Záložní zdroj s čistě sínusovým výstupen

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vavy
Příspěvky: 302
Registrován: 22 zář 2012, 02:00
Bydliště: Brtnice

Záložní zdroj s čistě sínusovým výstupen

#1 Příspěvek od vavy »

Ahoj
Nemáte někdo schematismus-ověřený.
Od záložního zdroje se sinusovým průběhem? Teď mám obyč UPS a čerpadlu se moc nelíbí ten tvar napětí...
Jaromíre nestrkej tu vypálenou sirku zpátky do krabičky,jednou se ti to vymstí....

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Máš 2 možnosti - buď si koupit UPSku se sinusovým výstupem generovaným pomocí PWM (takový dělá třeba americká firma APC v řadě SmartUPS), nebo si postavit generátorem 50Hz buzenej sinusovej zešilovač s příslušným výkonem, budící svým výstupem výkonový trafo s takovým převodem, abys na výstupním vinutí měl 230V AC sinus. Uvědom si, že zesilovač ve třídě AB má maximální účinnost cca 68%, něco ztrát přidá i to trafo - a začni počítat od konce, od rozběhovýho proudu toho čerpadla. Tak se dostaneš k výkonu, na kterej musíš nadimenzovat ten sinusovej generátor se zešilovačem ... Hodně zhruba řečeno, pokud má čerpadlo trvalej příkon 60W, pro činnost měniče budeš potřebovat trvale příkon přibližně 100W (z baterie) - a pro rozběh musíš počítat s minimálně 50% rezervou, abys při rozběhu čerpadla ten měnič nadměrně nepřetížil a některá ze součástek nevypustila svoje pracovní médium.

Jedno schéma pro opravdu sinusovej zdroj 220V (tenkrát, jde samozřejmě poměrem závitů trafa upravit na dnešní normu 230V) vyšlo v publikaci "Bozděch - Doplňky pro magnetofony", můžu ti ho případně oskenovat. Ale výkon tam byl jen 40W, kdybys z toho chtěl cucat víc, musela by se ta konstrukce příslušně posílit (minimálně zvětšit trafo, dát větší průřezy vinutí a zdvojit koncový tranzistory řídící proud z baterie do trafa)...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
vavy
Příspěvky: 302
Registrován: 22 zář 2012, 02:00
Bydliště: Brtnice

#3 Příspěvek od vavy »

To by bylo super...
Pokud možno poslat na vavy@email.cz
Jaromíre nestrkej tu vypálenou sirku zpátky do krabičky,jednou se ti to vymstí....

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#4 Příspěvek od MetalGod »

Napadlo mě - možná to je blbost - co takhle trafo s víc odbočkama na primáru a mezi nima cyklicky přepínat? Vylezlo by z toho sice taky schodiště, ale ne 0, 100%, 0, -100%, ale třeba 0, +38%, +71%, +92%, +100%, +92%, +71%, +38%, 0, -38%, -71%, -92%, -100%, -92%, -71%, -38% z 325V - 16 kroků, na to stačí 800Hz generátor obdélníku, 4bitovej čítač a posuvnej registr, co bude budit 8 MOSFETů.
Jistě by to bylo vůči motorům přívětivější.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#5 Příspěvek od Neniu »

Krásně funguje třebas tento http://www.danyk.cz/menic230_5.html měnič. Osobně vyzkoušený. Ale není to čistý sinus, je to "modifikovaná" sinusovka. Chystám se jej vyzkoušet s kotlem a čerpadlem také, ale nějak nejsou lidi... a také chci počkat, až nebude hrozit potřeba topit, kdyby došlo k nejhoršímu :D
Jsem na cestě k šípku.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

Modifikovany sinus ma predsa kazda UPS, ktora nema skutocny sinus...

Ak sa cerpadlo toci, tak to nechaj tak. Ak sa netoci, tak kup nove s frekvencnym menicom.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#7 Příspěvek od Zaky »

To chce Mr. Šampóna s jeho D class, tady by to bylo docela na místě. Nebo použít nějaké to čerpadlo na 12V, to je z hlediska zálohování ideální řešení, zase ale musí při běhu na síť trvale běžet přes vhodný zdroj.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#8 Příspěvek od breta1 »

rnbw píše:Modifikovany sinus ma predsa kazda UPS, ktora nema skutocny sinus...

Ak sa cerpadlo toci, tak to nechaj tak. Ak sa netoci, tak kup nove s frekvencnym menicom.
No to nevím, je přece rozdíl mezi obdélníkovým výstupem a modifikovaným sinusem.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

Nikdy som nevidel UPS, co by mala nemodifikovany obdlznik. Existuje vobec taka?

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#10 Příspěvek od termit256 »

Ja to napajim, z normalni UPS. Ten zvuk neni nic moc, ale meril jsem prutok a nebyl tam zadny rozdil tak jsem to neresil. Pokud vinuti nehreje, nema se podle mne motoru co stat.

Uživatelský avatar
Victronix
Příspěvky: 910
Registrován: 23 lis 2007, 01:00
Bydliště: Vážany

#11 Příspěvek od Victronix »

Kdysi jsem vedl komunikaci s EKKARem a Vogonem, a dospěl jsem k Smart UPS APC 750 na dvou auto akumulátorech.
Je to asi nejlepší volba z těch počítačových.
Jednou mě ale vypekla. Nevím jak k tomu došlo, ale vypnula proudová pojistka (vzadu na UPS vyskočil čudlík). Celkem sranda. Vyměnil jsem pojišťovák a krb to ustál. Až UPS odejde, půjdu asi do elstonu.
Osobně bych na takovou důležitou věc nic nestavěl. To by muselo být sakra ověřené zapojení.
Hledám ideální řešení...

Uživatelský avatar
vavy
Příspěvky: 302
Registrován: 22 zář 2012, 02:00
Bydliště: Brtnice

#12 Příspěvek od vavy »

Teď to krmím UPSkou, průtok jsem neměřil...ani ohřívání motoru.
Vodař mi říkal, že pokud to budu provozovat často na modifikovanou sinusovku půjde časem do..pryč.
Jaromíre nestrkej tu vypálenou sirku zpátky do krabičky,jednou se ti to vymstí....

Uživatelský avatar
vavy
Příspěvky: 302
Registrován: 22 zář 2012, 02:00
Bydliště: Brtnice

#13 Příspěvek od vavy »

No je pravda, že už jsem přemýšlel jestli mým bastlem pak ohrozit kotel(vložku), ...
Já bych ani nepotřeboval 500W trvale jak je v odkazu.
čerpadlo je 60W + něco na rozběh...
Jaromíre nestrkej tu vypálenou sirku zpátky do krabičky,jednou se ti to vymstí....

Uživatelský avatar
Victronix
Příspěvky: 910
Registrován: 23 lis 2007, 01:00
Bydliště: Vážany

#14 Příspěvek od Victronix »

Vavy > Určitě Ti stačí menší příkon. Já tím napájím řídící systém, plynový kotel nebo krb, zabezpečovačku, podlahovku. Takže v reálu když se vše sejde, tak 250W krátkodobě. V reálu tak do 150W.
Hledám ideální řešení...

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#15 Příspěvek od termit256 »

vavy píše:Teď to krmím UPSkou, průtok jsem neměřil...ani ohřívání motoru.
Vodař mi říkal, že pokud to budu provozovat často na modifikovanou sinusovku půjde časem do..pryč.
A uvedl duvod proc by melo cerpadlo odchazet? Nebo to jen nekde slysel, pripadne ti chtel prodat svou "specialni" UPS s patricnou marzi?

Clovek co mi delal vodu rikal ze je tu uplne jedno cim to budu napajet, jen kdyz se to bude tocit. Ty pazvuky jdou z vinuti, podobne jako treba u frekvencnich menicu piskani.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“