Magnetofon B43, po chvilce provozu "chcípne"

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jihra
Příspěvky: 33
Registrován: 20 zář 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava

Magnetofon B43, po chvilce provozu "chcípne"

#1 Příspěvek od jihra »

Zdravím lidièky.
Dnes jsem si za pìkných 350 Kè pøivezl vzhledovì velice zachovalý magiè B43. Celkem funguje, ale zarazila mne jedna vìc. Magnetofon zapnu, kontrolky svítí, pøehrává, ale po chvilce (cca pùl minuty) se svit kontrolek zeslabuje až kontrolky skoro nesvítí a magnetofon pøestává fungovat, "netoèí" se. Prostì "chcípne". Když magnetofon úplnì vypnu a znovu jej po chvilce zapnu, tak zas chvilku jede a pak po chvilce zase "chcípne". Že by elyty ve zdroji? Poraïte, a￾ nemusím složitì pátrat. Díky.

PS: Asi bude stejnì dobré všechny elyty a pøípadnì i svitkové kondíky vymìnit, že jo.

Uživatelský avatar
MiroH
Příspěvky: 54
Registrován: 28 led 2011, 01:00
Bydliště: Nitra

#2 Příspěvek od MiroH »

jihra píše: PS: Asi bude stejně dobré všechny elyty a případně i svitkové kondíky vyměnit, že jo.
Bingo !

Skor tie elyty, svitkace by mali byt v pohode, ak neboli navlhnute.
Naposledy upravil(a) MiroH dne 07 dub 2017, 13:37, celkem upraveno 1 x.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Lukas-Peca »

Špatný kontakt v držácích pojistek, taky jsem se s tím u mé B43 dost vyvztekal. Elyty ve zdroji s tím nemají nic společného, motor je na síťové napájení. Kondy preventivně neměň, pokud to funguje, tak do toho nehrabej. Když ty elyty vydržely padesát let, tak jsou asi dost kvalitní. Nějaká nová čína může po dvou letech odejít.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#4 Příspěvek od sinclair »

Je vadný ten krabičák u motoru. Nahradit nejlíp stejným typem, ale s minimálním svodem.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Lukas-Peca »

Krabicák u motoru by rozhodně nezpůsobil zhasnutí kontrolek.

EDIT: Beru zpět, mohl by, ale to by se snad měla spálit síťová pojistka...

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#6 Příspěvek od elektrosvit »

Původně jsem tipoval poruchu v obvodu toho referenčního zdrojíčku. Ale jestli se zastaví i motor, tak to asi bude tím krabičákem. Pojistky můžou být klidně prodrátované, s tím jsem se v magičích této řady setkal několikrát.

EDIT: Krabičák jsem měnil u tří kusů. Vždycky se projevil poklesem otáček motorku cca 15 minut od zapnutí. Na funkci obvodů napájených ze sekundárů neměl vliv. V tomto případě by musel mít svod jak prase.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#7 Příspěvek od masar »

Krabicovým kondenzátorem jen těžko. Podívej se na schema. Napětí zdroje (i pro žárovičky) dodává stabilizátor s OC26. Ten (jeho součásti) je zodpovědný za kolaps. Zkontroloval bych hlavně elyt C42 a další součásti tohoto stabilizovaného zdroje (spíše jen řízeného).
:wink:
Přílohy
zdroj.png
(19.79 KiB) Staženo 137 x

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#8 Příspěvek od elektrosvit »

Taky bych řekl, že bude chyba zde. Ale tazatel psal, že "se netočí". Teď je otázka, jestli jen vlivem sníženého nebo žádného napětí nepřitáhne elektromagnet přítlačnou kladku, nebo jestli se zastavuje motor.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#9 Příspěvek od masar »

Ještě jiné schema zdroje, trochu čitelnější. K C42 je připojen ještě C45. Možná pochopili jeho důležitost. Navíc je tu ještě jedna změna - dioda GA204 v referenčním zdroji. Té bych věřil jako Kalouskovi...
:wink:
Přílohy
zdroj2.png
(34.23 KiB) Staženo 123 x

Uživatelský avatar
jihra
Příspěvky: 33
Registrován: 20 zář 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava

#10 Příspěvek od jihra »

Lidièky, dík za rady, urèitì zužitkuji.
Tak jsem z toho trochu jelen. Teï jsem dorazil domù. Magiè ležel pùlden v teple a ejhle - už nechcípá. Než jsem jej koupil, tak ležel 3 dny v nevytopené døevìné boudì, tudíž byl fest prochladlý. Že by mechanické odpory v prochladlém mechanismu byly tak velké, že "zastavily" magiè? Kdoví.
Každopádnì mechanicky jede - až tedy na pøevíjení doprava. Ještì jsem zjistil, že se nìjak zaseknul pøepínaè rychlostí, ale to asi pùjde opravit. Elektricky je to horší, asi velké pøechodové odpory v pøepínaèích atd. Levý kanál skoro nehraje, pravý jakž takž. No rozeberu, vypucuju, elyty asi pomìním. Snad to pojede.
Přílohy
B43_mensi.jpg
(244.54 KiB) Staženo 153 x

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#11 Příspěvek od elektrosvit »

Přepínač rychlostí je při zapnutém magnetofonu blokován, pozor na to. Rovněž některá tlačítka na levé straně jsou mechanicky svázaná s tlačítky na pravé straně. Častým zdrojem problémů jsou přepínače, dají se však vyčistit. Bezhlavou výměnu kondenzátorů nedoporučuji, chce to měřit a vyměnit jen ty skutečně vadné.

Servisní návod
Návod k obsluze

Uživatelský avatar
Pikofarad
Příspěvky: 1218
Registrován: 02 pro 2007, 01:00
Bydliště: 742 58

#12 Příspěvek od Pikofarad »

Pěkný,zachovalý kousek.A už i s funkcí self repair.Dobře jsi koupil :wink:

Uživatelský avatar
jihra
Příspěvky: 33
Registrován: 20 zář 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava

#13 Příspěvek od jihra »

elektrosvit píše:Pøepínaè rychlostí je pøi zapnutém magnetofonu blokován, pozor na to. Rovnìž nìkterá tlaèítka na levé stranì jsou mechanicky svázaná s tlaèítky na pravé stranì. Èastým zdrojem problémù jsou pøepínaèe, dají se však vyèistit. Bezhlavou výmìnu kondenzátorù nedoporuèuji, chce to mìøit a vymìnit jen ty skuteènì vadné.

Servisní návod
Návod k obsluze
Na mìøení elytù pøímo v plošòáku tuším existuje nìjaký pøípravek nebo mìøák, ale teï si nevzpomenu, co to je zaè. Máš s tím zkušenosti? Jo a dík za dokumentaci.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#14 Příspěvek od breta1 »


Uživatelský avatar
jihra
Příspěvky: 33
Registrován: 20 zář 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava

#15 Příspěvek od jihra »

Super, dík, prostuduju.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“