Klávesové zkratky.

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

Klávesové zkratky.

#1 Příspěvek od Brozicek »

Programátoři si navymýšleli u "kdečeho" plno různých klávesových zkratek. Prakticky je nepoužívám, stejně bych si je nepamatoval. Občas jen využiji Ctrl+C, X, V nebo A pro kopírování, vyjmutí, vložení nebo výběr.
Co se mi podle zákona schválnosti však často stane je to, že když se mi na klávesnici nějak zamotají při překlepech prsty, tak zcela nahodile, jako naschvál, vytvořím nějakou nechtěnou klávesouvou zkratku, a pak se divím, co jsem to spustil za funkci. Bohužel někdy je ta funkce nevratná.
Vím, že snad lze klávesouvé zkratky nějak zakázat, ale pak bych asi nemohl používat ani ty čtyři, které si už konečně pamatuji.
Zajímalo by mne, zda se často v praxi klávesové zkratky užitečně využívají u jiných uživatelů, a zda nejsem náhodou jediný, který je moc nemá rád.

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#2 Příspěvek od vicious »

Keď už nič iné, tak bez Alt+Tab by ma trafil šľak.

Uživatelský avatar
dreamer
Příspěvky: 380
Registrován: 22 říj 2014, 02:00

#3 Příspěvek od dreamer »

O tom že by šly zkratky zakázat globálně pochybuji - jde o kód který posílá klávesnice. Podle mého systém zkontroluje zda se je nejedná o sestémový příkaz (třeba právě to ALT+TAB, CTRL+C atd.) a pokud ne tak předá programu který má fokus. Pak by tedy asi bylo pouze záležitostí konkrétního programu zda umí svoje zkratky zakázat. Já používám často CTRL+P pro tisk, v excelu CTR+; pro vložení aktuálního data a ještě určitě pár dalších. Docela dost to urychlí práci.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#4 Příspěvek od Artaban001 »

Pokud ty zkratky máte v hlavě, ulehčí a zrychlí práci na PC. Ono stačí jen ty 3 nejznámější. U některých aplikací jdou zakázat a u WIN jde vypnout i to "5X Shift" (u her to vadí a sám tu funkci nepotřebuji).
Existují kursy na PC, kde mají zapovězenou myš. Sám jsem viděl člověka, co tím kursem prošel, jak na tom PC byl rychlejší, než já z myší..

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od Michal22 »

Kdo začínal s počítači v době, kdy ještě nebyly po pravici potkáni, tak ten klávesové zkratky používá dodnes.
Já zase asi nejvíc používám Ctrl+S.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#6 Příspěvek od ok1hga »

Michal22 píše:Já zase asi nejvíc používám Ctrl+S.
. . . mě se zase líbí "totalcommander" a Alt+F7 . . .

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#7 Příspěvek od dred »

Opera .. Ctrl+Shift+x :lol:

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#8 Příspěvek od mtajovsky »

Klávesovou zkratku oceníte, pokud opakovaně, po padesáté, vyvoláváte z menu stále stejnou operaci. Některé aplikace umí pro položky v menu i uživatelské zkratky dodělat nebo ty standardní pozměnit.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#9 Příspěvek od Achab »

Zkratky pro schránku moc nepoužívám - k označení textu stejně musím použít myš takže příkaz z kontext menu je pohotovější. Ovšem v prohlížeči nebo v různých programech je použití zkratky často výhodnější a rychlejší než se k příkazu proklikávat.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#10 Příspěvek od Artaban001 »

Alt+F4 běžně vypínám počítač.

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#11 Příspěvek od dobrman »

ve Win zkratky moc nepoužívám, ještě tak "klasiku" copy-paste.
Ale třeba v photoshopu a pod. si to bez zkratek nedovedu moc představit. Teda pokud u toho člověk nechce strávit i vánoce...
........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#12 Příspěvek od p32 »

Pokud vím, tak ve woknech jdou klávesové zkratky upravovat (nahrazovat jinou funkcí). To samé jde i v TC. Takže není problém si některé deaktivovat a některé nechat.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od PotPalo »

Ctrl+Shift+N - Ninja Mode :lol: (v Opere, ale funguje aj v iných prehliadačoch)
Inak ich používam dosť, napríklad v TC, v Irfane, klasické Windowsovské, atď.
Tiež jeden trik, ktorý funguje ešte z čias Windows 3.11: okno sa dá zatvoriť dvojklikom vľavo hore na ikonu (v 3.11 tam bol symbol [-] na zatvorenie okna). Načo jazdiť myšou ďaleko doprava, keď som vľavo, že...

A ozaj, dobré je si pamätať Ctrl+Z (späť posledná činnosť, funguje to dokonca aj keď v Opere nechtiac zruším položku z rýchleho prístupu, inak dosť používané keď sa mi podarí zmazať označený text)

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#14 Příspěvek od lesana87 »

Nejvíc klávesových zkratek používám v práci v CADu. Tam jsou klávesy na kreslení všech základních tvarů, módy uchytávání, editaci objektů, generování výstupů... Ušetří to spoustu přesunů myši a klikání. V Eaglu jsou taky klávesový zkratky a další se dají doplnit. :)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#15 Příspěvek od rnbw »

V Linuxe je jedna velmi silno navykova vec (je to prevzate z Unixu) - text sa da jednoducho kopirovat tak, ze sa mysou oznaci a vlozi sa kliknutim stredneho tlacidla mysi na cielove miesto.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“