Identifikace neznámé součástky - TE002-006 (upraven název)

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pajaentr
Příspěvky: 58
Registrován: 31 kvě 2014, 02:00

Identifikace neznámé součástky - TE002-006 (upraven název)

#1 Příspěvek od pajaentr »

Zdravím,
Mám problém se zesilovačem, který po určité době hraní začne z jednoho kanálu chrčet, proto jsem se jej rozhodl opravit, ale poněkud jsem se zaseknul, jelikož nejsem schopen přesně určit co je toto za součástku a jaká je její správná velikost (ty dvě zelené součástky v horní části obrázku).

Byl bych rád za jakoukoli radu, kam směřovat své hledání.
Přílohy
Webp.net-compress-image.jpg
(287.58 KiB) Staženo 237 x

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#2 Příspěvek od Eleman »

Asi jsem barvoslepej, ale žádné zelené součástky tam nevidím. Jestli myslíš ty šedivé, tak to jsou elektrolytické kondenzátory. Ten co je na něm vidět ozvačení je 20µF/15V. Říká se jim zelenina (podle používaných barev plastového pouzdra) a kvalitou opravdu neoplývají. Doporučuji vyměnit, i preventivně.
Naposledy upravil(a) Eleman dne 25 čer 2017, 18:49, celkem upraveno 1 x.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#3 Příspěvek od Jodr »

Dívám se na fotku, ale zřejmě jsem barvoslepý, nebo porucha barvocitu? Zelenou zkrátka nevidím. Zřejmě mylíš ty dvě divnověci vedle sebe? Jsou to elektrolytické kondenzátory Tesla. Vyměň je už z principu. Nestály za nic. Už jsem nějak pomalý i u klávesnice... :D Ty polštářkové kondenzátory okolo taky nebyly žádné štěstí, ale šly spolehlivě diagnostikovat. Když začaly zlobit, stačilo je jemně přihřát hrotem pájky, aby se projevily.
Naposledy upravil(a) Jodr dne 25 čer 2017, 19:02, celkem upraveno 1 x.
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
pajaentr
Příspěvky: 58
Registrován: 31 kvě 2014, 02:00

#4 Příspěvek od pajaentr »

Díky za rychlé odpovědi. Tipoval jsem to na kondenzátory, jen jsem si nebyl jistej. Tu poruchu barvocitu nemáte vy, ale já, takže občas tu barvu neodhadnu uplně přesně.

Uživatelský avatar
JiriTom
Příspěvky: 1199
Registrován: 26 dub 2017, 02:00

#5 Příspěvek od JiriTom »

Ony se dělaly jak šedé, tak zelené a oranžové... :D
Kvalita provedení je vidět z obrázku, vnitřek na tom nebyl lépe... :wink:
Přílohy
WP_20170625_003_upr.jpg
(127.34 KiB) Staženo 112 x

Uživatelský avatar
pajaentr
Příspěvky: 58
Registrován: 31 kvě 2014, 02:00

#6 Příspěvek od pajaentr »

jj, mám tady v tom zesilovači snad všechny barvy duhy, takže to pozvyměňuju a pak se uvidí, jestli si reprák přestane broukat co nemá.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#7 Příspěvek od Achab »

Je to řada TE 002 až TE 006.
Z hlediska kvality sice nebyly nic moc ale mám je v jedné konstruci už přes 15 let a závada žádná. Jsou ze starých zásob - výroba 1986. Hromadná výměna za nějakou čínu z GM taky není dlouhodobě spolehlivé řešení.

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#8 Příspěvek od weed_smoker »

Zrovna tydle za nic nestojej,a to v žádný barvě(šedivý,oranžový,zelený,žlutý a modrý).Před lomítkem je kapacita v uF a za ním maximální napětí ve V- obvyklou řadou 4V-6V3-10V-25V....až asi 63V- .Jdou nahradit třeba LXZ nebo jinejma,případně tantalama stejný kapacity a o stupeň vyšší Umax.Pokud by to nepomohlo,malý růžový axiály(TE984-7) změř taky,bejvaj někdy vyschlý(nahrazujou se stejně jako ty plastový kvalitníma na 105°C).
BTW.Ten A274D/TCA740A není nejlepší korektor vejšek a hloubek,ale jde snadno zapojit,bejvá k němu ještě A273/TCA730 na hlasitost a vyvážení.Bylo by dobrý kouknout i okolo něj,pokud tam je.Keramiky na fotce jsou čistý,voskově mastný a lesklý,tak by svod mít nemusely(a pokud jo,dáš wimu svitkáče nebo nízkosvodovou keramiku).

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#9 Příspěvek od Achab »

Řada napětí u těchto typů byla 6 - 10 - 15 - 35 - 70V ve třech velikostech pouzdra. Pokud vím tak barva nemá pro označení hodnot žádný význam, možná výrobce barvou odlišoval jednotlivé série, nikde o tom není zmínka.

Tolerance kapacity je podle katalogu -10% +100%, dlouhodobá stabilita ±20%. Dva jsem ještě našel a po 31 letech mají kapacitu asi 70-80% a ESR podle Zajíce na průměru použitelných hodnot.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#10 Příspěvek od EKKAR »

Barva nevyjadřovala nic, co se nakoupilo, to se nasypalo do lisu. Měl jsem dokonce kombinaci barev na jednom futrálu, oranžová nádobka uzavřená šedým víčkem. Všecko je to aušus ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
pajaentr
Příspěvky: 58
Registrován: 31 kvě 2014, 02:00

#11 Příspěvek od pajaentr »

weed_smoker - Kvalitu zvuku bych moc nehodnotil, stavěl to kámošův strejda už ani nevím kdy a já to od něj před pár rokama koupil za 200Kč i s reproduktorama. Takže budu rád, pokud to přestane bručet a já si budu zase moct pustit nějakou hudbu ke grilovačce.

Jinak díky všem moc za rady, pozvyměňuju to a pak se uvidí.

Uživatelský avatar
pajaentr
Příspěvky: 58
Registrován: 31 kvě 2014, 02:00

#12 Příspěvek od pajaentr »

Tak jsem vyměnil všechny elektrolytické kondenzátory v plastovém pouzdře plus jsem vyměnil včechny 2uF elektrolyty a dělá to pořád (asi po hodině hraní jeden reprák začne chrčet). Jediny co se mi zatim podařilo zjistit je, že na invertující vstup operačního zesilovače TDA2030 kterej je na špatně hrající straně přichází jen nějakej šum namísto signálu.

Uživatelský avatar
JiriTom
Příspěvky: 1199
Registrován: 26 dub 2017, 02:00

#13 Příspěvek od JiriTom »

Vypadá to, že máš něco v tomto stylu: http://www.amapro.cz/datove_zdroje/ar/k ... r1_327.php

Součástek tam je hodně, typuji to na vadný jeden z IO... i případně ten 2030.

Uživatelský avatar
pajaentr
Příspěvky: 58
Registrován: 31 kvě 2014, 02:00

#14 Příspěvek od pajaentr »

Díky moc za schéma, vypadá to že to je ono, takže to hned půjde líp

Uživatelský avatar
pajaentr
Příspěvky: 58
Registrován: 31 kvě 2014, 02:00

#15 Příspěvek od pajaentr »

Delší dobu jsem se k tomu nedostal kvůli betonování podlah, ale nakonec to byl OZ. Dal jsem namísto něj ten z druhého kanálu a už hraje druhej den a ani nebruknul.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“