Tuner tesla T710

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#61 Příspěvek od EKKAR »

Zdrojem napájení a pak hned oscilátorem vstupní jednotky. Pokud bude tohle OK, nakrm vstup z pomocnýho VHF generátoru FM modulovanou vlnou a zkus zachytit prolaďováním tuneru ten signál generátoru - podle stupnice nebo referenčního přijímače. Pokud není výrazně ulítlej oscilátor nebo závažná chyba ve vstupní jednotce, mělo by se ti to podařit. Pak už jen zkusit to na externí anténu, jestli jde chytit nějaká silnější stanice FM z okolí, doladit rozsah stupnice a stereodekodér.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
cputakt
Příspěvky: 1234
Registrován: 01 lis 2005, 01:00
Bydliště: Karvínsko
Kontaktovat uživatele:

#62 Příspěvek od cputakt »

Mám podezření na to KD 333 protože celý tuner je zkorodovaný a zoxidovaný tak myslím že bude asi špatný kontakt na šroubu.Zítra na to mrknu.

Uživatelský avatar
sparkler
Příspěvky: 13
Registrován: 26 říj 2007, 02:00

#63 Příspěvek od sparkler »

Zdravíčko!
Prosím o pomoc s tunerem 710, hlavně by se mi hodilo schema nebo celá servisní dokumentace, na starších odkazech již není. Můj problém je samozřejmě s rozlaďováním, nepomáhá ani AFC, to mám dojem že nefunguje vůbec. A také se mi zdá že je problém při ladění se selekcí stanice, občas jako by se naladily dvě společně. To vše na FM, AM jsem ani nezkoušel. Napadá mě klasika - zdroj ladícího napětí s MAA723H, zkusím přidat chladič. Nefunkční AFC bych viděl na kondenzátor. A možná mf filtr vyměnit. Samozřejmě bude rád za každý nápad na co kouknout. Ale nějaká dokumentace by se moc hodila.
Dík Pavel

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#64 Příspěvek od serviceman »

Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
sparkler
Příspěvky: 13
Registrován: 26 říj 2007, 02:00

#65 Příspěvek od sparkler »

děkuji za odkaz!

Uživatelský avatar
slavek
Příspěvky: 8
Registrován: 27 bře 2017, 02:00

#66 Příspěvek od slavek »

Můžete mi někdo prosím poradit? Blbne mi ladění hlavním knoflíkem, jakmile na něj šáhnu, utlumí se výstup do koncového zesilovače, takže audio není skoro vůbec slyšet. Při ladění na předvolbách je všechno v pořádku a hraje normálně, jakmile opět chytnu za knoflík... Předpokládám, že to bude někde kolem MAS560, ale přece jen se nejdřív poradím.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#67 Příspěvek od Sendyx »

Není tam náhodou šáhnutím na knoflík vypnutí AFC?
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#68 Příspěvek od EKKAR »

Myslím že ne, knoflík je senzor, kterým se vyřazujou "předladěný" předvolby a zapíná se plynulý ladění knoflíkem = potenciometrem. Tam je AFC spínaný se spožděním, jak se zastaví změna ladicího napětí, se spožděním asi 1 vteřiny se znovu zapne AFC = je to odvozený od funkce mf zesilovače/FM demodulátoru A225D. Má to i "velkej Blavskej tuner" T820A ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#69 Příspěvek od Oldradio »

Jakákoliv změna v ladění přenese změnu napětí přes keramiku 2x M1 na A225D a na chvíli AFC vyřadí.
Historická československá radiotechnika na netu http://www.oldradio.cz

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#70 Příspěvek od elektrosvit »

Ano, a ten výpadek AFC netrvá sekundu, ale aspoň 5 až 6 sekund. Bylo to kritizováno i v dobových AR u všech přístrojů obsahujících A225D. Po zahřátí přijímače, kdy nastavené hodnoty na předvolbách trochu "ujedou", to působí velice rušivě. Často si AFC "stáhne" jinou stanici, než byla původně naladěna.

EDIT: Opraven překlep.
Naposledy upravil(a) elektrosvit dne 30 bře 2017, 01:16, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#71 Příspěvek od EKKAR »

Já si z hlavy nevybavím kterej je to vývod, ale ta doba zpoždění náběhu AFC se dá změnit - určuje ji kapacita jednoho z kondíků, připojovanejch k tomu švábovi zvenku ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#72 Příspěvek od elektrosvit »

Vývod 3 toho švába. Laborovat s kapacitou kondíku se mi nechtělo. Z výroby je tam 10 µ. Aspoň u rádia Sólo.

Uživatelský avatar
slavek
Příspěvky: 8
Registrován: 27 bře 2017, 02:00

#73 Příspěvek od slavek »

slavek píše:Můžete mi někdo prosím poradit? Blbne mi ladění hlavním knoflíkem, jakmile na něj šáhnu, utlumí se výstup do koncového zesilovače, takže audio není skoro vůbec slyšet. Při ladění na předvolbách je všechno v pořádku a hraje normálně, jakmile opět chytnu za knoflík... Předpokládám, že to bude někde kolem MAS560, ale přece jen se nejdřív poradím.
Nejsem si jisty, jestli to souvisí s AFC, protože to rádio hraje a ladí, ale velmi potichu, tak potichu, že kdyz dám zesilovač na "plný koule" tak to začne být slyšet. Samo se ta hlasitost neupraví nikdy. Pokud chci poslouchat normálně, musím k poslechu použít ladění na predvolbách.
Chci dělat komplet repasi, chci si ten kousek vymazlit, přemýšlím i nad výměnou FM dekoderu a stereodekoderu za TDA, ale nevím jestli ty dva kousky to řeší. Pomohla by výměna vstupního fetu za nějaký ultra LN? a co varikapy, vydrží, nebo jsou věčné?

MAm sice doma moderní "japonský" tuner a zesilovac, ale tohle je srdeční záležitost, coby učeň jsem přesně to samé stavěl podle AR, akorát vstupní jednotku jsem si koupil tu velkou, Bratislavskou, protože to by nikdo nenaladil... Nemate nekdo ten navod z AR? Prosím :roll:

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#74 Příspěvek od elektrosvit »

A co tlačítko "ŠUM" ? Není tato funkce trvale zařazena?

EDIT: Beru zpět, to by nebylo nic slyšet ani na předvolbách.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#75 Příspěvek od masar »

Závada je v obvodech přepínání ladícího napětí. Bez měření těchto napětí nelze dál postupovat. Takže měřit, měřit...
:wink:

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“