TESLA Progresson 447A, jak zapojit anténu ?

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#31 Příspěvek od konosuke »

Jo, dvupásmovejch rádií (tunerů) u nás moc nebylo, sem-tam Tesla, v DDR sice vysílali v rozsahu pásma CCIR ale výrobky k nám dodávané (RFT Stern Proxima apod.) vesměs FM východ, vzácnou výjimkou byly oboupásmové tunery JVC z Tuzexu, T-GX3 a TX 200L, citlivost a selektivita žádná sláva ale bolševickejm buranům to mělo stačit...
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#32 Příspěvek od Michal22 »

No třeba můj Robotron RS 5001 má jen CCIR...
A když jsem u něj- neměl by někdo kompletní schema? Psal jsem na Radiomuseum, poslali mi jen vstupní jednotku :(
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#33 Příspěvek od kokun »

Servisní manuál by ti nestačil?
https://www.elektrotanya.com/robotron_r ... nload.html (nestahoval jsem!)

EDIT: munuál (překlep!) jsem opravil na manuál :lol:
Naposledy upravil(a) kokun dne 22 dub 2017, 20:37, celkem upraveno 1 x.
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#34 Příspěvek od Michal22 »

Honzo, díky, je ta,m všechno- vyjma té vstupní jednotky, kterou mi poslali z Radiomusea :D
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#35 Příspěvek od Hill »


Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#36 Příspěvek od xsc »

kokun píše:Na svou dobu zas až tak špatný nebyl. Uvědom si, že měl 2 rozsahy FM - jak "vých.", tak rovněž i "západní" normu - v dané době se využívaly obě. "Dvojnormových" radií (krom Tesláckých) zas až tolik nebylo.
To byl takový svérázný paradox doby. Tesly tehdy dvojnormové byly, nakonec už se chystal přechod na CCIR - viz stanice EM. Dovážené přijímače prodávané v běžné síti ale měly převážně jen OIRT.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#37 Příspěvek od kokun »

Michal22 píše:No třeba můj Robotron RS 5001 má jen CCIR...
Však jim to taky stačilo (pokud nechtěli chytat Poláky, anebo nás. Co ale u nich s "naší" polštinou, nebo češtinou?) - byť DDR patřila k "východnímu bloku", tak jeli na FM2!!! Tak aspoň nemuseli "po převratu" nic přelaďovat (mě se líbí termín některých, nejen tady: "přelazovat; lazení, ..." :lol: ).
Zato u TV příjmu byli "tak napůl" - jeli v SECAMU (jako celé RVHP), avšak odstup nosné zvuku měli 5,5MHz (šíře kanálu = 7MHz), jako ""celý" západ"" 8O
Jinak - nemáš zač :wink:

Tak přecejen - získal celý sm (krom toho, že i ta vstupní jednotka na ET je, ale zvlášť !). Navíc ji už má z Radiomusea.
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
lumca
Příspěvky: 525
Registrován: 05 kvě 2012, 02:00

#38 Příspěvek od lumca »

Rumunsko byť bylo členem RVHP používalo PAL, stejně tak jako přidružený člen RVHP Jugoslávie. To jen tak pro doplnění.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#39 Příspěvek od konosuke »

Kuriózní a raritní byl tuner Tesla ST-100 (3601A) plynule laditelnej v rozsahu 66-104 MHz vč. nezajímavého mezipásma ale, na 75 MHz chytal v plné srozumitelnosti policejní signál a výše pak armádní složky, jak to jenom mohli bdělí, ostražití soudruzi takhle zanedbat ?
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#40 Příspěvek od kokun »

xsc píše:To byl takový svérázný paradox doby. Tesly tehdy dvojnormové byly, nakonec už se chystal přechod na CCIR - viz stanice EM. Dovážené přijímače prodávané v běžné síti ale měly převážně jen OIRT.
Však byly taky pro nás (a část "vých. bloku") vyráběny specielně. Většinou jen "úpravou" vstup. jednotky a jinou stupnicí - zas to mělo výhodu, pří "přelaďování nazpět" (když jsme tu FM1 opustili)- jen se tam doplnily vyštípané součástky, resp. vyměnily za ty, z původní konstrukce.
Takový Hill už o tom tady "napsal romány" :wink:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#41 Příspěvek od kokun »

lumca píše:Rumunsko byť bylo členem RVHP používalo PAL, stejně tak jako přidružený člen RVHP Jugoslávie. To jen tak pro doplnění.
Zas mě nesmíš chytat za slovíčko (vím, že tohleto máš líp "v malíčku", než já).
Tak jsem měl napsat: ... (jako celé RVHP) ... - s tím "celé" v uvozovkách.
Ještě že jsem dal do uvozovek ten "celý západ" - to bys mně pak seřval, co taková Anglie, natož Francie . . . :lol:
Naposledy upravil(a) kokun dne 22 dub 2017, 20:58, celkem upraveno 1 x.
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#42 Příspěvek od konosuke »

koukněte: VKV-OIRT mělo své výhody (politické důvody jsou mně putna) etér nebyl zasrán rušivými signály, pásmo nebylo přeplněné a dálkový příjem FM byl zajímavým koníčkem pro mnohé příznivce rádií, tak asi...
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#43 Příspěvek od elektrosvit »

To je nesmysl. Nevím, jaké máš na mysli rušivé signály v éteru, já tam žádné neslyším. Přeplácané nebylo v tehdejší době ani CCIR pásmo a naopak v dnešní době by do toho OIRT těžko šlo nacpat tolik stanic. A navrch byla zbytečně komplikovaná konstrukce obounormových přijímačů + v dnešní době potřeba konvertorů nebo přelaďování.

Ale zpět k tématu. Dostal se mi do rukou výborně zachovalý první východoněmecký radiomagnetofon Stern R160, takový ten dřevěný. Kazetová mechanika je zatuhlá a řemínek vytahaný, ale přijímač hraje naprosto perfektně, takový přednes jsem z tohoto druhu výrobků ještě neslyšel. Opět se potvrdila kvalita elektroniky z RFT Stern-Radio Berlin.
Naposledy upravil(a) elektrosvit dne 22 dub 2017, 21:07, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#44 Příspěvek od xsc »

konosuke píše:etér nebyl zasrán rušivými signály, pásmo nebylo přeplněné
Aby ne, když byly povoleny jen 1+2 okruhy ČsRo. :roll:

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#45 Příspěvek od konosuke »

1.) hovořím o předrevoluční (1989) době
2.) byli jsme zeměpisně dost vzdálení z dosahu rušivých signálů FM-CCIR (opět specifikum mého bydliště, v jižních Čechách mohlo bejt trochu jinak)
Naposledy upravil(a) konosuke dne 22 dub 2017, 21:09, celkem upraveno 1 x.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“