čištění křovinořezu

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

čištění křovinořezu

#1 Příspěvek od bu2520 »

pořídil jsem si na obžínání po sekačce křovinořez Sparta 250T po prvním sekání mám hlavu i náhonovou tyč zašpiněnou od mokré trávy vzduch to nebere ani otěr hadrem. Nechci to moc namáčet . Jak to čistíte vy, nebo to necháte tak?

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#2 Příspěvek od termit256 »

Kdyz se udela vetsi vrstva tak to po zaschnuti odpadne samo :-)

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od Michal22 »

Asi tak jak píše termit.
Ono je ještě docela mokro na to, abys sekl strunou. Pak se ti to tak lepí.
Pokud tě to moc štve, tak na tu tyč dej namočenou hadru (ne moc, aby ti voda netekla dolů), nech to nějakou dobu ležet a pak to oškrab plastovou nebo dřevěnou škrabkou.
Ale já za těch asi 20 let, co používám podobný křovinořez, nikdy neměl potřebu zrovna tyhle místa čistit...
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
alj
Příspěvky: 110
Registrován: 10 čer 2016, 02:00
Bydliště: JM

#4 Příspěvek od alj »

Já prostě vezmu hadici a proudem vody tyč a hlavu s krytem ostříkám. Pak nastartuji a projedu jej na maximální otáčky, aby se dostala ven voda z hlavy. Stejně ti zůstane krovinořez po pár sekání špinavý od trávy ať jej čistíš jak chceš. Jde mi jen o to, aby tráva neodpadávala v místě uskladnění. Dělám to tak už asi 15 let a žádný problém.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od Michal22 »

Ještě dodatek- nejlepší je si naplánovat sečení tak, že napřed použiješ strunu, až potom vyžínací kotouč. Tím pádem se ti spousta částí křovinořezu očistí- při sečení kotoučem neděláš řezanku jako u struny, nepodrcená tráva sama o sobě dokáže čistit.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#6 Příspěvek od Honza_dy »

Tvrdší smetáček namočený do vody a normálně to odřu. Je potřeba nejdříve navlhčit, počkat až usazeniny nasáknou vodou a potom to jde samo. Na podzim čístím tak, že demontuji plasty, hodím je na dvoře do škopku s vodou a čistím je až druhý den. Musí se to udělat několikrát, ty travní nánosy jsou odolné, ale jde to.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#7 Příspěvek od Yarda1 »

Já si křovinořez půjčuji. Když jsem ho vracel poprvé, zkoušel jsem ho očistit benzínem, nešlo to, pak jsem přišel na to, že je na to nejlepší obyčejná voda. Nejlépe ostříkat hadicí z nejhoršího a pak umýt štětkou nebo tak něco.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#8 Příspěvek od termit256 »

Nejsem botanik, ale vzhledem k tomu ze trava se obvykle benzinem nezaliva, neocekaval bych ze ji bude rozpoustet... :-)

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#9 Příspěvek od bu2520 »

díky za info, nechám tomu volný průběh. Strunou sekám, protože jsem ho pořídil na dočišťování po sekačce, čili tráva není vysoká a obsekávat kotoučem podél plotů není zrovna to pravé :-) .

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

Dlouho si skrýval puntíčkáře ..... Co na to,Tvoje , nebo Tě vyučila ? :lol: :lol:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

Problém v podstatě vychází z toho, že "šťáva" z trávy je roztok cukrů, bílkovin, latexovejch částic a dalších látek - a jako takovej se projevuje jako poměrně solidní lepidlo. Navíc obsahuje určitej podíl organickejch kyselin, který povrchově naleptávají plasty i laky používaný na technice - a na tom naleptaným povrchu drží ty cukry a další lepidla ještě líp. Ani kovy jako hnilík nebo zinek a jejich slitiny nejsou úplně imunní, naleptá je to taky. Nejlíp na očištění pomáhají slabě zásaditý roztoky podporovaný zvýšenou teplotou a případně ještě doplněný nějakým detergentem = saponátem. Takže ohřátá voda, soda nebo potaš (uhličitan sodnej nebo draselnej), něco saponátu, součástky namočit jako prádlo do předpírky, nechat chvíli odmáčet - a pak odrbat nějakým měkkým kartáčem, smetáčkem a podobně.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#12 Příspěvek od Atlan »

Len ho nechajte, prve 5 kosenia ho to bude bavit a potom sa stym zmieri. Ono to vyzera pekne po umyti ako nove. Ale skoda casu. Nicomu to nevadi teda,pokial neparkuje v obyvaku.

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#13 Příspěvek od Hejnicek »

Jestli mas drahou,
dej ji to za ukol po seceni umyt vlaznou vodou.
Myslim, ze to dela tou houbyckou na nadobi.
Mam 15 let krovinak jako novy a to s nim secu docela hodne.

Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Jirka »

Hadrem a vodou - namočit a po chvíli otřít. Křoviňák mám 20 let a pořád jak nový, voda tomu neublíží. A to ho yyju ho po každém sekání, protože ho převážím autem domů.
*****

Uživatelský avatar
Lojzek
Příspěvky: 189
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Zašová

#15 Příspěvek od Lojzek »

já plně souhlasím s honzou_dy. Mokrý smetáček, kýbl vody ( když ho necháš na slunku ohřát půjde to líp. Namokři to tím smetákem, nech to chvilku tak, po chvilce se to krásně umyje.
Nejlepší jsou takové ty použité zamuchlané levné smetáčky s kterýma se normálně nedá zametat. ( nový smetáček má rovné štětiny a ty po tom kloužou.)

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“