Shnilé pancéřové hadičky

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#46 Příspěvek od sr71 »

Myslíte si že má smysl nainstalovat do rozvodu vody (kvùli potlaèení tlakových rázu pøi zavírání kohoutù) kus nahoøe zaslepené svislé trubky? V trubce by i pøi zaplnìní systému vodou mìl zùstat vzduchový sloupec, zespoda stlaèovaný tlakem vody a mìlo by to podle mì fungovat jako "tlumiè"?? Máte s tím nìkdo zkušenosti, používá se to takhle?

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#47 Příspěvek od p32 »

Když to takhle podáš, tak ti k tomu nikdo nic neřekne. Nemáš k tomu připsané potřebné údaje.

Uživatelský avatar
renda15
Příspěvky: 624
Registrován: 05 lis 2005, 01:00
Bydliště: Liberec

#48 Příspěvek od renda15 »

Problém je, že se časem ten vzduch ve vodě rozpustí a trubka bude zaplněna celá. U teplé vody bude tento jev ještě rychlejší. S podobným problémem se potýkaly staré Darlingy, které měli tlakovou nádobu tenkrát samozřejmě bez membrány. Byl tam nastavitelný ventilek, kterým se přisával vzduch a nastavovalo se to poměrně obtížně, protože vzduchu to muselo přisávat ani moc ani málo.

Uživatelský avatar
Martin_Fio
Příspěvky: 186
Registrován: 28 pro 2005, 01:00

#49 Příspěvek od Martin_Fio »

V dobách výstavby rozvodů z olovĕných trubek tak v 30. letech minulého století byly stoupačky zakončeny takovou baňkou, která měla zabránit rázům, ale také celý činžák byl napojen tak 3/4 a v domě 20 výtoků v 1/2 a odstávka byla častá, výkyvy tlaku sítě veliké, a tak se vzduch nestačil do nového nabratì rozpustit. Dneska to považuji při stálém tlaku sítí za zbytečnost. Jedině tak použít před bytem redukční ventil.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#50 Příspěvek od Celeron »

Já jsem se po špatnejch zkušenostech s různejma časem shnilejma membránama u domovní vodárny zase vrátil k klasický 100l nádobě, kde je vzduch nad vodou. Samozřejmě, že se rozpouští a musí se doplňovat. Jenže dnes to jde zautomatizovat natolik, že si toho není třeba vůbec všímat. Dokonale funguje systém, kdy je dole ve studni Nautila. Od ní jde nahoru minimálně 5/4" roura, čím větší průměr a delší trubka, tím lepší. Těsně pod nádobou je jednosměrný kuličkový ventil, který drží tlak v nádobě. Pod tímto ventilem je další jednosměrný ventil, někdo tomu říká kačeří zobák, někdo retní ventilek. Když se natlakuje nádoba vodárny a vypne Nautila, zavře se zpětný ventil a přes ten kačeří zobák se zavzdušní během 1-2 minut sací roura až k hladině studny. No a při příštím zapnutí Nautily voda vzduch v trubce natlačí do nádoby vodárny. Já mám 5/4 rouru dlouhou cca 3,5 m a vzduch se stíhá doplňovat i v létě, kdy se zalévá a vodárna běží téměř bez přerušení. Pokud je roura delší, může se dát menší průměr. S přebytkem vzduchu problém není, horší to je s nedostatkem, třeba když na jaře hodně stoupne hladina studny a vzduchu v trubce je potom málo.
Starý vodárny s čerpadlem nad studnou měly podobný systém, tam přisávalo čerpadlo přes jednosměrný ventil vzduch přímo do vody ale byly s tím problémy s seřízením a s dlouhodobou stabilitou seřízení, Nautila ve studni je nemá.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“