LG 32LN575 S, po zapnutí 3x blikne červená led

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
JiriTom
Příspěvky: 1199
Registrován: 26 dub 2017, 02:00

#46 Příspěvek od JiriTom »

Zaky píše:Zdroj pro LED měří proud na bočníku, který je mezi GND a source tranzistoru zvyšujícího měniče, bočník bývá složen z několika paralelních rezistorů, tak stačí nějaké odpojit, obvykle vyhoví snížit proud cca o čtvrtinu.
Ty rezistory jsou na spodní straně DPS zdroje ? Na horní jsem je nenašel.

Zatím budu čekat, co s tím opravna provede. Ale "příště" (což doufám nikdy nenastane!!! :) ) se do toho už pustím sám a určitě hodně ocením tvé rady.
Do koupě toho LG jsem si TV opravoval sám, ale toho rozebírání panelu jsem se trochu "zalekl" :)
Naposledy upravil(a) JiriTom dne 26 dub 2017, 14:16, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#47 Příspěvek od Zaky »

Kde jsou konkrétně u tohoto modelu nevím, je to buď několik SMD paralelně, nebo klidně i THT varianta. Obvykle mezi GND a - pólem LED, v cestě může být ještě regulační tranzistor, neměl by být problém to na desce vysledovat.

Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

#48 Příspěvek od Heno »

Zaky: ano som rád, že si sa opravil...
Lebo odpory medzi source mosfetu a GND na zvyšovači napätia merajú len prúd cievkou pre jej správne nasýtenie, inými slovami tam sa reguluje trvdosť voltage boosteru (zvyšovača napätia) alebo inak povedané jeho výstupný výkon.
Samozrejme že aj tam jemožné v istých medziach regulovať prúd led pásov avšak je to nestabilné a nepresné, keďže sa tam este uplatnuje za tým vrazený regulačný mosfet s riadením PWM od MB.

Uživatelský avatar
JiriTom
Příspěvky: 1199
Registrován: 26 dub 2017, 02:00

#49 Příspěvek od JiriTom »

Proud, který protéká LEDkami, je během činnosti TV konstantní, nebo se mění v závislosti na běžícím obrazu, nebo je závislý i na něčem jiném ?
Sorry za pololaické otázky... :)

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#50 Příspěvek od Zaky »

Teď na to koukám, co jsem tam výše napsal :-( No stane se, nemyslel jsem to tak, ale jak jsem to napsal, je to pěkná blbost. Takže ano, musí se upravovat odpor, kterým teče proud ledkami, nikoli odpor pro proudové řízení zvyšujícího měniče od sycení jeho cívky. V případě takovéhoto "výplodu" prosím o upozornění co nejdřív :-)

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#51 Příspěvek od Zaky »

JiriTom píše:Proud, který protéká LEDkami, je během činnosti TV konstantní, nebo se mění v závislosti na běžícím obrazu, nebo je závislý i na něčem jiném ?
Záleží na pracovitosti TV, všelijaké ty dynamické kontrasty můžou s podsvětlením cvičit, obvykle je však z důvodu koukatelnosti tyto fetures nutné povypínat. Pak je tam ještě PWM pro řízení jasu podsvitu. Předpokládám, že dynamický kontrast je zajišťován změnou té PWM, do regulace proudu se asi nezasahuje, ale toto jsem nikdy nezkoumal. Pokud dynamický kontrast vypneš, měla by být PWM konstatní a nastavená podle úrovně nastavení jasu podsvícení v menu TV.

Uživatelský avatar
JiriTom
Příspěvky: 1199
Registrován: 26 dub 2017, 02:00

#52 Příspěvek od JiriTom »

TV opravena - v opravně. Velmi solidní jednání, rychlost i cena :D
Vada byla v LED páscích - vyměněno za novou sadu. Staré pásky jsem měřil a výsledek je: jeden pásek OK, druhý pásek svítí, ale jedna z diod nesvítí (zkrat ???, ochranná dioda průraz ???), třetí pásek nesvítí, vadné dvě LED. Měřil jsem:
a) pásek zdrojem 24V přes resistor 220 ohmů
b) jednotlivé LED pomocí dvou hrotů zdrojem 5V přes resistor 220 ohmů.

Ještě jednou popíši, co jsem naměřil před opravou na svorkách přívodu k LED podsvitu: bylo tam kolísavé stejnosměrné napětí 9 - 24 V, perioda kolísání byla cca 2 sec. Osciloskop nic zvláštního neukázal. Po odpojení LED naprosto stejné hodnoty. (teď už víme proč :) :wink: )

Příště (doufám za hodně dlouho...) se do toho pustím sám, LEDek na opravu mám dost... :)

Uživatelský avatar
decmen
Příspěvky: 572
Registrován: 25 zář 2013, 02:00
Bydliště: Chlumec n.C.

#53 Příspěvek od decmen »

Prozradíte, co znamená "solidní cena" ? :D

Uživatelský avatar
JiriTom
Příspěvky: 1199
Registrován: 26 dub 2017, 02:00

#54 Příspěvek od JiriTom »

Podle původního odhadu: 2400 Kč.
Počítám-li: sada pásek 1400.- , práce 1000.- což je přijatelné.

Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

#55 Příspěvek od Heno »

Za 90€ si pomaly celý taký TV môžeš kúpiť funkčný. Ale to je práve premštenou cenou tých led pásov, pretože jedna ledka tohoto typu vychádza od výrobcu asi na 5 centov, ale nie cez 3 obchodníkov.
Ak by tu led vyrábali v SK/CZ tak to rád kúpim aj za 20 centov kus, bohužial ak mám podporovať len dovozcov a ďaľších čo to len z číny dovážajú tak by som podporoval len kšeftárov a šuplikantov.

Pouč ma, prečo sa tam objavovalo len 9-24V a dokonca osciloskopom?
Nedáva to totiž žiadny zmysel vo vzťahu k tomu, čo si našiel ako závadu na led pásoch, takže ja to nechápem.

Uživatelský avatar
decmen
Příspěvky: 572
Registrován: 25 zář 2013, 02:00
Bydliště: Chlumec n.C.

#56 Příspěvek od decmen »

No, mně tam kolísalo napětí okolo 120V, takže těch jeho 9V také nechápu.
Tu cenu kolem 2,5kKč jsem čekal, na mě by to bylo moc, nicméně jsem tu telku nepotřeboval, šlo jen o studijní účely.

Uživatelský avatar
JiriTom
Příspěvky: 1199
Registrován: 26 dub 2017, 02:00

#57 Příspěvek od JiriTom »

Heno píše:Za 90€ si pomaly celý taký TV môžeš kúpiť funkčný. Ale to je práve premštenou cenou tých led pásov, pretože jedna ledka tohoto typu vychádza od výrobcu asi na 5 centov, ale nie cez 3 obchodníkov.
Ak by tu led vyrábali v SK/CZ tak to rád kúpim aj za 20 centov kus, bohužial ak mám podporovať len dovozcov a ďaľších čo to len z číny dovážajú tak by som podporoval len kšeftárov a šuplikantov.

Pouč ma, prečo sa tam objavovalo len 9-24V a dokonca osciloskopom?
Nedáva to totiž žiadny zmysel vo vzťahu k tomu, čo si našiel ako závadu na led pásoch, takže ja to nechápem.
Za 90 Eur koupit funkční tuto televizi je říše pohádek... :wink:

Pro naměření uvedených hodnot jsou možně dvě varianty:
1. zdroj možná pracuje tak, že když jede "do prázdna", což jel, tak sníží svoje napětí a neustálu "ohmatává" svorky, zda jsou už zatížené - to by vysvětlovalo to houpání úrovně
2. opravna mi lhala a byl vadný zdroj a ne LED. Ty pásky, co mi dali by pak ale musely být z jiného TV :(

Ať tak nebo tak, jede to skvěle a stálo mě to vlastně 1 tis. Kč, sadu pásků bych koupil i já za 1,4 tis. Nu ale - příště už budu měnit jednotlivé LED. Ale ještě raději - ať žádné příště není... :)

EDIT: Ještě možné vysvětlení, proč jsme každý naměřili na zdroji něco jiného: novější varianta zdroje z jinou funkčností

Samozřejmě všechnou jsou to jen úvahy nahlas... :D

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“