Pulsní měnič pro solární panel

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

Pulsní měnič pro solární panel

#1 Příspěvek od honza637 »

Zdarec, mám takový zvláštní problém. Sehnal jsem panely, které dávají 90V 65W . Potřebuju z toho udělat cca 14.5V a nebo 28.8 /+-). Určitě pulsně kvůli účinnosti ale nemůžu k tomu nikde nic sehnat. Byl bych rád za radu. :)
Díky
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Napriklad nieco s UC3842 - podobne zapojenie ako zdroje k notebookom (a pod.)

Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od honza637 »

Díky za radu, kouknu se na toho brouka. Nicméně zapomněl jsem dodat, že od toho potřebuju na výstupu cca 10A
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Crifodo »

píšeš panely, množné číslo, jestli teda máš alespoň dva, spoj je do série a napájej s tím obyčejný PC zdroj, který těch 14.4 po malé úpravě reference v 10 A dá taky. Některé zdroje by mohly běhat i od těch 90V.
Nebo by se dal modifikovat zdroj z videa, monitoru atd., běhá obvykle s tou zmiňovanou UC3842.

Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od honza637 »

Čteš mi myšlenky. Před chvílí mě napadlo, že jsou zdroje které mají přepínač na 120V a tak jsem hledal schéma. Našel jsem jich dost a týká se to nejvíce AT zdrojů a opravdu chodí od 90V podle dokumentace. Takže to zkusit chci. Jen ta 12V větev má psáno 4A takže si nejsem zcela jist zda to bude dost silné.
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Crifodo »

není zdroj jako zdroj, já už ty s 10A na 12V viděl. Některé zdroje dokážou zvládnout 90-260 bez přepínání, jen změnou šířky PWM.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#7 Příspěvek od jandu »

honza637 píše:Čteš mi myšlenky. Před chvílí mě napadlo, že jsou zdroje které mají přepínač na 120V a tak jsem hledal schéma. Našel jsem jich dost a týká se to nejvíce AT zdrojů a opravdu chodí od 90V podle dokumentace. Takže to zkusit chci. Jen ta 12V větev má psáno 4A takže si nejsem zcela jist zda to bude dost silné.
Píšeš, že si našiel zdrojov dosť. Ak máš nejaké linky na ich schému, veľmi by ma zaujímali. JA mám síce niekoľko, ale nie sú to tie, ktoré potrebujem.

Uživatelský avatar
dolac
Příspěvky: 491
Registrován: 10 črc 2005, 02:00

#8 Příspěvek od dolac »

Aký je veľký panel, ktorý dáva 90V a 65W? Nedá sa rozdeliť na niekoľko častí, ktoré sa zapoja paralelne? V solárných paneloch sa články spájajú do série aj paralelne aby dávali požadovaný výkon aj napätie.
Čo budeš z neho napájať? Výkon je totiž veľmi závislý od slnečného svitu.
Nezaťažený panel ti dá dostatočné napätie aj pri pomerne nízkom svetle, ale ak ho poriadne zaťažíš, spadne ti napätie. Aby ti potom ten menič ešte vôbec fungoval. Musíš si to ošetriť, aby ti ťahal z panelu iba taký prúd, koľko si môže dovoliť.

Uživatelský avatar
taz
Příspěvky: 312
Registrován: 16 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od taz »

Hlavní je, že ten panel dá 65W, takže ani při 100% účinnosti tam nedosáhneš 10A.Ty požaduješ 14,5V a 10A, to je 145W při 100% účinnosti, maximum je 4,5A při 100 účinnost, počítej tak s maximem 3,5A.

Tatl

#10 Příspěvek od Tatl »

Zdravím,
chtìl bych se zeptat kde se dají nìjaké použitelné panely sehnat (koupit) a jak to vychází cenovì ?
Díky

Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od honza637 »

Tak sice požaduji výkonější měnič a to proto že do budoucna chci ještě toto rozšiřovat a nerad používám zařízení na 90% výkonu.
Napadá mě ale větší problém. Zdroj z PC, který těch 90 umí už mám ale ještě jsem to nevyzkoušel. Nicméně napadá mě jeden problém a to se zátěží - jak to zatížím, napětí na vstupu (z panelů) klesne a zdroj se bude vypínat a zapínat. takže tady by ještě asi bylo třeba udělat regulaci, která nedovolí snížení vstupního napětí na tak nízkou mez, kdy by se vypnul.
Jinak panely už nejsou. Byla to nabídka někde na inetu a ten člověk měl 3 kusy a dva z toho mám já.
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

Uživatelský avatar
dolac
Příspěvky: 491
Registrován: 10 črc 2005, 02:00

#12 Příspěvek od dolac »

Ideálne by bolo, ak by si z panelu nabíjal akumulátor a z akumulátora napájal menič. Riadiaca elektronika musí zabezpečiť správne nabíjanie akumulátora a podpäťovú ochranu.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »

Alebo sa musi ten zdroj spravit tak, aby isiel aj pri nizsom napati.

Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od honza637 »

ad1, No tak když mi poradíš, kde vzít akumulátor na 90V tak jo, v opačném případě si myslím, že je rozhodně jednodušší shánět a nebo vyrobit ten měnič.
ad2, Samosebou že hluboké vybití se řeší a je vyřešeno již dlouho. Spodní hranice je 10.5V a v systemu je již delší dobu zanesena. Vše je dimenzováno na odpovídající proudy a proto to chci jenom "rozšířit" o ten měnič s těmi panely, kde se jen paralelně (oddělené diodou) připojí. Zbytek je již vyřešen a je zde i jednoduchá výměna akumulátorů neb většina je 12V . Jiná vyšší napětí bych musel skládat ale strašlivě by se to prodražilo. Pro tyhle výkony o pár set watech zatím vyšší napětí nemusí mít tak nutně.

Primárně bych se tedy zabýval samotným měničem.
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

Uživatelský avatar
HiGhLaNdEr
Příspěvky: 912
Registrován: 08 bře 2005, 01:00
Bydliště: Českobudějovicko
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od HiGhLaNdEr »

tim co leze z panelu bych nabijel elyt a ten pak pulzně vybijel do nějaké 12V baterie. Samozřejmě délka pulzů hlídaná tak aby to na tom elytu udrželo 90V nebo o málo méňe. pak hlídaná baterka by jí to nepřebijelo. Např. elyt se nabije na 90V sepne mosfet a započne vybijet elyt do baterky, jak na elytu klesne napětí třeba na 85V tak vypnout mosfet a čekat až zase bude nabitý na 90V. Střída se bude měnit podle toho jak panel moc krmí. Baterce pulzy nevadí možná se jí to bude i líbit a nebude sulfatovat.

Ztráta jen na seriovém odporu elytu a na odporu mosfetu.
A nemusel by to být elyt možná by stačil nějaký pulzní kond o kapacitě desítek uF.

Možná je to blbost ale za pokus by to možná stálo.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“