Vzduchový rychlospojky

Tato sekce je určena pro diskusi o dílenském vybavení, tedy o nářadí, pomůckách a přípravcích, převážně tedy povahy mechanické, nikoliv elektrické

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Vzduchový rychlospojky

#1 Příspěvek od Celeron »

Vážení, přívod stlačenýho vzduchu 6 barů do dílny. Klasický vzduchový rychlospojky, samec u kompresoru, samice u vývodu v dílně. Vzduch potřebuju na vyfukovačku, vibrační brusku žehličku a pod. Zatím jsem měl zahradní "křížkovou" hadici protaženou skrz dvě zdi a zalištovanou v zaklapávačce 22x20 Kopos. V dílně se válelo asi 10m a to mi vadí. Potřebuju dát vývodku na zeď a hadici možnost nastrčit a kdykoliv sbalit. Samostatná hadice není problém, namáčkne se na krokodýlky koncovek a donese zamáčknout pojistný prstýnky na lis k místnímu hydraulikáři.
Jenže co s pevným rozvodem? Napadlo mě zkusit prstýnky zamáčknout elektrikářským ručním lisem na Al oka na Ayky kabely. Sice to bude šestihran ale snad poslouží a krokodýl podrží. Myslíte, že ten ruční lis s čelistma na 70-ku, 95-ku či 120-ku dokáže smáčknout nerezovou trubičku průměru 12 mm stěna 1 mm? Když si vzpomenu, jak jsme s ním při lisování Ayky 240-ky dva zápasili a to má lis metrový rukověti...https://www.idama.cz/produkty-rychlospojka-6-mm-na-hadici-detail-40140
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Proč to dělat jednoduše, když to jde dělat složitě, viď?
Stejně se ti bude hodit mít v dílně takovejch přípojek víc, tak si vyrob z kusu silnostěnnýho taženýho jeklu "psa", do kterýho na jedný straně vyvrtáš díru a vyřežeš závit pro napojení šroubení nalisovanýho profesionálně na tý hadici a do delší boční stěny vyvrtáš stejný díry se závitem, do kterejch potom našroubuješ 2-3 nebo klidně i víc výstupních "samiček" a do těch si podle potřeby napojíš všecko co budeš potřebovat. Ten kus jeklu upevníš na stěnu třmenem nebo třeba i pomocí po stranách navařenejch "pacek" s dírama na šrouby do hmoždinek a podobně. Kdybys tenhle dotaz napsal jen o den dřív, mohl jsem ti to v práci vyfotit, jak to tam bastlí údržba na všecky místa, kde je takový upevnění a rozbočení potřeba.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#3 Příspěvek od Celeron »

Ale houby, mě stačí jen jedna přípojka do jedný nástěnky. Ta dílna má 4 x 6 metrů. Jde mi jen o to, aby se hadice neválela po zemi a dala se kdykoliv odcvaknout, sbalit a odnýst jinam. Dej pokoj s nějakou kovařinou, ten jekl elektrikou plynotěsně nezavařím, musel bych votravovat někoho s autogénem nebo tigem. Jemný velký závitníky na koncovky nemám a ještě by se to muselo natřít a tejden by to smrdělo. Kdybych potřeboval víc vývodů, tak Y nástěnka se taky dá koupit.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#4 Příspěvek od doktor365 »

Na pevný rozvod stačí obič hostalen (PPR) na vodu.Za pár korun pevný rozvod.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Celeron píše:...Dej pokoj s nějakou kovařinou, ten jekl elektrikou plynotěsně nezavařím, musel bych votravovat někoho s autogénem nebo tigem. ...
Pravda, já píšu z pozice "plameňáka" s papírama ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#6 Příspěvek od BOBOBO »

Co blbneš , na tenhle tlak stačí klasika šroubovací páska . Jinak psa na 4 vývody koupíš v Lidlu za 150,- peněz .

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Nemluvím o těsnění spoje rychlospojka - "pes", pokud je ten "pes" bastlenej z kusu jeklu, ale mluvím o zavaření jeho čel. Rychlospojky samozřejmě zašroubuješ přes bílou polymerovou těsnicí pásku "teflonku" do děr s vyříznutým závitem, ale pokud máš jekl 30x30mm (například), potřebuješ nejdřív nějak utěsnit čela - a to "prskavkou" na CO₂ zavaří jen opravdu machr, plamenem nebo TIGem je to daleko snadnější. Do 6 barů tlaku to navíc jde i jen pájet mosazí, není potřeba vařit, jdou i zapájet kousky trubek s nařezaným závitem k našroubování vývodek přímo na díry v boku "psa" atp. Ale furt to je úkol pro "plameňáka" ...
Naposledy upravil(a) EKKAR dne 25 čer 2017, 22:26, celkem upraveno 1 x.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od workhard »

CO2 bez problému.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

BOBOBO píše:Co blbneš , na tenhle tlak stačí klasika šroubovací páska . Jinak psa na 4 vývody koupíš v Lidlu za 150,- peněz .
Nestačí, protože šnekovnice vadí při odemykání rychlospojky. No myslel jsem, že se na elektrikářským fóru spíš něco dozvím o lisování těch prstýnků pákovkama na voka....
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#10 Příspěvek od EKKAR »

V práci naprosto běžně všecko nářadí na vzduch - kotoučový i pásový brusky, vibračky, nůžky na plechy atd až do vstupního tlaku 1,5MPa - všecko normálka rychlospojka s "vrubovaným krčkem" nastrčená do hadice a stáhnutá na šroubem utahovací pásku, jen se to musí udělat dost daleko od tý rychlospojky - rozhodující jsou první asi 3mm, pak už to je víceméně dost daleko ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od workhard »

Celeron píše:
BOBOBO píše:Co blbneš , na tenhle tlak stačí klasika šroubovací páska . Jinak psa na 4 vývody koupíš v Lidlu za 150,- peněz .
Nestačí, protože šnekovnice vadí při odemykání rychlospojky. No myslel jsem, že se na elektrikářským fóru spíš něco dozvím o lisování těch prstýnků pákovkama na voka....
V práci máme těch spojek asi 1000, všude jsou pásky, nevšiml jsem si, že by ta šnekovnice něčemu vadila.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#12 Příspěvek od EKKAR »

Přesně tak, ta hadice se prostě nesmí na prasáka narvat až na doraz k tělesu rychlospojky a páska se nesmí použít nějaká k hadici od turba k intercooleru u dýzlovýho náklaďáku, ale přiměřený velikosti.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
stanimir
Příspěvky: 294
Registrován: 08 led 2005, 01:00
Bydliště: u Č.B.

#13 Příspěvek od stanimir »

A což tohle.

Kód: Vybrat vše

https://www.kompresory-vzduchotechnika.cz/p/1207/ukoncovaci-krabice-pro-rozvod-vzduchu-g12-1-x-rychlospojka-dn72

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#14 Příspěvek od Celeron »

Tak jsem vzduchovej vývod udělal nakonec takhle. Tak už víte, proč jsem chtěl ty mačkací prstýnky místo šnekových stagováků? :wink: Mnohem fajnovější. :lol:
Přílohy
IMG_20170630_155245[1].jpg
(172.81 KiB) Staženo 248 x
IMG_20170630_155235.jpg
(183.58 KiB) Staženo 245 x
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#15 Příspěvek od sis2 »

No máš to hezký!
-- a chodí ti to hned! :D

Odpovědět

Zpět na „Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky“