neprošly likvidační linkou, jsem použil k tvorbě schémat, což mi umožnilo udělat kus práce.
Napájení 400Hz (ať už z elektrocentrály, nebo z toho měniče) mám teď poprvé, takže zatím není moc co prezentovat. Čeká tam na mě hodně práce a oživování.
Jen pro pořádek, radaru chybí magnetron, VN zdroj i vlnovody, takže ten se oživit ani nechystám. A rakety jsou jen "prázdný obal". Analogové počítače a originální amplidynové pohony lafet a antén by na druhou stranu fungovat měly.
Přílohy
IMG_20160827_105431.jpg
Radiolokátor 1S32 a odpalovací zařízení 2P24 pvo kompletu Krug 2K11. Úplně napravo 2P25 z novějšího systému Kub.
(193.94 KiB) Staženo 123 x

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“