antény pro digitální televizi

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#16 Příspěvek od Hill »

Poznatky z praxe (trochu do toho dělám, montáže antén ve velkém tu začaly po roce 1990, ale dálkovým příjmem jsem se zabýval už v sedmdesátých letech)
S těmi postranními laloky bych nesouhlasil, třeba tady jsou místa, kde je tolik odrazů, že s colorkou není šance - co prvek, to jeden postranní lalok ve vodorovné rovině, a nenajdeš směr, ve kterém by nebyl duch. Také tu existují místa, kde přímý a odražený signál tvoří šachovnici. Signál směrem dopředu je-není-je-není... prostě čtyři prvky ho chytnou, jiné čtyři ho zachytí s opačnou fází, tedy zase vyzáří do prostoru, většina se jich pak v takových podmínkách častěji víc podílí na ztrátách, než na zisku antény. Takže kolorce nechám nějakých 6-8 motejlů před zářičem a signál najednou je.
Zato v místech s přímým výhledem (například na K53 na trase Praděd - Prachov, to je nějakých 150 km) dává dlouhá kolorka i bez zesilovače velmi kvalitní a celý rok stabilní signál. Na postranní příjmy současně jede velmi dobře jak Černá Hora, tak Krásné. Ve směru na Prahu je ale ze stejného místa dlouhá kolorka nepoužitelná, prostě nejde nasměrovat, aby tam aspoň tři čtyři duchy nebyly. Digitál kvalita těsně nad 50%, čili špatný, moc špatný.
(Na ten Praděd se přišlo náhodou, při překládání střechy anténa překážela, tak se otočila stranou a pak se daly znovu vyhledat programy na TVP)
Síto si s tím poradí bez potíží - má ve vodorovném směru jen jeden poměrně plochý vyzařovací diagram se dvěma výraznými minimy asi 30° na každou stranu od přímého směru, takže mírnou odchylkou od správného směru se příjem nezhorší, naopak tím lze účinně potlačit případného ducha. Někdy se pak ukáže, že s těmi polskými direktory se tam duch zase objeví, a že je lepší je tam nedávat. Zase je háklivá na svislý náklon, ve svislé rovině má diagram úzký. Digitál na ni šlape v kvalitě nad 80%, jen zřídka něco málo pod.
To uvádím pro ilustraci, že navzdory předpokladům (například, že sousedovi to chodí na kolorku) se o pár metrů vedle bude ke stejné anténě signál chovat poněkud macešsky.
Proto opakuji pravidlo, že v našich podmínkách pro antény místy neplatí skoro žádné pravidlo mimo nezměrnou trpělivost.
Naposledy upravil(a) Hill dne 10 črc 2007, 21:46, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#17 Příspěvek od EKKAR »

Ono když se to vezme kolem a kolem, tak platí vlastně jen jedno: Anténařina je v podstatě jen a jen VELKÁ DUCHAŘINA.... :lol: :lol: :lol: :lol:
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#18 Příspěvek od Hill »

To je. ENTER

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od ZdenekHQ »

Honza_dy píše:Že bych nechytl Brno strach nemám. Merkur mi na prutovku z kazeťáku chytne ČT 1, 2, NOVU v krystalické kvalitě. Zkusím to síto bez zesilovače a uvidíme. Díky moc za rady.
Klidně to síto použij, je to vyzkoušený a funguje to. Jedinej nepřítel je vlnící se les, ale tam ani YAGi moc lepší výkon nepodá. Digitálu totiž nevadí slabej signál, ale nesnáší rychlý kolísání a pulsní rušení.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#20 Příspěvek od Radix »

Sám mám velmi dobrou zkušenost s dálkově ovládanou anténou (rotátorem), která se dříve hojně nabízela (teď už méně) asi od 499 Kč v různých obchodních domech.
Sice na III. pásmu chodila tak špatně, že jsem na toto pásmo musel ponechat původní anténu, ale IV. - V. pásmu jde velmi dobře.
Ponechávám stranou její mechanické provedení. Čtverhranné ráhno je z tak slabého hliníkového profilu, že při montáži na stožárek se mačkalo jak papír. Musel jsem ho vyztužit vražením kousku hranolku z tvrdého dřeva. Taky pohon není samosvorný, není tam šnek a za silného větru má anténa tendenci se otáčet.
U mně konkrétně jsou tak špatné příjmové podmínky, že TV signál musím brát ze tří směrů. Novu z místního převaděče, ČT1 z Litického Chlumu a ČT2 z Krásného, nebo z Černé hory.
Kdybych tento rotátor neměl, musel bych mít tři antény.

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“