Napájení modelářského BLDC motoru

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

Napájení modelářského BLDC motoru

#1 Příspěvek od Honza_dy »

Zdravím vespolek,
v rámci rekreačního bastlení si hraju s malým NC strojkem ilustrační odkaz a napadlo mě zkusit vytvořit prototypovou frézku na DPS.
Z-osu si dodělám, ale řešil jsem nejvhodnější pohon vřetene vzhledem k poměru výkon/váha.
Po chvíli zkoumání mi vyšlo nejlepší použít malý brushles motor s měničem. Objednal jsem tedy levnou sadu + sklíčidlo.
S modelařinou ovšem nemám žádné zkušenosti a zaráží mě jedna věc. Na všech videích, které jsem shlédnul byl motor vždy napájen z baterie. Buď z lionu nebo z 12V olova. Já chtěl pro napájení použít spínaný zdroj 12V/13A co jsem vytáhl ze starého serveru možná na výstupu podepřený několika kondenzátory.
Chci se zeptat zkušenějších, vyžaduje tato kombinace bateriové napájení nebo ji můžu beztrestně připojit na již zmíněný spínák? Motor i měnič už mám doma, ale zatím není čas si hrát...

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#2 Příspěvek od termit256 »

Ty motory jsou extremne nachylne na prach a pocitaji s chlazenim vzduchem od vrtule, tudiz na frezku nepouzitelne. Navic frezovani je asi nejhorsi zpusob jak vytvorit DPS. Je to pomale a nepresne, frezy jsou relativne drahe a rychle se tupi. To sklicidlo je taky k nicemu, haze to jako prase. Frezy se upinaji do klestin.
Naposledy upravil(a) termit256 dne 06 čer 2017, 10:56, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

Nevidím důvod, proč by to nemělo běhat - ale nebude to mít požadovanej krouťák, protože ty brushless motorky berou při rozběhu až desítky ampér proudu - sice krátkodobě, ale může to způsobovat zareagování nadproudovejch ochran zdrojů právě při těch rozbězích.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od jezevec »

Bude to běhat jen chvíli, než upeče motor. Důvod, proč máš na tuto koncepci zapomenout ti už vypsal termit256.

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#5 Příspěvek od Honza_dy »

Problémy s prachem a teplotou mě napadly. Myslím, že jsou řešitelné a tak jsem je upozadil. Co se týče krouťáku řekl bych, že na frézování cest nástrojem 0,2mm do hloubky zhruba vrstvy mědi by to mělo stačit. Na frézování okrajů desky už asi ne.
Pomalost výroby nevadí, jak už jsem psal v prvním příspěvku, jedná se o rekreační bastlení. Někdo se v neděli sebere a jde čumět na fotbal, já místo toho dělám takovéhle věci s vědomím nejistého výsledku, ale bavíme se u toho oba.
Jinak díky za postřehy. Zkusím dát vědět jak to dopadlo.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#6 Příspěvek od Atlan »

Zabudni na to. Bude to vybravot lebo ta konstrukcia nieje na to urcenA. Budes tupit a lamat frezy. To nehovorim o tom skucovadle co tu bolo spomenute.
Proste slela ulicka, max tak kreslenie fixou a vyleptat.

Uživatelský avatar
kachle
Příspěvky: 276
Registrován: 23 lis 2015, 01:00

#7 Příspěvek od kachle »

Já používám na gravírování vřeteno vlastní výroby. Modelářský motor a kleštinový upínač ER11. Frézujeto perfektně bez žádných problémů.
Přílohy
IMG_20170518_230658.jpg
(176.54 KiB) Staženo 147 x
IMG_20170518_230512.jpg
(19.4 KiB) Staženo 109 x

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#8 Příspěvek od termit256 »

Az ted jsem si vsiml, ten strojek ma remeny.
To je na frezovani naprosto nepouzitelne.
Bude se to klepat jak ratlik a ztracet kroky.
Ale jak vidno, kazdy si to musi vyzkouset sam :-)

Az zjistis ze je to uplne k hovnu, dam ti namet na laborovani ktere by mohlo prinest funkcni vysledek.
Misto toho vretene primontuj blok s rotacnim zrcatkem z laserovky pripadne listu z LED tiskarny a zkus potunit elektroniku, dat silnejsi laser apod. aby slo zapisovat laserem primo do fotoresitu. Myslim ze tohle by ocenilo vic lidi. Odpadla by babracka s osvitem, macenim pauzaku v acetonu apod.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

Bóže, tady už je zase chtrejch, co nikdy nevyzkoušeli a jen teoretizujou. Modelářská oběžka na dělaným vřetenu s kleštinou ER11, co točí skoro 20000 a rve na jeden záběr frézou průměru 3 mm překližku tlustou 6 mm. Motor je skoro studenej, zato se pěkně hřejou ložiska vřetene a regl/měnič motoru. Jo a celý to tahaj krokáče přes ozubený řemeny. Kromě trubek a základový konstrukce vše tištěný na 3D tiskárně.
Na modelářský frézování překližky, balzy, laminátu a hliníku s přesností na 0,1 mm naprosto v pohodě. A nejsem sám, stačí na Trubce zadat MPCNC. :wink:
Přílohy
MPCNC6.jpg
(141.84 KiB) Staženo 161 x
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#10 Příspěvek od termit256 »

To neni frezovanii, to je kousani :-)

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#11 Příspěvek od Honza_dy »

Kachle || Celeron : Čím ty motory krmíte?

Uživatelský avatar
kachle
Příspěvky: 276
Registrován: 23 lis 2015, 01:00

#12 Příspěvek od kachle »

K napájení používám spínaný nastavitelný zdroj 14 -24V / 30A.
Regulátor: https://www.rcsvet.cz/30-50a/11736-drag ... k-40a.html
Plus jsem si udělal generátor pro přízení regulátoru s NE555.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#13 Příspěvek od Celeron »

Honza_dy píše:Kachle || Celeron : Čím ty motory krmíte?
Já tam mám modelářskou trojfázovou oběžku a regulátor, v podstatě to samý co sis objednal, akorát silnější. Proti stejnosměrnejm mají podstatně větší krouťák a neubejvaj uhlíky. Napájím to 24V/600W DC zdrojem od číňana.
Jirka
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#14 Příspěvek od termit256 »

Ja mel nejakou starou MAHO, ale prodal jsem ji, protoze kovo jsme zrusili a na udrzbu byla zbytecna.

Pro mne za mne at si to postavi, zjisti ze je to k nicemu stejne jako milion lidi pred nim, pak vymeni lesenarske trubky a remeny za podeprene tyce a trapezove srouby, jen aby opet zjistil ze to neni k nicemu a pokud vytrva, udela si stroj na linearnich vozicich s kulickovymi srouby ktera bude jaks taks frezovat a pak jen zalituje vyhozenych penez a casu, opet jako milion lidi pred nim :-)

Jak se zda, zkusenost je neprenositelna

Ja mam i 3D tiskarnu na 15mm linearech s kulickovym sroubem na stolku a i kdyz cely stroj vazi pres 60kg, o frezovani bych neuvazoval ani v nejdivocejsich snech.

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#15 Příspěvek od Honza_dy »

termit256 mimo jiné píše: ... Pro mne za mne at si to postavi, zjisti ze je to k nicemu stejne jako milion lidi pred nim, pak vymeni lesenarske trubky a remeny za podeprene tyce a trapezove srouby, jen aby opet zjistil ze to neni k nicemu a pokud vytrva, udela si stroj na linearnich vozicich s kulickovymi srouby ktera bude jaks taks frezovat a pak jen zalituje vyhozenych penez a casu, opet jako milion lidi pred nim :-)

Jak se zda, zkusenost je neprenositelna ...
Na jednu stranu Tě chápu. Pohled zkušeného člověka co má již něco za sebou a nedokáže přijmout pohled amatéra (diletanta) v oboru.
Na stranu druhou nechápu jistou zabedněnost v tom, když 3x napíšu, že to dělám pro radost s plným vědomím nejistého výsledku.
Pokud chci něco vážně vyfrézovat, tak mám v práci k dispozici SMX 3500, čili mám představu jak vypadá opravdová frézka. Máme i 7-osé DMGčka, ale na ty se samozřejmě můžu jen dívat. :D
Já se třeba mnohem víc vyblbnu s tím, co občas najdu ve šrotu a 3D tiskárnou, která samozřejmě nemá podepřené lineáry ani kuličkové šrouby.

Jinak díky všem za odpovědi k původnímu dotazu.

P.S. Termite musím Ti dát za pravdu, to sklíčidlo za 35,- opravdu háže jako prase :)
Přílohy
WP_20170606_21_18_49_Rich.jpg
(232.93 KiB) Staženo 63 x
WP_20170606_21_17_31_Rich.jpg
(144.98 KiB) Staženo 74 x

Odpovědět

Zpět na „Poradna“