Gramorádio Tesla Barcarola, vypadává VKV

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od Oldradio »

Spoje jsem všechny znovu propájel, protáhl kousek na cestičky, aby se propájely případné praskliny.
Při měření jsem zjistil, že stačí se čímkoliv vodivým dotknout anody heptody ECH81 a zeslabený příjem se okamžitě obnoví. Jako by se utlumily nějaké samovolné oscilace.
Historická československá radiotechnika na netu http://www.oldradio.cz

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#17 Příspěvek od EKKAR »

Dotek čímkoliv vodivým, i když to je šroubovák drženej v ruce za izolační rukojeť znamená navýšení kapacity proti zemi - sice jen o pár pikofaradů, ale ta kapacita tam je. Zkus se podle schématu podívat, co udělá navýšení kapacity s tou elektronkou. Jestli na tý anodě nechybí nějaká neutralizace a podobně ....
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#18 Příspěvek od Milan »

Zkus popřemýšlet a pokoukat o vazbě Cy , kondenzátoru zapojeném ve schématu mezi anodami heptody a triody ECH81 . Jako součástka tam asi není, ale podstatný význam na funkci asi má ,když se s tím konstruktér zabýval. Nezměnilo se něco významně prostorově , co by velikost Cy podstatněji změnilo , třeba při náhradách vadných součástek ? Popř.
zkusit ECH81 od jiného výrobce ,nebo nějakou slabší , vypadá to jako nějaký bistabilní klopný obvod , připomínající mi provoz pentody s napětím g2 podstatně větším než na anodě ,viz třeba audiony ap.

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od radioelectrum »

Ten vlastní kuprextit ze kterého to je dělané by mohl také jevit nějaké známky svodu nebo parazitních kapacit. Sice jsem se s tím setkal pouze v části VN u televizorů řady BAJKAL, DUKLA a spol. ale co kdyby to bylo tím i zde?

Uživatelský avatar
rudolf02
Příspěvky: 445
Registrován: 05 zář 2012, 02:00
Bydliště: ústeckoorlicko

#20 Příspěvek od rudolf02 »

No, je to asi blbost, ale jak je spojen konvertor se vstupem? To žel nevím. Vstup má tuším, jak mi napovídá hosipa, 240 ohmů symetrických. A je střed vstupu VKV uzemněn přímo nebo je na vstupu AM a přes bižuterii a sepnutý tlačítko FERRIT uzemněn? Může to mít na to vliv?
Není někdo zadobře s duchy vkv, kdo by tuto zcestnou možnost vyloučil a mě řádně potupil?

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od Oldradio »

Díky všem za rady, jen podotýkám, že se opravami historické radiotechniky živím již 7 let, viz www.retroservis.cz . Když už si s něčím nevím rady, tak je to opravdu špek. V tomhle případě se přikláním k parazitním kapacitám pertinaxového plošného spoje, nebo svodům díky navlhnutí. Rádio je zpět u zákazníka a uvidíme, jestli bude fungovat.
Historická československá radiotechnika na netu http://www.oldradio.cz

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“