Nepřejícnost či úchylka?

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
beaumonty
Příspěvky: 80
Registrován: 22 srp 2014, 02:00
Bydliště: Brno

Nepřejícnost či úchylka?

#1 Příspěvek od beaumonty »

Ve volném čase bastlím různé staré mašiny, teď zprovozňuji B 73. Pod stolem mám druhý měsíc strčený kotoučák Akai 4000 DS, který sice svítí, přehrává a přetáčí na obě strany, ale zvuk z něj nejde. Tak mě napadlo ho dnes rozdělat, jestli náhodou na něco nepřijdu. Představte si, že jsem přišel na to, že předchozí majitel přestřihl dva káblíky od hlavy. A mě nejde na rozum jedna věc. Co je to za člověka, který musí oddělat 12 šroubů, sundat všechny přepínače, plechové kryty a vytáhnout střeva z dřevěného korpusu, jenom proto, aby ušmikl kábl. A pak to samozřejmě dát zase dokupy a odnést na ekodvůr. Nebylo by jednodušší s tím prostě říznout o zem a je vymalováno?
Setkali jste se s něčím podobným u svých pokladů?
P.S. Dráty jsem zkusmo propojil a ono to hraje -))

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »


Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#3 Příspěvek od Jodr »

No, není to až tak nic vyjímečného. Jeden čas se mi dostávaly na stůl přístroje po jednom dovedovi z CB, který zastával praxi: "Když to neopravím já, tak nikdo" a objel piny procesoru drátem s 24V. :(
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
beaumonty
Příspěvky: 80
Registrován: 22 srp 2014, 02:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od beaumonty »

Taky dobrý, takže ještě dva jiné zážitky. V bazaru jsem koupil kazeťák a doma po sundání deklu jsem zjistil, že se někdo dovnitř vymočil. Takže ty chcanky spolu s nasedaným prachem vytvořily takovou zvláštní, v teple značně páchnoucí hmotu -))
A druhý případ, když jsem před několika lety začínal s bastlením, tak se mi do rukou dostal prastarý radiomagnetofon, kde jsem z bateriového prostoru vytáhnul malý igelitový smotek s čímsi, co vypadalo jako tráva. Byla to tráva, ale vzhledem k neprokázanému stáří jsem to raději spláchnul -)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Jodr píše:...Jeden čas se mi dostávaly na stůl přístroje po jednom dovedovi z CB, který ... objel piny procesoru drátem s 24V. :(
Ještě důkladnější byl člověk, co na tohle používal násobič napojenej na zásuvku 230V a s cca 22nF kondíkama - na výstupu měl něco kolem 2,5kV a při posouvání po těch pinech to docela solidně nahlas prskalo ... Napětí 24V občas ty integráče PŘEKVAPIVĚ vydržely, 2,5kV ale nic a nikdy ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Victronix
Příspěvky: 910
Registrován: 23 lis 2007, 01:00
Bydliště: Vážany

#6 Příspěvek od Victronix »

A teď jedna haluz. Když jsem byl na střední, tak jsem dostal nějaký "starý" nefunkční autorádio, ale už bylo s displejem a procesorem. Když už jsem se s ním natrápil, tak jsem všechny piny přejel 12-ti voltama. A rádio naskočilo. A pak ještě dlouho fungovalo :-).
Jinak ale takový zvěrstva nedělám.
Hledám ideální řešení...

Uživatelský avatar
Karel286
Příspěvky: 60
Registrován: 25 srp 2010, 02:00

#7 Příspěvek od Karel286 »

Úchylka to je hezké pojmenování. Já bych to nazval asi jinak a více jadrně. O těchto "úchylkách" bych mohl napsat román. Téměř denně řeším podobné "zásahy" v rámci dvouleté záruky u mobilních telefonů či tabletů - prostě spotřebního zboží. Možnost, že bude po dvou letech vyplacena plná finanční hodnota za "neopravitelný" přístroj a zákazník si pořídí v podstatě zadarmo přístroj nový a již podstatně lepší, je velmi lákavá. A tak zákazníci zkouší cokoliv. Ono ale moc možností není - téměř vždy se jedná o přivedení napětí o hodnotě větší než hodnoty malé na jakýkoliv dostupný kontakt. Ovšem všechny zákazníkem dostupné kontakty (alespoň u zařízení firmy Samsung) jsou napěťově chráněny a tak musí nejdříve "shořet" tato ochrana a tím se vytváří specifické závady, které se zadokumentují, okomentují a zašlou zákazníkovi se zamítnutím záruční opravy. K tomuto kroku přistupují i někteří prodejci se svým servisním střediskem a pak chtějí náhrady u zastoupení značek a autorizovaných servisů.
Docela by mne zajímalo, jak je tato poměrně běžná praxe rozšířená v zahraničí, nebo zda-li je to opět takové české specifikum :cry:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#8 Příspěvek od EKKAR »

Osobní zkušenost - "známej" známýho, původem ze subsaharský Afriky, ovšem bydlící už drahně let v Anglii, při jedný návštěvě Prahy vykládal, jak podobným způsobem 3x vyreklamoval telefon, než servisní středisko POJALO nějaký podezření a učunilo/nechalo učunit expertýzu a na jejím základě pak další reklamaci zamítlo ...

Stačí si vzpomenout, ODKUD pocházejí takový ty dopisy začínající "dobrá den, jsem správcem dědictva v částka $10 000 000 po bohatá vdova ..." :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od radioelectrum »

blbý jsou spotřebiče kde je záměrně vyvedená fáze na kostru, a potom to někde odloží. někdy i s lístečkem zdarma funkční.

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#10 Příspěvek od weed_smoker »

Setkávám se hlavně s ufiklejma přívodama(z něčeho si je beru taky,hoděj se),s tim ostatnim výjimečně.Pochcanej kazeťák jsem měl taky a jinej náš kocour pravidelně značkoval všecky CRT/LCD v baráku,ke kterejm se dostal.Nejvíc mě vždycky vytočilo,když se nějaká kočka vychcala do vypájený hromady součástek na stole.Přežily obvykle jen věci v TO-39,TO-3 a podobně,pak LED a LQ4xx/VQE xx zobrazovače a zlacený konektory.Co bylo DIL/SMD,spojovací materiál(železnej,mosaznej) a odpory krom TR161/191 šlo obvykle do kopru.

Uživatelský avatar
Victronix
Příspěvky: 910
Registrován: 23 lis 2007, 01:00
Bydliště: Vážany

#11 Příspěvek od Victronix »

weed_smoker píše:...Přežily obvykle jen věci ...
To by u mě nepřežil ten kocour.
Hledám ideální řešení...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#12 Příspěvek od EKKAR »

Taky bych z takový mrchy asi učunil žíznivou čáru do luftu křížem přes řeku ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#13 Příspěvek od konosuke »

spíš opakovaně vídám staré vraky (TV, mgf, VCR, PC monitor...) se záměrně ustřiženým síťovým napájecím přívodem, není to náhodou ňaky předpis že na SD to musí bejt takhle "ošetřený" ? pokud bych tu flexo šňůru
fakt potřeboval tak ji civilizovaně odpájím od zdroje a mám ji pak o něco delší, ne ?
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#14 Příspěvek od EKKAR »

Jo, takovej předpis je - zařízení určený k likvidaci má mít oddělenej síťovej přívod, aby ho nebylo možný bez výměny kabelu znovu zapojit na 230V. Důvod je jasnej - jakmile šňůru vyměníš, stáváš se původcem opravy a přebíráš za celý zařízení, za jeho revizi před uvedením do provozu a za jeho další provozní bezpečnost odpovědnost ... Máš tak na výběr - buď to necháš ležet, nebo komplet odpovídáš za nový uvedení do provozu ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
stefan31
Příspěvky: 1195
Registrován: 17 čer 2004, 02:00

#15 Příspěvek od stefan31 »

Na ustrihnuté prívodné káble tuším existuje nejaký predpis pri odovzdávaní na SD, a neviem, èi to nie je aj s CRT obrazovkami, urazí sa im hrdlo....

Stefan31

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“