Učebnice programování Arduino

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Učebnice programování Arduino

#1 Příspěvek od Celeron »

Slyšel jsem, že nedávno vyšlo něco mnohem lepšího a obsažnějšího k programování než od Zbyška Vody a HW Kitchen. Nevíte vydavatelství a název?
Nebo aspoň něco k popisu jednotlivých příkazů s příklady kódu a hlavně česky. Na netu je toho sice spousta, ale všechno strašně rozvláčný s HW příkladama a všude je jen něco. Jsem stará škola a když smolím nějakej SW na PC, (nebo nějakej reverzuju :oops:) tak mám radši papírovou programátorskou příručku než 10 voken na PC.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

hakamusai
Příspěvky: 943
Registrován: 17 dub 2007, 02:00

#2 Příspěvek od hakamusai »

Zkus kouknout tady.Asi to nebude to co chceš,ale na netu je toho o Arduinu tolik (většina v angličtině),že netřeba nic dalšího řešit.

Uživatelský avatar
dreamer
Příspěvky: 380
Registrován: 22 říj 2014, 02:00

#3 Příspěvek od dreamer »

Ten odkaz který dával hakamusai je právě na publikaci od Zbyška Vody jestli se nepletu. Teď nedávno vyšla reedice která by měla být obsáhlejší. O kolik netuším ale o jiné publikaci v češtině nevím a to dění v této oblasti celkem sleduju. Já když nevím jak použít nějaký příklad tak kouknu přímo na arduino.cc Je to sice v angličtině ale ty uvedené části kódu jsou tak intuitivní že doprovodný text ani není moc potřeba louskat.

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#4 Příspěvek od misocko »

nasiel som este pdf : ArduinoPriruckaProgramatora.pdf , ale neviem kde... ale myslim ze pri troche hladania najdes vsetko aj v zrozumitelnom jazyku , akurat to nebude pokope.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#5 Příspěvek od Celeron »

No tak to je zatím nejblíž mý představě. http://www.hobbyrobot.cz/wp-content/upl ... matora.pdf Většina tak nějak pohromadě. Na netu je všecko šíleně užvaněný a roztahaný na padesáti místech....
Misocko díky!
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
dreamer
Příspěvky: 380
Registrován: 22 říj 2014, 02:00

#6 Příspěvek od dreamer »

Taky znám a občas nahlédnu. Nenabízel jsem proto že nesplňuje ani podmínku "nedávno vyšlo" ani podmínku "obsažnějšího" :-)
Chybí mi tam třeba můj celkem oblíbený příkaz switch / case

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#7 Příspěvek od dobrman »

já mám k rychlýmu nakouknutí (hlavně syntaxe)
tohle
Na rychlý připomenutí mi to stačí. Do větších věcí se moc nepouštím....

Uživatelský avatar
geograf
Příspěvky: 169
Registrován: 15 čer 2004, 02:00
Bydliště: tade na Hané (JN89OK)
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od geograf »

-> dobrman: už je novější verze https://sites.google.com/site/mechatron ... cheatsheet

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#9 Příspěvek od dobrman »

dík,
hned si to přehodím... :)

Uživatelský avatar
hobbyrobot
Příspěvky: 123
Registrován: 17 čer 2015, 02:00

#10 Příspěvek od hobbyrobot »


Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#11 Příspěvek od mtajovsky »

IMHO je nejlepší nějaká učebnice C a naprostých základů C++. Pak si to dát dohromady s referencí pro Arduino aby bylo jasné, co je vlastní C/C++, co jsou C-runtime funkce a co jsou funkce a makra z prostředí Arduino pro ovládání HW. Vše ostatní musí průměrnému bastlíři už dojít z popisu knihoven a z příkladů.

Nenechat se zmást kamuflážními pojmy jako jazyk "wiring" atd. Programy pro Arduino jsou C a trochu C++, nic jiného. Vždyť na pozadí pracuje gcc.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#12 Příspěvek od Celeron »

Nojo, to, co píšeš je pro mě strašná kupa práce na vyřešení jedný záležitosti. :roll:
Trošku jsem začal něco psát metodou pokus omyl. Potřebuju z modelářský telemetrie sosat 34 znaků paketu ukončeným znakem 0FFh. Neustále se to opakuje. Načítání telemetrie a posílání po jednotlivých znacích do PC mi maká.
Aby se ten paket dal rozebrat a vyčíst z něj údaje, zkouším zachycený znaky přičítat do stringu a po příchodu 0FFh ho celý vyslat do sériovýho monitoru. To mi taky chodí, ale jen první průchod. Při druhým a dalších průchodech se neustále znaky přičítají na konec stringu. Nemůžu přijít na to, jak zařídit aby se začalo znova od začátku stringu. Prošel jsem vše kolem stringu v referencích co jsi dával odkaz ale nic ně nepomohlo. Zkoušel jsem definovat dýlku, nic. Zkoušel jsem znovu definovat string po jeho vyslání do serial monitoru a stále stejný. Dokonce některý příklady v referencích uvedený hází chybu při kompilaci. IDE mám 1.7.8.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#13 Příspěvek od p32 »

Nechci ti radit, ale asi bych to rozdělil na start rutinu, která nastartuje čtení na základě nějakého startovacího znaku a potom čtení dokud neprojde stop znak. Celé bych potom načetl do řetězce, který bych někam poslal, posunul ukazovátko na čtení a čekal na další startovací znak spolu s čekáním na případné ukončení. Je to jednoduché, ale asi děláš někde triviální chybu, takže si to rozdělej na ty podprogramy s podmínkama a zjistíš to určitě hned. :wink:

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#14 Příspěvek od Celeron »

Ale já to tak v podstatě mám jak píšeš. Ta telemetrie posílá paket 34 znaků. Já testuju počátek 0FEh a když přijde, plním "vstupní buffer"- řetězec z paketu a když přijde koncový znak 0FFh, tak řetězec zpracuju, tedy zatím kontrolně vypíšu na PC. To mi chodí. Když jde další paket 34 znaků, tak se mi řadí do "vstupního bufferu"-řetězce za předešlý paket a to je špatně, potřebuju aby to šlo znovu od začátku. Nevím si rady, jak určit, že to má být vždy ukládaný od začátku "vstupního bufferu" - řetězce. Co jsem o stringu u Arduina přečetl, nikde o tom žádná zmínka. A ani jsem nenašel na netu žádnej příklad, kde by to používali. :(
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#15 Příspěvek od dobrman »

máš SZ

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“