Časovač 555 30min / 300min

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
KARBURAToR
Příspěvky: 14
Registrován: 21 pro 2012, 01:00

Časovač 555 30min / 300min

#1 Příspěvek od KARBURAToR »

Zdravím,
potřeboval bych pomoct s výpočtem součástek na astabilní časovač 555.
Potřebuju, by se spustil po přivedení napětí a aby byl sepnutý 30 minut a vypnutý 300 minut.
Mám to na rosící systém do paludária a chci, aby to rosilo 3x za den (svítit se bude od 6ti do 22 hodin s tím bude zapnutý i časovač).
Napájení bude 12V.
Neumím se ale vůbec dopočítat :oops:

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Takto dlouhé časy jsou s 555 nesmysl, buď se podívej třeba na obvod HEF4541, nebo by se to dalo velmi jednoduše postavit na nějakém MCU, klidně i na tom přiblblém Arduinu, máš příležitost si rozšířit obzory.

hakamusai
Příspěvky: 943
Registrován: 17 dub 2007, 02:00

#3 Příspěvek od hakamusai »

Pro tuhle aplikaci ten časovač moc vhodnej není(moc dlouhý časy).Buď ho použít jako hodinovej signál pro další obvody,nebo použít nějakej mcu (PIC 12F ap.).Programátor pro naprogramování toho PIC se dá sehnat od číňana do dvou stovek včetně poštovnýho.
Jako hotovou věc koupit spínací hodiny a nemusíš nic řešit.

Uživatelský avatar
KARBURAToR
Příspěvky: 14
Registrován: 21 pro 2012, 01:00

#4 Příspěvek od KARBURAToR »

Tak to jste mě moc nepotěšili... válí se mi tu plno 555 a je to asi nejlevnější řešení.
Po arduinu jsem kdysi pokukoval, ale je to docela složité :lol:
Ale aspoň mám důvod to zkusit :)

EDIT: teď koukám na Aliexpress a budou tam mít nějakou jarní akci a spínací hodiny na 12V tam budou za cca stovku, takže je to vyřešené :D

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

Jedna 7490 to řeší .

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#6 Příspěvek od jirkati »

Proč se nedá použít časovač na 230 V z OBI za 90 Kč a v něm vražený zdroj 12 V? To svícení asi taky bude ze sítě, nebo ne? Mám ho na přívodu k miniboileru k bidetu, zapíná třikrát za večer, vždy na 20 min., podle toho, jak postupně odcházíme do hajan. 6 roků v provozu bez poruchy, jen musím přestavovat ten 🤐 letní čas.

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#7 Příspěvek od Honza_dy »

Arduino je trochu kanon na vrabce. Řešil bych to za pomocí Picaxe 08M2. Programování je jednodušší a nepotřebuješ speciální programátor. V případě zájmu napiš SZ.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#8 Příspěvek od Zaky »

Nikdy se nebudu zastávat Arduina, na první seznámení ale může posloužit a verze nano v provedení čínský klon je velice levná. Programátor na to žádný potřeba není, v MCU je bootloader, takže program se nahrává přes sériák přímo z prostředí do MCU. Akorát ne všechny klony mají bootloader nahraný, pokud nějaký nemá, je to komplikace, protože pak se musí bootloader nahrát přes ISP, třeba pomocí jiného Arduina. A srovnání Arduino/PICaxe podle mě hovoří pro Arduino proto, že je to přece jen seznámení s programováním v C. Další výhoda Arduino HW je, že pokud se zavčas rozhodnu opustit prostředí Arduino, můžu ten samý HW vesele kódovat třeba v Atmel studiu i bez výkonové brzdy zvané Arduino. A realizaci zadané úlohy vidím od spuštění prvního příkladu s blikáním ledky do realizace požadavku časování přes "naprasení" čekáním na max. desítky minut googlení i pro úplného začátečníka.

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#9 Příspěvek od Honza_dy »

Picaxe jsem navrhnul z toho důvodu, že je v DIP8 a pro svůj běh potřebuje pouze dva odpory. I arduino mini pro je rozměrově větší.
Diskuze na téma mám/nemám rád arduino sem nepatří, nicméně můžeme si založit samostatné vlákno a tam se hádat jak Ekkar s Fed....m. Nejsem proti :lol:

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#10 Příspěvek od Zaky »

Hádat se není důvod, Picaxe je určitě také dobře k použití, já bych třeba zase asi použil toto: http://cz.farnell.com/cypress-semicondu ... dp/2428330 Prostě záleží, kdo je s čím zvyklý pracovat. Druhá věc je, když chce někdo s něčím začít, jsou volby lepší a horší.

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#11 Příspěvek od dred »

božská prostato :lol:
Přílohy
dt01.jpg
(57.83 KiB) Staženo 130 x

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#12 Příspěvek od jirkati »

Jo, jo, dred, to jsem psal už včera večer, jenže zapřisáhlí příznivci řešení jedině elektronického takové jednoduché věci neuznávají.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#13 Příspěvek od Zaky »

Je to jistě možné a jednoduché řešení, má však také svoje ale: tazatel požaduje časování po zapnutí napájení, tedy to celé bude spínat dalším časovačem, který mu bude spínat osvětlení. Potřeboval by tedy, aby časování začalo po zapnutí napájení vždy od nuly. To mu tyto spínací hodiny neumožní. Může je samozřejmě nechat běžet vedle zvlášť, ale bude je muset občas seřídit.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od ZdenekHQ »

Zase vymýšlíte teplou vodu a orloje? :lol:

Nakonec BOBOBO to napsal dobře, použij NE555, za to dej děličku 10, popř. použij CD4060 (pak nepotřebuješ ani ten NE555) a vyrob si časování třeba na měsíc dopředu... Jen se blbě ladí perioda.
Naposledy upravil(a) ZdenekHQ dne 27 bře 2017, 17:23, celkem upraveno 1 x.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#15 Příspěvek od termit256 »

Soudruzi za 3 kacky vyrabi takoveto male modulky 2s-1000h
http://www.ebay.com/itm/10Pcs-Multifunc ... SwepZXR8ZS

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“